Skúsenosti s polycystickými vaječníkmi

motorolka
10. sep 2013

Ahojte dnes som bola u lekára, lebo sa snažíme o bábo a odbil ma s tým, že mám zjavne polycystické vaječníky, že nech s bábom na dlho nerátam... ☹ Máte niekto skúsenosti s touto diagnózou? Viete ma dať niekto do obrazu o čo ide a aká je tam liečba? Vopred ďakujem za upokojenie... dúfam

sasa1983
10. sep 2013

Ahoj kočka, to mám aj ja a ďalších x žian, lebo je to pomerne časté.. To znamená, že sa Ti každý cyklus neovulní
folikul -vajíčko a tak nemáš ovuláciu a teda je ťažšie otehotnieť, lebo je tých ovulácii menej.. Ja som napr. minulý a predminulý mesiac nemala a predtým áno.. Treba skontrolovať, či máš v poriadku ŠŽ a aj iné hormóny..

ivec16
10. sep 2013

@motorolka ako dlho sa snazite? ja mam tiez PCO a podarilo sa mi otehotniet (neskoncilo to dobre ale podarilo sa), polycysticke vajecniky (PCO) znamena ze sa ti tvori viac vajicok naraz ale ziadne nedozrieva na dominantny folikul - maju nizsiu kvalitu a ak nedozreje do urcitej velkosti, tak nepraskne a dodojde k ovulacii. PCO sa neda liecit, ale daju sa liecit symptomy, najlepsie zdravym zivotnym stylom. Ak mas nadvahu, treba sa pokusit schudnut, dobre je zacat sportovat (zrychluje sa tym metobolizmus vstrebavania cukrov) a vynechat sladkosti, pravidelne jest, aby boli vykyvy hladiny inzulinu co najmensie, pretoze zeny s PCO mavaju casto inzulinovu rezistenciu. Mozes skusit pripravok INOFOLIC je urceny pre zeny s PCO, ci pomoze je ale vo hviezdach... ak mas aj inzulinovu rezistenciu tak by ti mohol pomoct. Urcite nehadz flintu do zita... sancu otehotniet a donosit urcite mas...

motorolka
autor
10. sep 2013

Tak to je celkom tazke.. co odpoved, tym horsie spravy, zacinam sa obavat...

motorolka
autor
10. sep 2013

@sasa1983 zajtra idem na krvne testy, tak snad to nebude az take strasidelne ako mi to v tejto chvilke pripada.. az mi je do placu..od lekara dnes vychadzala snad kazda baba so startovacim balickom pre babetka a ja musim skoncit takto...to nie je vobec fer.. 😢 😢 😢

sasa1983
10. sep 2013

Prepáč, ale to je prístup, ako malého dieťaťa. Každý z nás má niečo, nejakú dg, sama som lekárka a robím na onkológii, takže fér-nefér je irelevantné. Základom na dg je kvalitný USG a folikulometria aspoň 2 cykly, resp. doplnenie AMH z krvi a dovyšetrovanie inzulínovej rezistencie, hormonálny profil, štítna žľaza. Ďalej možno vyšetriť priechodnosť vaječníkov (ak by sa vám dlhšie nedarilo), dáke kultivácie (aspoň chlamýdie)..

motorolka
autor
10. sep 2013

@sasa1983 Tak to ano..mas pravdu, len som sokovana z pristupu lekara, a ked ma uz on hned miesto povzbudenia a riesenia hned odradza, ze nieco nie je mozne.. je to dost blbe, tak akurat mozem zatial zmenit lekara a uvidi sa ake budu moznosti na liecbu.. Ale i tak dakujem, aspon trosku navratenie do reality, ze to nie je zas az take zle...

eruuuska
10. sep 2013

@motorolka ahoj motorolka, tak odo mna nieco povzbudive 😉 , vobec to neber tak tragicky je to sice komplikacia ale nie nezdolatelna, ja som sa tiez pred par mesiacmi dozvedela ze mam PCO, a to tiez az v CAR, potom ako ma moj gynekolog odbil, ze som v poriadku a mame sa viac snazit, momentalne mam nasadenu stimulacnu liecbu a cakame ci sa nam podari, moja svagrina ma rovnaku diagnozu a od jula ma doma malu princeznu, otehotnela neplanovane a celkom prirodzene, a to jej povedali, ze deti mat nebude, taaaaakze sup na vysetrenia a do boja, su zeny s ovela horsimi diagnozami, dolezite je mysliet pozitivne a nevzdavat sa 😉

mirkapd
11. sep 2013

Ahoj, tiež mám tento problém, môj gynekológ stále tvrdil, že som v poriadku a mám schudnúť 15kg možno sa mi podarí otehotnieť, avšak už budem mať 30 rokov a schudnúť zdravo 15 kg nie je otázka pár mesiacov ale dlhodobého charakteru. Neváhali sme s manželom objednať sa preto v Heliose v Martine, kde boli veľmi milí ku nám do týždňa nás objednali na vyšetrenie. Hneď zistili, že moje vaječníky neovulujú a gynekológ to mal hneď riešiť, pretože som z toho mávala rôzne problémy, tam mi aj povedali že môj problém nie je z nadváhy ale nadváha z môjho problému, nasadili mi hormóny dva mesiace a skúšali sme to prirodzene, no nedarilo sa, na tretí mesiac sme sa rozhodli spolu s lekárkou, že vyskúšame insemináciu a čuduj sa svete o 12 dní dve čiarky na tehotenskom teste, áno možno som jedna z mála, ktorým sa to podarilo na prvý krát, ale skúsila by som to aj viac krát keby bolo treba. No a neuveríš, ako som otehotnela, začalo sa ma okolie pýtať či chudnem, som v 25tt, nepribrala som ani deko, maličký si zo mna berie (veď má z čoho 😉 ) je zdravučký všetko je v poriadku. Ja sa cítim fantasticky užívam si narastajúce bruško. Držím ti palčeky a naozaj, hlavu hore PCO je najmenší problém snažiliek, sú ženy, ktoré majú oveľa horšie diagnozy.

silvik1
11. sep 2013

@motorolka ahoj. viem ako sa cítiš. pred skoro tromi rokmi som išla ku svojmu gynekológovi s tým, že mi dva týždne mešká menzes (čo sa u mňa nestávalo), tak som sa tešila, že možno som tehu a on na to, že nie ste ani prirodzene neotehotniete (diagnóza PCO). urobil mi ešte jeden kiks (chcel ma poslať na laparku kvôli cyste, ktorá sa nakoniec vstrebala), tak som ho vymenila. rovno som išla do CAR, urobili mi vyšetrenia a začali sme insemináciou. hormónami Ti vedia "privodiť" ovuláciu. (nám to síce nevyšlo, následne ani dve IVF, ale mi máme aj iný problém). hlavne žiadne stresy, niekedy to všetko znie horšie ako je.
PS: nechápem prečo si všetci myslia, že PCO majú hlavne "silnejšie" ženy, ja mám pri výške 158 cm 57 kg, nie som obézna a mám to tiež. moja švagrinná je chudá ako nitka a rovnaká diagnóza.

senselinka
11. sep 2013

@motorolka ja by som si na tvojom mieste vyhľadala túto už dávnejšie založenú tému,daj si tu do vyhľadávača PCO a vyhodí ti niekoľko odkazov... všeličo sa dozvieš a baby ti poradia. Okrem toho naozaj jeden z výborných doplnkov pri tejto diagnóze je INOFOLIC, fakt mnohým babám pomohol a uškodiť ti určite nemôže, sú to "len" vitamíny, ale účinné 🙂 Tiež je tu téma o Inofolicu, netreba robiť paniku, ale hľadať a snažiť sa, ako na to 😉 Ja som po 4 potratoch, keby som panikárila, nikam sa neposuniem... dnes viem, že každý potrat ma niekam posunul, niečo síce odniesol, ale aj priniesol a teším sa, že raz sa toho bábätka konečne dočkáme, lebo už vieme, "ako na to" 😉

motorolka
autor
11. sep 2013

@eruuuska Dakujem ti krasne, hned si ma potesila, ze to nie je az take tragicke, dakujem velmi krasne, ja sa len tak nedam, cize hor sa do toho ... 🙂

motorolka
autor
11. sep 2013

Dakujem vam velmi pekne, hned mi je lepsie po vasich slovach... budem s tym bojovat, babo chceme, cize vymenim lekara za nejakeho ktory to bude chciet aj riesit a liecit a budeme aj dalej pracovat na babetku...

stellamaris
11. sep 2013

@motorolka pohladaj si lekara,ktory ma skusenosti s pco,urcite ti pomoze....urobi hormonalny profil atd. 😉 mam pco a napriek takym istym predpovediam doktorov rocneho syna,ktory sa podaril rychlo po metformine.drzim ti palce a ver,ze s pco sa da otehotniet 🙂

eruuuska
12. sep 2013

@motorolka To som velmi rada, vzdy lepsie ked vies proti comu stojis, ja ked som sa dozvedela diagnozu odlahlo mi, lebo teraz uz viem co treba robit....presne tak sa mi to paci hlavu hore a do boja.... 😉 drzim ti palce 🙂

motorolka
autor
12. sep 2013

@stellamaris Dakujem krasne za povzbudenie a aj dobre vyhliadky.. hned som pokojnejsia, ja sa len tak nedam 😉

motorolka
autor
22. sep 2013

Ahojte poradkyne moje, len sa chcem zapojit opat do diskusie, tyzden po "uzasnom" verdikte mojho dokiho a po jednej vyvolavacke som momentalne po uspesne vyvolanej mrche a vysledky z odberu krvi su vraj v norme, len chce somnou doki hovorit, tak som zvedava, drzte mi palce, nech sa PCO nepotvrdi a len uzna, ze je blbec.

dorotea2
24. sep 2013

@motorolka Ahoj 🙂 Som v šoku z "povzbudenia" Tvojho lekára... 😒 Ja mám tiež PCO. Keď som vysadila antikoncepciu sa sa to začalo- nepravidelná menštruácia. 2 roky som sa na to nie že vykašlala, ale riešili sme iné veci ako bábo (byt, ja robotu atď). Ale nijak sme sa nechránili (keby sa podarilo, boli by sme radi 🙂 ) Bola som u dvoch lekároch, lebo si neboli na 100% istý či je to PCO. A každí mi povedal, že cesta za bábom bude možno dlhšia, ale nie nemožná (a že veľa záleží od toho, či má partner dobrý spermiogram). Takže dva roky sa nám nepodarilo a teraz sme to začali riešiť aj s lekármi. 2 cykly užívam Inofolic. Prvý cyklus som užívala 2x denne. Od 23-26 DC som mala špinenie, ktoré som v živote nemala. A tak ďalší cyklus (aj na odporúčanie doktoky) užívam len 1 sáčok denne. No ale zvažujem návrat k 2 sáčkom denne, lebo.... Po prvom cykle sa mi z oboch polycystických vaječníkov jeden "stal" normálnym 🙂 Taká som rada 🙂 A inač tiež mi teraz robila lekárka hormonálny profil a všetky hormóny mám v úplnom poriadku, aj štítnu žľazu. A pritom na jednom vaječníku PCO. Teraz mi nasadila Lutenyl od 16-25 DC na dva cykly, keď potom bude meškať menzes, mám robiť test 😎
No a čo, už si bola u lekára? Ako si dopadla, o čom chcel s Tebou hovoriť? A možno Ti z krvi zistili že si tehotná... 😉
Daj vedieť ako si dopadla, držím palce 🙂

motorolka
autor
25. sep 2013

@dorotea2 Ďakujem ti krásne za v podstate povzbudenie. Takto po odbere krvi, som volala za výsledky, podľa testu (aj keď presne neviem čo mali vlastne zistiť) mi povedali, že je všetko OK, že nemám žiaden problém, čiže v podstate ani neviem čo chceli nájsť. Ale sestrička ma volala na "pokec" s dokim, tak som bola u neho. Prekvapivo mal celkom dobrú náladu, oproti poslednému vyšetreniu a konečne sa mi zdalo, že chce somnou aj niečo riešiť. Vraj to budú asi tak či tak PCO ale nie až také závažné keďže mi po vyvolávačke bez problému cyklus nabehol z čoho mal zjavne radosť. Čiže mám teraz predpísaný Duphaston. Mám ich papkať dve balenia, čiže dva cykly by mali nabehnúť a potom musím ísť na prehliadku a potom keď nebudem ešte stále "v očakávaní" predpíše mi ďalšie a takto sa máme snažiť pol roka a keď nebudeme stále čakať bábo, tak potom ma pošle už do iného zariadenia, na asistované počatie a tam to už budú riešiť predpokladám inak. Tak snáď mi lieky pomôžu a nebudeme musieť riešiť behanie po klinikách 🤐

zuzzzik
10. okt 2013

Baby, vidim, ze rad je tu mnoho a aj vedlajsich priznakov. mne lekar zistil PCO, ale pritom nemam ani problemy s nadvahou ani s menzesom (stale pravidelne uz aj po 3 rokoch bez anti). len mi povedal, nech si robim ovulacne testy a tie vysli negativne. zatial mi nerobil ani krvne testy ani nic ine. nejaka rada v takomto pripade? vopred velmi pekne dakujem.

gizel
15. okt 2013

@zuzzzik a ja mam menzes, sice dlhsi cyklus, ale mam ho 🙂 no bohuzial tak isto ako ty ovu testy negativne 😒 bola som aj na folikulometrii a skoncila som s vysledkom : žiadny dominantny folikul ☹ vraj netreba zufať a riadiť sa podla jedneho anovulacneho cyklu a treba skusat dalej co si o tom myslite? da sa otehotniet aj bez uzivania hormonov??? fakt neviem co si o tom mysliet

motorolka
autor
18. okt 2013

Ahojte dievcata, tak mam za sebou prve balenie Duphastonu, no na pocudovanie somho znasala velmi dobre, nebolo mi vobec zle, len sa mi sem tam tocila hlava,ale to boli len par sekundove okamihy. Inak som zabudla, doktor mi na kontrola predpisal uz spominany Duphaston, mam ho brat dva mesiace a potom kontrola a zas az kym mi ich tri krat nepredpise, cize pol roka. Ked nebudem do vtedy tehu, tak ma chce rovno poslat na kliniku, tak sa uvidi.
Ale som trosku zmatena. Tvrdil mi ze mam PCO, ale dali mi vyvolavacku, a mrcha prisla, potom mi dal Duphaston a mrcha prisla presne skoro na den( den meskala) ale prisla, aj ked mi prve dni bolo divne, aj bolesti som mala co som pred tym nemavala. Tak neviem potom, ako si doktor z jedneho sona moze byt taky isty, ze mam PCO. Robia sa na to nejake specialne testy?
Dakujem za rady 😉

eruuuska
24. okt 2013

@motorolka Ahoj, tak drzim palce, aby to vyslo, u mna stale nic, akurat som dostala mrsku, tak idem zajtra do CAR no uvidim.....Inak mne zistila pco na sone a potom mi zobrali krv, a mala som zvyseny nejaky hormon ani neviem ako sa volal a tak mi definitivne potvrdili pco....

motorolka
autor
24. okt 2013

hmm...mne robil doktor len sono a potom mi brali krv, no tvrdil, ze vysledky mam dobre v norme, tak tomu nerozumiem. Uz som po prvej mrche po Duphastone, za par dni ma caka dalsie balenie, tak sa uvidi. Potom mam ist na kontrolu, ked nebudem tehu, tak som sa rozhodla si nasadit trosku dietu, ze to raj pomaha pri PCO, tak uvidime. Snad mi doktor povedal na nejakom podlozenom zaklade, ze mam PCO...uvidime...A vy sa ako dlho snazite? Ako dlho vies, ze mas PCO?

buba08
24. okt 2013

@sasa1983 ahoj prosim ta inzulinovu rezistenciu mi moze vysetrit gynekolog? Je pravdepodobnom ze mam PCO ked mavam anovulacne cykly? V poslednej dobe sa mi predlzil aj cyklus z 30 dnoveho az na 36 dnovy a mrcha sa mi tiez predlzila zo 7 dni na 9 (posledne 3-4 dni je to uz len spinenie). Dakujem za odpoved.

sasa1983
25. okt 2013

@buba08 myslím, že môže..

buba08
25. okt 2013

@sasa1983 ze moze gynekolog, alebo to bola odpoved na to, ze mozem mat pco? vdaka

sasa1983
25. okt 2013

PCO sa diagnostikuje opakovanými USG-folikulometria, ako aj HP.. Dĺžka cyklov nemusí mať súvis, kľudne môžeš mať predĺžené cykly a PCO mať nemusíš..

jaruska12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
egyy
25. okt 2013

Ahoj. Ja to iste. Snazime sa rok. Doktor mi Len povedal, ze mam PCOS a nic k tomu. Hormonalny profil bol v norme z coho bol aj on ptekvapeny.Tento mesiac mam 4te a posledne balenie duphastonu a potom ma caka CAR. Tak hadam tam sa dozviem viac.

motorolka
autor
25. okt 2013

Prepacte tu otazku, ale co je CAR ? 😅