Vysoký tlak a druhé bábo

alenka235
5. feb 2018

Ahojte,hľadám niekoho s podobným problémom,pri prvom tehotenstve som mala ťažkú preeklamsia malý je našťastie v poriadku nato že sa narodil v 34tt.(1630g,41cm)ale mne ostal vysoký tlak dodnes a to má malý už 21mesiacov.Tlak sa ani po pôrode neupravil dokonca som si polezala aj na internom oddelení po pôrode no tabletky užívam stále síce je to len štvrtok tabletky ale sem tam sa aj tak stane že tlak pri meraní mi ukáže zvysene hodnoty.No a chceli by sme druhé bábätko len sa veľmi bojím čo bude.Gynekolog vraví že sa to určite zopakuje máte skúsenosti?

dada1091991
5. feb 2018

@alenka235 aj ja mám tento isty problem no beriem tabletky Losartan 1 rano .Taktiež mi bolo povedane ze aj pru druhom bábätku sa to zopakuje s tym ze hospitalizacia by bola už od 6 mesiaca az do pôrodu

alenka235
autor
5. feb 2018

A plánujete ešte bábätko?fuha že hospitalizácia už od šiesteho mesiaca?to zatiaľ počujem po prvý krat

najk
5. feb 2018

Nenavrhol Vam lekar uzivanie anopyrinu, ktory sa dava ako prevencia preeklampsie? Lebo som rovnaky pripad, tazka preeklampsia, predcasny porod, dodnes zvyseny tlak. Mne povedal, ze by som uzivala anopyrin. Nezaruci to, ze sa nezopakuje, ale malo by to pomoct

alenka235
autor
5. feb 2018

O anopyrine som sa dočítala iba na internete ževraj to asi pomaha,no mne akurát povedal že sa to isto zopakuje čo si myslím že sám nemôže vedieť čo by bolo a anopyrin sa akoze moze užívať spolu s liekmi na tlak?len si myslím že najskôr by mi musel upraviť lieky na tlak teda asi nasadiť dopegyt a potom by sme sa mohli snažiť o babatko

mirkamurko
5. feb 2018

Ja som tiež pri staršej mala preklampsiu,našťastie všetko dobre dopadlo a dcérka je zdravá,mne sa tlak po pôrode upravil ale mavam skôr vyšši 140/90 bežne ale žiadne lieky neuživam a pri druhej dcerke som už preklampsiu nemala aj ked vyšši tlak som zas mala ale bez liečby ani som nemuslea popredu byť hospitalizovana ako pri staršej a tiež je zdrava.

bielavila
5. feb 2018

Tiez som mala preeklamsiu a tiez sa bojim, ale mne bolo povedane ze sanca aby sa zopakovala aj pri druhom tehotenstve je 50/50, cize podla mna ta zbxtocne vystrasili, my sa normalne snszime o babo a neberem ziadne lieky, od porodu ubehli uz 3 roky s verim ze bude dobre, po porode som bola chvilku pozorovana na tlak, chodila som kazdy tyzden na kobtrolu, brala som lieky casom to preslo aj ked tlak mam sj som mala vzdy mierne zvyseny

dada1091991
6. feb 2018

Ano alenka235 chceli by sme druhe babatko dcerka ma 1a pol roka no som cisarskyn

najk
6. feb 2018

@alenka235 ja beriem betaloc. Mozno by mi lieky na tlak po otehotneni zmenili, ale myslim, ze nie je problem kombinovat ich s anopyrinom. Este som sa doktora pytala, ci by nebol problem ak by som otehotnela pocas uzivania tychto liekov a povedal, ze v pohode

lusyc
6. feb 2018

Ahojte. Aj ja som mala preeklampsiu, sekcia v 32. týždni. Do konca šestonedelia sa tlak vrátil do pôvodných hodnôt 130-135/80-85. Dlho som sa rozhodovala, ci to este chcem skusit, mala ma 14 mesiacov, podla toho, co som nasla na nete, statistiky vravia, ze pre mna je to 60-70% sanca na zopakovanie preeklampsie, no, dost. Ale ak by sa podarilo zamiesit, urcite sa budem lekara pýtať na anopyrin.

marcelik88
6. feb 2018

Tazko predpovedat, ci sa komplikacie zopakuju alebo nie. No snazila by som sa najst sposob, ako tlak aspon trocha upravit, pred tym nez otehotnies druhy krat

najk
6. feb 2018

@marcelik88 tak taky sposob prosim Ta porad 🙂 Vahu mam ok, stravujem sa ok, snazim sa sportovat pokial sa da. Co este spravit, aby sa mi tlak upravil? My mame vysoky tlak v rodine. Rodicia aj surodenci beru na tlak lieky. Pred prvym tehotenstvom som mala tlak v pohode a aj tak som skoncila s diagnozou tazka preeklampsia a zacinajuci hellp syndrom 🙂

plnenapaprika
6. feb 2018

daj sa to skupiny predcasniatka, je tam vela bab s tymto, poradia ti

popolusska
6. feb 2018

Ja som mavala vysoky tlak cele roky...lekar mi predpisal lieky a oznamil, ze je to geneticky podmienene a nic s tym nespravim, mam brat lieky. No zacala som aktivne sportovat, zmenila stravovanie a schudla 6 kil. Tlak zacal klesat asi po 6 mesiacoch pravidelneho sportovania...aj vaha :D. Vdaka behu mam uz cca. 5 rokov stabilny, skor nizsi tlak, bez medikamentov.

lusyc
6. feb 2018

Ano športovať by bolo fajn. Ale ubolena pridem uz len z prechadzky s kocikom. Mam zodranu chrupku v oboch kolenach, plavanie kvoli infekciam nemozem, tak poraďte, čo ešte?

najk
6. feb 2018

@popolusska z akej vahy pri akej vyske si prosim Ta isla? Lebo ja si myslim, ze mam vahu ok a aj tak mam tlak vyssi. Pri 163 cm 60 kg. Nehovorim, ze by som si nezelala dat nejake dve kila dolu, ale kvoli dvom kilam asi vyssi tlak nemam :(

jutka1509
6. feb 2018

@alenka235 ahoj ja som tlakárka už cca 12 rokov .
Prve tehu som mala ukazkovy tlak do 30tt vtedy mi na usg zistili ze mi malinka nepribera ja som sa strašne nalakala a tlak stupal a stupal.
Lezala som 10 dni v KK ale ked mi tlak stupol na 190/130 brala ma zachranka do PP a tam mi urychlene urobili cisarsky malá sa mi narodila v 32tt 1280g.
Naštastie je v poriadku 🙂
Teraz plánujeme druhe bábätko mne akurát povedali len toľko že aj druhé bude cisarskym.

lusyc
6. feb 2018

@jutka1509 ahoj. Mozem sa opýtať aká veľká je už dcérka? A preco povedali, ze aj druhy bude cisársky?

deniska14
6. feb 2018

No ja som mala pri prvej preeklapsiu tiez narodila 36+4tt a mala len 2030g velmi som sa bala 2 tehotenstva....ale nejak sme ani nestihli planovat a bola som zase tehotna ....a druhe tehotenstvo vo vsetkom bolo ine a lepsie....hned ma gynekologocka poslala na hematologiu aby sa predislo preeklapsii a tam mi nasadili od 13tt anopyrin a od 24tt som si pichala Clexan a vysoky tlak som mala len u doktorky 🙂 ked som mala stres ale doma stale nizky....maly sa narodil v 39tt a mal 3920g ....cize som dokaz toho, ze sa nemusi zopakovat preeklapsia ...drzim palce

jutka1509
6. feb 2018

@lusyc v marci bude mať 3 roky.
Povedali mi ze normálne nesmiem rodiť lebo som tlakárka liečim sa na vysoky tlak. Ak by som rodila normalne tak by mi mohla prasknut cievka v hlave asi tlačením

lusyc
6. feb 2018

@jutka1509 ano, jasne, ďakujem.

popolusska
7. feb 2018

@najk sla som pri 162 cm a 58 kg na 52. Aj ked si tiez myslim, ze schudnutie bol len vedlajsi efekt. Pri behu stupa tepova frekvencia a to pri castej kardio aktivite tlak znizuje. Najviac ma prekvapilo, ze lekari stale hovoria o tom, ze niektori ludia maju geneticku predispoziciu na vysoky tlak - vraj teda aj aj. A preto pomozu len tabletky. ja som vsak nemala v plane brat od 22 rokov cely zivot lieky. Ku genetickych predispoziciam sa sice neviem 100% vyjadrit, faktom vsak je, ze v celej nasej velkej bezeckej skupine netrpi vysokych tlakom nik - bez ohladu na rozdielny vek, ci vysku a hmotnost...preto ja "prisaham" na beh 🙂.

mishach
7. feb 2018

No ja som mala vysoky pri 1. tehu a obrovske opuchy celeho tela. Niekolkokrat som bola v nemocnici a kvoli tlaku som rodila SC. 2. 2 a 3. trimester bol v lete a mne to teplo robilo strasne zle.Pri druhom sme cakali babo v zime (2. a3. trimester) takze som sa vyhla teplam a trosku mi to pomohlo, ale vysoky tlak sa opakoval. Druhe som mala opat cisarsky, lebo pri porode som mala giganticky tlak a nesuel mi dole. Chvalabou som obe donosila a vsetko bolo v poriadku.