Vysoká hladina testosterónu a nepravidelná menštruácia

6katka10
25. aug 2012

Ahojte žienky... už vyše 5 rokov mám problémy s pravidelnosťou menštruácie. Spočiatku bola normálna, dostavovala sa každý mesiac... až raz som špinila celý mesiac vkuse... potom som asi 4 mesiace nemala vobec nic, tak som navstivila gynekologa. tam mi zistili ze ma zvysenu hladinu testosteronu... Brala som asi rok HA na upravu cyklu... pokial som ju brala vsetko bolo ako hodinky aj hladina sa znormalizovala... akonahle som ich nebrala mesiac, bola som opat tam kde som bola.. tak mi HA predpisali na 2 roky po dvoch rokoch pocas uzivania vsetko ok... akonahle sa vysadila opat vsetko v starych kolajach.. brala som uz aj duphaston- ale nie preto aby som otehotnela ale preto, ze som odmietla brat HA... myslela som ze to zacne riesit nejako inak ako liekmi,nuz mylila som sa... teraz opat neberiem nic a zase mrcha nedosla... v mesiaci, v ktorom som dobrala posledne lieky som mala mrchu 3krát... nuz teraz netusim ci ju mam ocakavat ci nie... ale som uz zufala.. ma niektora z vas podobný problem? myslíte si ze by som aj mohla otehotniet? ja uz naozaj neviem co si mysliet... :( a uz som z toho nestastna

minewka
25. aug 2012

@6katka10 pokiaľ chceš otehotnieť, navštív dr odborníka na tento problém, alebo rovno centrum asistovanej reprodukcie - tam majú veľké skúsenosti s poruchami cyklu.

Zvýšený testosterón býva pri PCO - polycystické ováriá, neprebieha ovulácia, cykyl sú dlhé.

Plus si daj vyšetriť štítku.

Je toho veľa, čo sa dá robiť.

6katka10
autor
25. aug 2012

@minewka som objednana so štitkou- s tou som nikdy nemala problem... cysty nemavam... a co ine by som este mohla urobit?

ematko29
25. aug 2012

ahoj,
@6katka10 tiež mám podobny problem ,až nato,že sa mi zvyšeny testosteron objavil až teraz pred 2mesiacmi.tiež užívam duphaston lebo som odmietala brať antikoncepciu.podobnu temu som tu založila už skôr.chvala bohu ja mám už 2deti aj ked nepravidelnu menstruaciu som mala vždy .bola som liečená apodarila sa 😀 ten testosteron riešim až teraz nechápem kde sa nabral.pijem alchemilku aj ked priznám sa nepravidelne,u vela žien znormalizovala cyklus,tak som zvedavá čo sa bude diať ked mi vysadia ten dufík.ja antiku do seba pchať už nemienim tak sa snažím hladať iny spôsob .

6katka10
autor
25. aug 2012

@ematko29 ahoj, alchemilku pijem aj ja, tiez dufam v zazrak... lebo sa mi zda 5 rokov dost dlha doba aby ma poslali na nejake poriadne vysetrenie, nie vzdy len krv vysetrit a napisat recept

ematko29
25. aug 2012

ja som bola v lubochni je tam endokrinologicky adiabetologicky ustav,tam mi pomohli,porobili presne hormonalne vyšetrenia skontrolovali maternicu ,vaječníky atd. a odporučili mi presné lieky .sú tam úžasní lekáry a lekárky

6katka10
autor
25. aug 2012

@ematko29 to si sa tam musela objednat predpokladam... ja som objednana na klasickej endokrinologickej a diabetologickej ambulancii... najblizsi termin mali zaciatkom novembra... tak som zvedva co a ako bude dalej... ako dlho si tam bola, potom si aj otehotnela?

ematko29
25. aug 2012

bola som tam 2tyždne,amna tam odporučil interny koli inemu problemu ale ked som tam bola tak som im povedala aj o probleme s menštruaciou
@6katka10

6katka10
autor
25. aug 2012

@ematko29 uz som vela pocula o tej Lubochni, tak hadam by sa to tam dalo nejako vybavit... uvidime co zistia u nas na endokrinologii... a potom sa budem pytat ci ma neposlu na vysetrenie aj inam,...

ematko29
25. aug 2012

@6katka10 tak držím prsty aby sa to čím skor vyriešilo,ja som otehotnela hned v druhy mesiac liečby. 😀 ale ani po prodoch sa mi menzes neupravil a neviem si predstaviť ,že budem brať lieky až do prechodu,aj ked sú ludia ovela horsie natom ako ja.tak sa stym velmi nezatazujemuvidíme.my už bábo neplanujeme ide mi len o menzes

minewka
25. aug 2012

@6katka10 to, či máš, alebo nemáš cysty - nemôžeš vedieť, pokiaľ ti nerobili vaginálne usg v 3 deň menštruácie. Skús si pozrieť, čo to PCO (syndróm polycystických ovárií ) je, aj ostatné príznaky pri tomto ochorení, kým zistíš, že ho nemáš 🙂

A ako vieš, že si nikdy nemala so štítkou problém? Čo nebolo, môže byť, štítka sa podieľa na celom ženskom cykle...v rodine nikto nemá problém so štítkou? A kto ťa na tú štítku objednal, na základe čoho?

Ja mám PCO, aj štítku, ale liečim sa a podarilo sa aj jedno bejby.

6katka10
autor
25. aug 2012

@minewka chodievam pravidelne na sono preto viem ze nemam cysty.. skusim pozriet este info o tom... so štitkou nemam problem bola som na vysetreni pred 7 rokmi... a teraz idem opat... viem ze to je dlha doba, tak teda uvidime... v rodine nikto nema nic endokrinologickeho charakteru... ;) a objednala ma tam gynka na zaklade vysokeho testosteronu...

6katka10
autor
25. aug 2012

@ematko29 dakujem za podporu... ;) dam vediet ako som dopadla... 🙂

anculala
25. aug 2012

@6katka10 Ahoj, akoby si mi z duse hovorila. Tiez som mavala nepravidelnu menstruaciu, ked sa natiahla nad 50 dni, navstivila som svojho dr. Podla neho to moze byt aj stresom... ked som si to sledovala, tak ano, v stresujucejsich obdobiach sa to fakt predlzovalo takmer na nekonecno, ale i beztak bol cyklus nepravidelny a nikdy nie pod 30, skor to tahalo k 40. HA som uz opat brat nechcela, to problem nevyriesi, len potlaci. V krvi zvyseny testosteron, tak ma poslali k endokrynologicke. Stitna bola ok, chcela mi este sledovat hladinu hormonov v urcite dni cyklu + 24h moc - to by podla mna mala urobit aj tebe, ak ti to sama nenavrhne, urcite sa jej spytaj. K vysledku som sa nedopracovala - otehotnela som 😅 Iny gynekolog mi vsak pri vysetreni v tehotenstve diagnostikoval polycysticke vajecniky, co sa tu uz spominalo. Celkom nerozumiem, preco to nenapadlo mojmu doktorovi.. predsa len, nie je to sranda... zeny maju casto problem otehotniet. Takze o to radsej som, ze mne sa to sice absolutne neplanovane, ale predsa podarilo. Drzim palce!

cuculik1
25. aug 2012

@6katka10 v mieste bydliska som vystriedala 4 gynekologov a ziadny mi nepovedal, ze mam polycysticke vajecniky. A prisla som do car a az tam mi to povedali. Nie moc, ale predsa. Ja som okrem trosku zvyseneho ochlpenia nemala ziadne ine priznaky. Ovulaciu mam, cyklus mavam hore dole max dva dni. V car mi tiez povedali, ze mam zvysny testosteron, ale nikto to neriesil.

minewka
25. aug 2012

@6katka10 pco nie je len o cystach a nie su to cysty v pravom zmysle slova. Mne to stanovili v car na zaklade horm.vysledkov, testosteronu a usg vaginalneho, ktory sa robil pocas menstruacie.
Moj klasicky gyn to nezistil.

kvetinka211
25. aug 2012

@6katka10 ahoj, ja som mala od zaciatku velmi nepravidelny cyklus, 80,90,120 dni, obcas som chodievala aj na vyvolavacky, mala som zvysenu hladinu testosteronu podla testov co mi robili pred nasademi hak ... tie som brala vylucne kvoli uprave cyklu par rokov, po vysadeni zasa cyklus v keli, potom som si ich zasa dala na par mesiacov ale robilo mi to strasne zle tak som prestala, cyklus zasa rozhadzany, tak som si skusila davat alchemilku vzdy od cca 14 dna cyklu az kym neprisiel menzes ... no a krasne sa mi spravidelnil, na cca. 30 dni, aj som potom prestala pit ten caj a cyklus bol dalej pravidelny. A ked sme sa par rokov na to zacali snazit o babo, tak sa podarilo hned prvy cyklus 😉 Mozno tam boli aj ine faktory, ktore mi spravidelnili cyklus, ale alchemilka je lacna dostupna a neskodna bylinka, takze to urcite stoji za vyskusanie skor nez zacnes behat po lekaroch, drzim palce.

janesa1984
6. okt 2012

nechápem lekárov ako môžu predpísať na nepravidelný menzes HA. Ved pri HA vaječníky vobec nepracujú a svoje hormony sú nahradené umelými v HA. tak ako to môže vyriešiť poruchu menštruačného cyklu???????? 😔

zoescott
19. okt 2012

@anculala @6katka10 ahojte baby, ja som na tom presne rovnako, naposledy som nemala 9 mesiacov, bola som u lekara, povedal, ze mam pockat, pockala som a prisli ... ale kedy? po 9 mesiacoch. potom mi nakazal schudnut, ked som schudla bola som tam a povedal, ze teraz sa to uz upravi, no naposledy som mala v juli, odvtedy uz je to zasa dost dlhy cas. Tiez mam vraj zvyseny testosteron, pokial som brala HAK bolo vsetko fajn, ked som vysadila uz som o menstruacii mohla iba snivat ... Ja vobec neviem aky mam cyklus, kedy ovulacia ci nieco take. Vzdy na vsetko mi predpisoval iba HAK, ale ja uz o HAK nestojim, ja chcem babenko. Tiez som zacala pit alchemilku, cca pred dvoma tyzdnami a cakam, ci sa nieco zmeni, ci mi menstruacia nabehne alebo nie ... rozmyslam o zmene gynekologa, lebo tento by bud predpisoval HAK alebo cakal ... ale dokedy? Mozeme sa my snazit o babo, ked nemam menzes tak nemam ani ovulaciu a tym padom nema byt co oplodnene :( a ovulka raz do roka mi je naprd ... :(

anculala
19. okt 2012

@zoescott drzim palce, aby sa to co najskor vyriesilo! mozno naozaj by stalo za to zmenit doktora. HAK nic neriesi, len zbytocne klame cely organizmus, v podstate len potlaca symptomy, ale problem zostava. Mozno by ti pomohol duphaston. aj mne ho dr. predpisal, mal by nastartovat menstruaciu, ale nestihla som ho zacat brat, resp. sa mi uz menstruacia nikdy tak dlho nenatiahla.

zoescott
19. okt 2012

@anculala dakujem 🙂 no ved aj ja skusam ten cajik, ak sa nic nezmeni tak teraz bude par dni volno okolo sviatkov, behnem svojmu gynekologovi a prenesiem si kartu inde ... mohol by existovat nejaky iny sposob ako to riesit, nielen liekmi ... pijem alchemilku, kyselinu listovu v tabletkach ... neviem co viac by som mohla spravit nateraz

6katka10
autor
23. okt 2012

@minewka
@zoescott
@anculala
@janesa1984
@cuculik1

Ahojte baby, davam vediet ako som dopadla na vysetreni... stitka ok... ideme hladat dalej pricinu...
@minewka
ako ta liecili na PCO? a akodlho?

zoescott
23. okt 2012

@6katka10 aj ja mam stitku relativne v poriadku, len nejake hodnoty znizene ...

6katka10
autor
23. okt 2012

@zoescott mne zatial iba podla sona povedala ze vyzera byt ok... a ze by som sa mala liecit na neplodnost... pritom mi takuto diagnozu nik nestanovil... kedze sme sa zatial ani o babo nepokusali... :( ale je to o nervy s tymi lekarmi... vedia cloveka "potesit"

janesa1984
23. okt 2012

mne sa tieto problémy vyriešili až po liečbe od homeopata. upravil mi cyklus na cca 35 dňoví. čož si myslím že super. ovulka pekne nabehla a teraz šťastne tehulkujem 🙂

mambba
23. okt 2012

pripajam sa. vysoky testosteron, ale len ten volny, nie ten celkovy, ten mam Ok. mne na to endoska dala metformin, beriem mesiac a pol. zatial vysledky nepozorujem ziadne, je to zrejme beh na dlhu trat.. menzes mam ako kedy.. niekedy 40 dni.. niekedy 30, niekedy niekolko mesiacov nic.. teraz som aktualne asi 40 den cyklu a nic..

zoescott
23. okt 2012

@6katka10 no mne povedal, ze plodná som, ale vzhladom k tomu testosteronu budem mat problem otehotniet ... tak ale nech s tym volaco robi :(

@mambba tééééda, a to je ešte aj viacej druhov? to moj gynekolog asi ani nevie :D

mambba
24. okt 2012

@zoescott no su minimalne dve hodnoty testosteronu, ktore by sa mali posudzovat. alebo teda su posudzovane u endokrinologov.
ja napriklad mam celkovy testosteron uplne Ok, to je ten, ktory bezne vysetruju gyndosi. ale tzv. volny testosteron mam uplne v keli a hodnotu asi o 40% vyssiu ako horny limit. takze nic moc.

zoescott
24. okt 2012

@mambba no ale vie sa, co to sposobuje??? ja som bola aj u endokrinologa, o tom testosterone mi povedal, ale nehovoil mi o viacerych druhoch, ani ziadne lieky ze mi netreba ... zatial

mambba
24. okt 2012

@zoescott nuz ja mam PCO, takze u mna je to sposobene tym, teda polycystickymi vajecnikmi. moja endoska je naklonena rieseniu cez skusenie metforminu, tak beriem glucophage 2 x 850mg, ale este ho beriem len kratko, treba vraj minimalne 3 mesiace na nejake vysledky. koncom novembra idem na kontrolne odbery, tak uvdime..

zoescott
24. okt 2012

@mambba no asponze vies o co ide, so mnou nikto nic nerobi, tak bud je vsetko v poriadku alebo im to nestoji za to vobec to riesit ...