Sono prsníkov - vysvetlenie nálezu

28. aug 2023

Ahojte
Chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie výsledkov UTZ prsníkov, ak sa prosím vyznáte alebo máte skúsenosť.

Asi mesiac cítim pobolievanie pravého prsníka, dnes som si na bradavku našla biele bodky, tak som si ich vytlačila a zároveň vyšla kvapka výtoku - bol sfarbený do žlta.
Išla som hneď na UTZ s takýmto záverom:
Koža a podkožie nezhrubnuté, žľaza je fertilného typu, bilat. bez ložiskové zmien. Dukty nedilatované, vpravo retromamilárne jeden duktus šírky 3,3mm naplnený echogénnym obsahom. Bilat. v axilách prítomné tukovo defenerované LU rozmerov 16x9mm.
Odporúčanie: doplniť náterovú cytologiu sekretu, pripadne pri pretrvávaní sekrétu duktografiu.
BI RADS 2

Ku gynekológovi som objednaná budúci týždeň, prosím Vás zatiaľ o vysvetlenie nálezu, čo hlavne môže znamenať ten echogenny obsah duktusu. Prepadá ma panika už teraz 😪

Ďakujem

Odporúčanie:

veselo_neveselo
28. aug 2023

Bi-Rads 2 klasifikacia znamena benigne zmeny (nizka alebo ziadna pravdep rakoviny) ak sa nepletiem - doktor ti povie.
Echogenny len znamena ze je zobrazitelne na echu.
Podla tohto sa nemas zatial coho bat, tu tekutinu doporucuju odsledovat a bude sa vediet viac. Ale to je le moj nazor 🙂

alickapusinka
28. aug 2023

Je tu na MK aj poradňa lekárov skupina. Tam radia vyštudovaný lekári napíš tam do skupiny. Určite TI poradia.

autor
28. aug 2023

@veselo_neveselo
@alickapusinka Ďakujem za odpoveď a radu

whatever1
28. aug 2023

Kategória 2 znamená, že nález je benigný, čo znamená, že sa neprejavuje príznakmi zhubnej choroby a nevyžaduje okamžité zásahy. Odporúča sa však ďalšie sledovanie.

autor
28. aug 2023

@whatever1 Ďakujem za odpoveď. Viem, čo znamená kategória BI RADS. Mňa skôr zaujímalo vysvetlenie nálezu, že jeden duktus je naplnený echogénnym obsahom. Čo to vlastne je a či to môže byť niečo zlé.