PCOS

bianka123555
2. mar 2022

Ahojte 🙂, potreboval by som poradiť..3 roky dozadu cca mi gynekológ oznámil že mám pcos. Nevedela som vtedy čo to znamená a keď som sa ho spýtala čo to teda je tak mi len povedal že mám cysty a keď som chcela tento problem riešiť predpísal mi antikoncepciu ktorú som už predtým brala ale nerobila mi dobre, čo mu aj bolo niekoľko krát oznámené. Chvíľu som ju brala ale znovu som ju vysadila. Keď som chcela riešiť problem inak tak nevedel poradiť. Zatiaľ mám len hlavný príznak rýchle priberanie, mala som aj akné ale toho som sa zbavila liekmi…najhoršie je že až po takej dlhej dobe som zistila čo to obnáša lebo doktor mi nič nepovedal čiže som si to musela nájsť na internete. Otázka znie..viete mi poradiť v rámci BB dobrého doktora/doktorku čo mi reálne pomôže ? 🙂) nemám v pláne zatiaľ otehotnieť čiže to nieje momentálny problem len si proste chcem dať dokopy telo..ďakujem

didi2102
2. mar 2022

@bianka123555 pco sa neda vyliečiť, antikoncepcia sa predpisuje lebo zmierňuje príznaky ,niektore ženy sa uchyľujú k alternatívnej liečbe,masáže,akupunktura, sú z nich veganky atď atď ja mám oči tiež, riešila som to v obdobi keď som chcela otehotnieť, zase len hormónmi
Ak priberás treba kompletné vyšetrenie u endokrinologa , také krvné testy ti gynekológ nemôže urobiť , aj ja teraz čakám už pol roka😄sú hrozné cakacky

miskamicha
2. mar 2022

@bianka123555 no niekedy pri pco Hatk nie je taka zla...blokuje ovulaciu..pretoze pri pcos dochadza sice k ovulacii ale dovnutra vajecnika pratoze oblay su tvrde a vajicko sa nedostane von a tym sa vajecnik poskodzuje. Ide o metabolicke ochorenie na urovnin obalov vajecnika. A kedze hak blokuje ovu tak nenici sa vajecnik

simca06022011
2. mar 2022

mohla by si vymenit aj lekara, pretoze napr. moj byvaly gyn to neriesil, dozvedela som toto po rokoch trapenia sa nahodou na preventivke v inom zariadeni, a fakt,kadzy gynekolog ma k tomu iny postoj. Poslat by ta mali aj na endokrynologiu. V podstate pcos sa riesi hlavne ked chces otehotniet, u vacsiny, inak ak nemas nejake vyrazne prejavy neprijemne tak to neriesia. Predpisuje sa napr. metformin... a dieta a chudnutie. Na youtube mas strasne vela videi, ako zeny s tym bojovali inak. Stravou, chudnutim, uplne sa vysadzuje cukor, vela sa sklonuje aj veganska strava napriklad... Alebo vyzivove doplnky ako vitex jahnaci, agnucaston a kadeco ine. Su aj rozne stadia, zavaznost pco.. V BB napr. lekarka https://www.procare.sk/lekar/mudr-kseniya-zakre... Predtym bola v novamede, bola som u nej parkrat, pristup ma taky, ze tuto diagnozu proste nezlahcuje ako som sa inde stretla...

kataka10
2. mar 2022

@bianka123555 ja mam PCOS. Zistili mi to pred 30tkou. Mala som od mlada nepravidelnu menstruaciu sposobenu zlym hormonalnym profilom. Doktori ti mozu spravit hormonalny rozbor a pomoct len antikoncepciou alebo ked chces otehotniet, tak duphastonom, ine moznosti ti mozu jedine odporucit, aj to zalezi od toho, na co poculi odporucania od pacientiek.
Kedze som PCOS chcela riesit natrvalo (lieky su vzdy len docasne riesenie), zacala som pravidelne cvicit hormonalnu jogu a upravila som zivotny styl (ziadne diety len vela ovocia - zeleniny, pohybu a co najmenej stresu). Ked sme sa snazili o babatko, pridala som k tomu uzivanie inozitolu. MS sa velmi pekne upravils. Po porode sa stale venujem joge a nastastie ms je pravidelna 🙏

bianka123555
autor
2. mar 2022

@miskamicha ja som brala predtým asi 2-3 roky hak ale mala som z toho strašné zmeny nálad…často som bola smutná alebo nahnevaná a až keď som ju prestala brať tak sa mi upravila psychika. Gynekológ mi ju aj stále menil lebo som mu vravela že mi nerobí dobre tak stále skúšal inú až som začala mať žalúdočné problémy. Neudržala som jedlo v sebe a potom som behala po vyšetreniach. Primár v nemocnici len krútil hlavou že mám zmeniť gynekológa že mi mohol veľmi uškodiť

bianka123555
autor
2. mar 2022

@simca06022011 ďakujem 🙂 idem pozrieť pani doktorku na nete

miskamicha
2. mar 2022

@bianka123555 v tpm pripade zacni uzivat myoinositol a kyselinu listovu...moze to pomoct 🙂 mozno uzivat aj metformin aby si mala.aj ovuoaciu a pravidelny cyklus. Vhodne by bolo ak mas nadvahu, zhodit par kg. Urcite zmen lekara 🙂 drzim palce nech sa najde nejaky ktory bude oxhotny ti pomoct, dnes je takych malo ako safranu

bianka123555
autor
2. mar 2022

@miskamicha nadváhu ešte nemám, ale pribrala som za dosť krátky čas okolo 15kg. Bol som vždy veľmi chudá na svoju výšku(179)..no už to na mne dosť vidno hlavne tvár a brucho, do toho som nonstop nafúknutá 🙈 Ďakujem krásne za každú radu ❤️