Rakovina prsníka a nepotrebná chemoterapia

4. feb 2023

Zienky,

43 rocnej svagrinej zistili rakovinu prsnika, hrcku jej vraj vybrali celu, no chcu sa "pozichrovat" podanim "cervenej" chemoterapie 6 cyklov plus dalsie 4. Ze ked v Tele nieco nahodou zostalo, aby sa to vyhubilo. Je to spravny postup? Co ocakavat, ako sa bude citit? Caka, ze po druhej davke jej vypadaju vlasy, nedostat chladiacu ciapku?

Dakujem!

pribinak
4. feb 2023

Je to správny postup? To sa pýtaš tu na koni? Vážne? Srandujes, že?

Tu polovica osadenstva neovláda učivo ZS a nie aby sa vyjadrovali k tak odbornej veci ako je liečba onko ochorenia

Švagrinej veľa zdravia želám

sisa_s
4. feb 2023

Ide o tzv.adjuvantnu liecbu, pretoze je riziko mikrometastaz aj po chirurgickom odstraneni tumoru...inak na ostatne otazky urcite odpovie onkolog, ktory svagrinu lieci

autor
4. feb 2023

@pribinak Zaujimali ma skor skusenosti. Bohuzial tu je vela zien s takymto problemom. Nepotrebujem vedecke nazory.

queen_mary
4. feb 2023

Moja mama tak zacinala. Radioterapia, odstranenie nadoru, chemoterapia. Metastazy sa aj tak o 2 roky objavili.

autor
4. feb 2023

@queen_mary To ma mrzi. A dalej?

miskakyska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tilly
4. feb 2023

Dostane zabezpečovaciu liečbu, aby sa to nevrátilo znova a horšie. Lekári vedia, čo robia.

pininka1
5. feb 2023

Moja mama vybrala iba prvy cyklus chemoterapie,.potom uz odmietla ze ona nepregrca zbytok zivota, a nebrala uz nic. O rok jej nasli aj v druhom prsniku, kedze ale uz bola sledovana, bolo to miniaturne, vybrali jej to a aspon na ozarovanie isla. Vysledky aj markery ma stale dobre, ale predcerom zasa musela ist vybrat poslednu uzlinu, lebo zasa tam nieco mala. Rakovinu proste nikto neprecura, a povedala.som to aj mame, ktora operuje par pripadmi ktori prezili aj bez chemoterapie. Minimalne tu uddziavaciu liecbu treba.

alenamihal
5. feb 2023

MOja teta teraz presne s tym prechadza,,len jej museli vyoperovat cely prsnik...nasadili chemo v tabletkovej forme 1/2 roka a vlasy vobec neriesi,kedze je flegmos clovek.. vsak narastu povedala...tiez moderatorky z markize si presli tym vsetkym a vlasy maju este kvalitnejsie ako predtym,same to povedali...mojej mami krstna tiez mala chemo a jej vobec vlasy nevypadli a to je uz 5rokov a zatial je super.. je to individualne...

alenamihal
5. feb 2023

@pribinak niekedy je omnoho vzacnejsia vlastna skusenost..nevidim nic na tom zle,ked sa clovek opyta na druhych skusenost... aspon sa clovek pripravi na to...lekar ti nasadi liecbu a posle ta domov a povie ti uvidite... a vascina ludi ma rovnake priznaky... niekedy mi pride,ze clovek sa uz nic nemoze pytat a uz duplom pytat o radu....

pribinak
5. feb 2023

@alenamihal ale tu vôbec nejde o nejaké posedenie sa, nepochopila si pointu môjho príspevku

aurelia2000
5. feb 2023

Super nadpis "nepotrebna chemoterapia"😳 😢 Ono to má aj druhú stranu mince: keď sa raz v budúcnosti rozhodneš, že chemo potrebuješ, býva obvykle neskoro a nedajú ti ju. 😥 Potom by si už prijala aj vracanie, hnačky, stratu vlasov...ale už nebude možnosť 😭

letfenixa
5. feb 2023

Je to bezny postup a nemusia jej vlasy vypadat.

stanulienkat
5. feb 2023

@alenamihal vlastna skusenost? Je x druhov nadorov, tie zeny maju rozne ine diagnozy, inu liecbu, na ktoru kazda inak reaguje, iny postup. Kazdy pripad je jedinecny. Takze tu davat "rady" je scestne.
A autorka-fakt sa na takuto vaznu vec pytas pologramotnych zien, co si nevedia dat rady so svojim zivotom?? To tu od Covidu je fakt kazdy clovek virolog, onkolog, politolog...??
Ak chces radu, tak si zaplat konzultaciu u ineho onkologa. Nie od zien, co sa pytaju, ci mozu pit Vineu pocas tehotenstva.

aurelia2000
5. feb 2023

Chladiacu ciapku majú v Nitre. Platí sa to, podľa mňa je to utrpenie navyše, ktoré za to vôbec nestojí. https://fnnitra.sk/aktuality/ani-pri-chemoterap...

tilly
5. feb 2023

Nemusíš nutne zvracat po chemo. Priamo do infúzie dávajú lieky proti nevoľnosti a aj na doma dostaneš lieky.

diellza
2. sep 2023

@aurelia2000 neplati sa to a nie je to ani utrpenie! 🙂 ja tam na chemo s chladiacou ciapkou chodim, odhovarala ma od nej doktorka aj sestricky a vlastne cely personal, vraj moj paclitaxel na 3 hodiny sposobuje 100% alopeciu a je to silna, dlha davka, chvala bohu som si isla svoje a po 5. Chemoterapii vlasy stale mam 🙂 chybaju mi tie “bokombrady” pri usiach ale inak ok. Uz iba jednu a mam hotovo, takze kazdy kto vaha, urobte to pre seba, ani neregistrujem, ze sa liecim a nemusim si to pripominat pri kazdom pohlade do zrkadla 🥰

aurelia2000
2. sep 2023

@diellza To je dobre, že sa máš tak dobre 👍, nech ti to vydrží. Každá rakovina a každá chemo je iná, mnohí sme trpeli strašným bolesťami a bolo nám srdečne jedno, či máme vlasy. Nie, neišla by som sa týrať ďalšími bolesťami . Čisto technicky by ma zaujímalo toto: vlasy si teda zachránila a čo ostatné chĺpky na tele? Lebo to bolo náhodou super, tá extrémne hladká pokožka na rukách, nohách,... Nové vlasy mám husté a kvalitné, akurát ma hnevá, že sú kučeravé, ostatnym sa to však páči. Tak sa drž!🍀

tilly
3. sep 2023

@diellza mojej psychike tiež veľmi pomohlo, že mi zostali nejaké tie vlasy. Síce 2/3 boli preč, ale nepotrebovala som šatky, parochňu ani nič

tilly
3. sep 2023

@aurelia2000 ako dlho máš nové vlasy? Ja som mala prvý cca rok super vlasy, ale potom sa niečo stalo a mám ich strašné. Horšie, ako predtým

aurelia2000
3. sep 2023

@tilly Necelý rok, majú 15 cm, začali rásť mesiac po poslednej chemo. Ja som mala inú rakovinu ako ty, rýchly a agresívny typ, liečba bola strašná, potom prišli následky liečby. Moju psychiku dokáže vylepšiť len CT a sono - keď tam tie potvory nie su. 😊Jedna známa ma tiež rakovinu prsníka, stále je na hormonálnej liečbe, vlasy má vypelichane, nepekné. Ale nemá bolesti ako ja, tým pádom môže viac športovať a má lepšiu kondíciu. Imunitu má zase horšiu ako ja. Nikto z nás si nemôže vyberať, aj tak neviem, čo by som si vybrala. Parochňu som si kúpila nádhernú, niektoré baby si kúpili aj tri a mali z toho zábavu, v tom problém nebol. Problém je, že postupne všetky zomreli. 😭 Verim, že jedného dňa sadnem na bicykel alebo zvládnem turistiku.

tilly
3. sep 2023

@aurelia2000 uff, toto ma mrzí. To si teda neviem predstaviť s tou kondíciu. Ja som mala šťastie, chytené to bolo hneď na začiatku, dostala som zabezpečovaciu liečbu, aby sa to nevrátilo, ale už ma aj vyhodili zo sledovania.
10 dní po poslednej chemo som už robila na bicykli sprievod synovi na pretekoch. Kondične na tom stále nie som na 100%, ale pripisujem to aj veku. Už nemám 20...

tina1712
6. jan 2024

@alenamihal prosim vas aj po tabletkovej forme chemo vypadavaju vlasy?

alenamihal
7. jan 2024

@tina1712 moja teta mala tabletkovu formu a ano vypadli,ale po roku jej krasne zacali rast ..