Ulcerózna kolitída a hormonálna antikoncepcia

kliksem
3. feb 2014

Ahojte.Máte niekto osobnú skúsenosť, že máte ulceroznu kolitídu a beriete aj antikoncepciu? Ja beriem tabletky po pôrode prvýkrát v živote a ulceroznu kolitídu som mala po pôrode bez problémov tak som lieky neužívala.Ale už mám zhoršenie-príznaky kolitídy a už cítim že zas musím začať užívať lieky-Pentasu.Neviete mi poradiť, či to zníži účinky hormonálnej antikoncepcie? Či sa nebudú prebíjať tie lieky? K doktorovi idem až o mesiac a s ním sa telefonicky nedá jednať. Ďakujem za konkrétnu skúsenosť a radu.Ja to na internete neviem nájsť a pri troch detičkách vôbec nestíham.Ďakujem

elenka74
3. mar 2014

@kliksem Ahoj, ja mám tiež ul. kolitídu a tiež beriem antikoncepciu. Na kolitídu užívam Sulfasalazin a Imuran a zatiaľ som našťastie nezaznamenala nejaké negatívne ovplyvnenie na antikoncepciu.

ede35
23. apr 2014

@kliksem Ahoj 🙂 ! Čítal som tvoj príspevok a musím naň reagovať. Mojej priateľke diagnostikovali UC v roku 2004 . Raz bolo lepšie, inokedy zas horšie. Brala pravidelne lieky, dodržiavala dietu a pravidelné kontroly atd. Začali sme uvažovať odkiaľ sa tá prekliata choroba vzala. Po určitom čase sme došli k záveru že problémy začali cca po 4-6 týždňoch po začatí užívania antikoncepcie. Po 3 mesiacoch sme museli na 1. kolonoskop. vyš. Vážila už len necelých 47 kg (59kg). poctivo sme dodržiavali všetky pokyny lekára, ale napriek tomu sme sa museli zmieriť s diagnózou chronickej choroby. Bol to vlastne ten istý kolotoč 😒 ☹ . Každého to nesmierne trápilo. Pociťoval som bezmocnosť 😢 😢 😢 😢 😢 a niekedy až zúfalstvo. Jedného dňa mi zaplo 😲 . Navrhol som jej skončit s antokoncepciou. To bolo v Októbri roku 2010. Bolo to správne rozhodnutie. Samozrejme aj božou pomocou sa nám život zmenil. Dodnes je takmer na 99,99percent bez príznakov 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😝 😝 😝 😝!!! Akurát 2x do roka sa hlásime u gastroenterologa na kontrolu. Výsledky sú dobré a odvtedy môžme povedať že žije plnohodnotný život. Dokonca raz jej pri preventívnej gyn. prehliadke doktorka poznamenala ,že údajne mala pac. s UC adohodli sa že POA na skúšku vysadia. Stav pac. sa neporovnateľne zlepšil. Zaujímavé nie!? Antikoncepcia je v prvom rade obrovský svetový biznis 😠 ktorý ponúkol ľudstvu riešenie na "chúlostivý" problém a pre výrobcov stáleho a dlhodobého zákazníka. 😠 😠 😠

kliksem
autor
23. apr 2014

@ede35 Ďakujem za príspevok, len mne UC diagnostikovali štyri roky pred tým než som začala užívať antikoncepciu.

ede35
28. apr 2014

☹ napriek tomu ti držíme palce!