Úzkostná porucha a snažilkovanie

kjanka86
20. feb 2014

Ahojte baby chcem sa s vami podelit o moje skusenosti a teda si mozno aj nejako navzajom pomozeme. Liecim sa na uzkostnu poruchu uz cca 4roky a teraz by som uz chcela konecne babo no akurat prechdzam z Arketisu na Sertralin no stale mi je zle pravdepodobne z vysadzania toho arketisu. Brala ste ho niektora a menili za ine antidepresiva? prosim poradte mi a chcem sa este opytat ci su tu nejake mamicky ktore brali AD cele tehu a ci maju zdrave deticky. dakujem

dominka11
20. feb 2014

ahoj, je tu viac takýchto tém, skús pohľadat.

jerryjanka
20. feb 2014

serlift môžeš aj počas tehu aj počas dojčenia, ja som brala serlift počas oboch tehu - v prvom do 13tt v druhom od 10 tt a deti su ok
@kjanka86

kjanka86
autor
20. feb 2014

A mala si uz pred tehu uzkosti? co si brala predtym? lebo ja teraz co prechadzam z arketisu na sertralin je mi hrozne bojim sa byt aj sama doma, tazko sa mi dycha :( lekarka mi koli tehu dala ten sertralin no bojim sa ze mi nesadol

lucka109
2. mar 2014

@kjanka86 Ahoj, ja som na tom bola podobne, tiez som sla na serlift, a tiez mi nerobil dobre, lenze do toho som otehotnela a lieky som musela vysadit, sla som na rizikove a v 10tt som mala zamlknuty potrat, dietatku prestalo bit srdiecko, 7.2.2014 kyretaz- hrozne stavy a teraz som zas na liekoch kedze chceme po 3 mesiacoch znovu skusat a znovu beriem serlift a k tomu spitomin, no zatial ziadne zlepsenie nebadam. Dr. mi povedala, ze do mesiaca by som mala citit zlepsenie tak uvidim. Drzim ti palce, aby vsetko v tvojom pripade dopadlo OK a aby uzkost pominula 🙂

emocka
2. mar 2014

Dievčatá, ja by som sa bála užívať takéto lieky a súčasne sa pokúšať o dieťatko. Aj to dlhodobé užívanie liekov doteraz by malo vyprchať, treba tomu dať čas. Zdravé bábo bez tej chémie. Ale to je len môj osobný pocit podľa doterajších vedomostí.

kjanka86
autor
2. mar 2014

@emocka ocividne si zdrava a netrpis PP ked takto pises, vies nieje to take jednoduche vysadit lieky a fungovat pre tie ktore mame tieto problemy. A teraz koli tomu nebudeme mat deti?

kjanka86
autor
2. mar 2014

@lucka109 Ahoj no ja beriem Sertralin, nie Serlift ten som brala davnejsie a mala som vedlajsie ucinky, hnacky atd.. Ono sa to lahko hovori ze vysadit a skusit bez toho ale ja som si presla peklom, ked mi zomrel otec pred 6rokmi a potom mi zacali tieto stavy, bolo to nieco strasne a uz nikdy to nechcem zazit.Neviem co bude mozno ked otehotniem a budem sa citit fajn vysadim lieky ale momentalne urcite nie :(

lucka109
2. mar 2014

@kjanka86 ja to peklo prave prezivam :( a to idem zajtra do prace... tie lieky sa mi vysadzovali tazko preto som ostala aj na PN, ale na popud lekarky som ich musela vysadit vraj prve 3 mesiace by mali byt bez liekov a potom by mi ich nasadila spat po 3 mesiacoch tehu ak by som to bez nich nevydrzala, vela stastia 🙂

kjanka86
autor
2. mar 2014

@lucka109 a ty si teraz tehotna ? ci ako? beries tiez sertralin? viem ze ten prvy trimester je najhorsi zeby sa nemali, no ja to urcite skusim ale momentalne sa musim dostat do stavu kedy mi bude stacit len ten sertralin lebo teraz tym prechodom z arketisu beriem aj neurol ktory ale musim dat postupne prec a ked bude fajn zacneme sa pokusat o babo a ked budem tehu a bude este viac fajn tak snad vysadim 🙂

lucka109
3. mar 2014

@kjanka86 no ja som bohuzial o babo prisla v 10 tt, hore som ti pisala, no a teraz som znovu na liekoch.

kjanka86
autor
3. mar 2014

@lucka109 tak to ma mrzi ale myslis ze si o nho prisla koli liekom?

lucka109
3. mar 2014

@kjanka86 to urcite nie koli tomu... Ja akonahle som zistila ze som tehu som lieky vysadila. A vysledky z hystologie som mala ok a tiez aj krv...Dr. povedal ze sa to stane 15% tehu zien, kedze som mala vysledky ok tak hovoril ze sa to mohlo stat nspr. ak som posledny rok prekonala chripku,co som prekonala, ze mi mohol zostat v tele zapal...S tymi liekmi treba ozaj opatrne ja som davky postupne vysadzala a ked som ostala tehu lieky som vysadila, brala som len magnezium.

kjanka86
autor
3. mar 2014

@lucka109 aha no tak vidis aj obycajna chripka co vie sposobit :(

emocka
4. mar 2014

@kjanka86 Jééj, kjanka veď práve, že sama som podobné lieky roky užívala. Sú nezlučiteľné s tehotenstvom. Nikdy by som si neodpustila, keď by sa mi malo preto narodiť dieťa s vadou. Prajem ti nech aj tebe sa časom podarí dostať do pohody ako sa to podarilo aj mne. 🙂

kjanka86
autor
4. mar 2014

@emocka tak to si vynimka ktorej sa podarilo zbavit liekov. Ako si to dokazala?

emocka
5. mar 2014

Kjanka, nie ľahko, je mi dobre bez nich už. Pomohla intenzívna práca na sebe a komunita, terapie a priatelia, dlhoročné. Jasne doteraz všetko udržujem, hoci som bez liekov pár rokov, lebo by som išla dolu zasa. Samej by sa to nijako nedalo. Prvotný dôvod ako sa konečne oslobodiť od tých liekov bol jednoduchý a prozaický, vedľajší účinok posledných liekov bol prírastok na váhe a to som veru nechcela, tak som sa zaťala a pár dní vydržala a o pár mesiacov som išla lekárovi hlásiť, že už lieky neužívam. Nepotrebujem. Jasné vysadzovala som pomaličky a postupne. To sa nedá naraz. Teda, ak bola jedna tabletka denne, potom som si dávala týždeň pol tabletky denne, potom každý druhý deň pol až do stratena. To viem, že sa takto má, aj to pomohlo. Držím ti palce a ten tvoj dôvod je ešte krajší, lepší, vznešenejší a ten, čo stojí za to, napniť si život. Dieťa. Zdravé. Držím palce dobrej ceste. 🙂

babetkomoje
27. mar 2014

emocka a ty si zvladla aj tehotenstvo bez AD? Lebo ja som sa liekov zbavila. Vysadila ich presne ako ty. Bola som pol roka bez nich a parada. Zacali sme pracovat na babatku.. prvy tyzden som sa tesila. a zrazu potom som sa zo dna na den zobudila a bolo to nazad tak ako este nikdy pred tym...Uzkosti, vtierave myslienky a tie najhnusnejsie pocity.. Po 2 tyzdnoch co som sa snazila vydrzat to... som sa totalne zrutila. Uz ani do prace sa mi nedalo ist. Nic ma nebavilo, nezaujimalo, zvracala som hnackovala a keby toto malo nejaky cas pokracovat tak asi spacham samovrazdu. Jedinou mojou utechou bolo ze som nakoniec zistila ze nie som tehotna... Uzkostne vtierave myslienky ktore ti nedaju ani v noci spat su najhnusnejsie stavy na svete. Som v tom striedavo 8 rokov....4x som lieky vysadila... no po par mesiacoch to bolo cele nazad. Snazila som sa hladat alternativu a navstevovat terapeutov. No nepomahali ani terapie, ano ciastocne mi pomohli pochopit moj stav a fungovanie mozgu a mojich pocitov...ale to je cele.

emocka
30. mar 2014

babetkomoje, AD som neužívala v tehotenstve. Ako popisuješ svoj stav natíska sa dobrá skúsenosť, dopriať si ústavnú liečbu a po nej, čo určite zaberie na dlho, ak si tak pozitívne pro-baby naladená, otehotnieť. Prosím, neuraziť sa, fakt viem o čom hovorím a prajem ti z duše len to najlepšie.

misa189
30. mar 2014

Ahojte volam sa Misa a mam 21rokov. Priviedla ma sem otaska ako otehotnet s DUPHASTONOM? Moja lekarka mi predpisala Duphaston koli nepravidelnemu cyklu. Pytala som sa ci budem mat problem otehotniet, ked beriem tabletky. Povedala mi, ze ak sa s priatelom rozhodnem mat babatko tak mam prist a ze zacnem uzivat prasky INOFOLIC. Mam to uzivat 3mesiace kazdy den. Bral niekto tonto prasok? DAKUJEM ZA VASE ODPOVEDE 🙂

babetkomoje
30. mar 2014

@emocka emocka to ma velmi zaujima... Ako dlho si bez AD? A cim si trpela ak sa smiem opytat. No u mna je raz fajn a raz menej ale to by nevadilo. Viem toho dost vydrzat naucila som sa. Chodila som na KBT dynamicku psychoterapiu navstevujem doteraz platim si terapeutov. Hlbinne terapie tiez... Aj som 4 x vysadila lieky a snazila sa vsemozne fungovat bez nich no stale to nie je dobre a nepojdem do tehu s takymito stavmi. To radsej nebudem mat babatko. Myslim ze u mna je to aj ciastocne zdedene vies. Mame v rodine aj samovrazdy z uzkosti a depresii :( a ja nechcem dopadnut raz rovnako. A dalsia vec je ze ak ma to moje male zdedit toto iste po mne tak taku supu mu radsej nesposobim a budem zit aj bez deticiek :( strasne sa toho bojim nechcem nic pokazit a ublizit sebe aj nevinnemu babatku svojimi stavmi. Chcem na sebe pracovat. O ustavnej liecbe som neuvazovala lebo ma to vystrasi vzdy ale keby pomohlo tak idem kludne do toho....

babetkomoje
30. mar 2014

@misa189 miska toto je skor diskusia o panickej poruche a uzkosti....

michaleja_west
30. mar 2014

@kjanka86 ahoj ,ja som mala dva roky najtazsi stupen panickej poruchy a paranoii ,brala som sertralin ,mala som dvojtu davku ktoru som mohla mat az tak zle mi bolo ,potom som neplanovane otehotnela a poviem ti ze tie hormony ta tak zmenia ,ja som za mesiac lieky nepotrebovala ani nepotrebujem ,stavy nemam uz ziadne to dieta ma uplne vyliecilo 🙂 + ten pocit ze musim byt silna pre neho 🙂

kjanka86
autor
30. mar 2014

@michaleja_west vies ja si tiez myslim ze ked budem tehu tak sa to zmeni ale nemozem sa na to spolahnut a horsie je ze mne sertralin nepomaha uz ho beriem druhy mesiac a nic :( k tomu samozrejme neurol aby som "prezila" .. Vies su aj pripady kedy prave v tehotenstve zeny dostali uzkosti a paniky.

emocka
30. mar 2014

@babetkomoje Bez AD som 4 roky, predtým som to užívala vyše 6 rokov. Úzkostná depresia. Pomohli práve opakované ústavné liečby, teda lieky+terapie v liečebni. Človek sa vráti s hlavou hore a myšlienkami celkom inde, normálne spí a je šťastný. Odporúčam. 🙂

misaelka
30. mar 2014

@kjanka86 ten neurol ti ako psycholog dorazne neodporucam kvoli navykovosti. dobre rozmyslajte co beriete - lieky ako neurol sa neznasaju s tehotenstvom kvoli riziku poskodenia dietata. radsej kontaktuj psychiatricku kvoli nastaveniu adekvatnej liecby. a neodpustim si - a to nie je odsudzovanie-poviem to rovno co si myslim naco je dobre dieta ked sa necitite v dobrom stave. dieta sa ma v pripade PP a podobnych diagnoz planovat v case remisie tj, stabilnom stave bez potiazi.

michaleja_west
30. mar 2014

@kjanka86 trvá 3-4 mesiace kým liek príjmeš a príde zmena

misaelka
30. mar 2014

@michaleja_west presne tak. este som zabudla. psychofarmaka posobia tak, ze ovplyvnuju hladiny chemickych latok v mozgu... moze trvat aj niekolko mesiacov, kym sa dosiahne zelany stav...dusevne porblemy, nie su chripka, nevylezia sa za tyzden... ak pocitujete nespokojnost, treba kontaktovat osetrujuceho psychiatra, on s vasou liecbou pracuje. ono s vyberom liekov na dusu je to ako s vyberom topanok. je ich vela a zvaziujete vela aspektov- ci chcete spolocenske na ples, baleriny, zimne cizmy... a takisto vam nesadnu prve po ktore siahnete do police.

dudenka
30. mar 2014

@michaleja_west velmi drzim prsty aby si sa citila super co najdlhsie, prajem vsetko naj naj tebe aj tvojmu babatku. Ja mam uzkostnu poruchu, som na antidepresivach, aj ked na polovicnej moznej davke, no dufam, ze v tehotenstve mi to tiez prejde, tak ako tebe a tabletky zahodim do kosa...

kjanka86
autor
30. mar 2014

@misaelka no to co ste napisala tak ku vam ako pacient by som nikdy nesla!! Ja viem ze neurol je navykovy aj lexaurin a brala som ho pol roka a potom vysadila a nic bolo super takze nie kazdy je hned zavisly. A ocividne neviete ake to je mat uzkosti preto pisete taketo veci ako preco mat dieta v takom stave? Mam zit bez deti preto ze mam uzkosti? Mne sama psychiatricka povedala ze ano mam ist do toho !! Akoze keby takto uvazovala kazda zena ktora ma uzkosti ze radsej nebude mat deti tak to by bolo tolko samovrazd je az!! A lutujem vase pacientky ked im takto "pomahate" ..

kjanka86
autor
30. mar 2014

@michaleja_west mm nemyslim ze az tak dlho, predtym som brala aj ine lieky a zabrali cca po mesiaci ..vacsinou je to tak mesiac.