Opakovala sa vám preeklampsia aj pri druhom tehotenstve?

shia
20. jan 2016

Pekný večer,
máte niektorá skúsenosť, že sa vám opakovala preeklampsia aj pri druhom pôrode? Mne prvé tehotenstvo skončilo preeklampsiou a teda aj nevyhnutným pôrodom (sekcia) v 34 tt (bábätko našťastie úplne vporiadku, apg 10/10 klop klop) a neviem, ako moc sa mám obávať, že by sa ti pri druhom tehu zopakovalo alebo vystupňovalo..... :-/ Niektorá skúsenosť? Tehotenstvo som mala bezproblémové po celý čas, pred tehu som mala dve gyn.operácie (cysta a endometrióza). Mám 28. Ďakujem za reakcie.

terezka1947
20. jan 2016

@shia ja som mala prve tehu bezproblemove ako pises ...ku koncu ma ta preeklampsia ale dobehla,bola som aj v nemocnici asi tyzden a hoci som mala rodit cisarskym,mala som ho asi o dva tyzdne skor ako mi ho naplanovali...ale nastastie babatko ok
pri druhom som preeklampsiu nemala,teda...aaaz take vysledky zle neboli,ale smerovalo to tiez k tomu,nastastie som zvladla mat babatko v brusku dlhsie,ale cele tehu som mala vselijake komplikacie a otvarala som sa velmi skoro...

shia
autor
20. jan 2016

@terezka1947 ďakujem za odpoveď, ak môžem vedieť, aký ste mali rozdiel medzi tehotenstvami? nemali ste aj endometriózu náhodou? a inak s tlakom nemávate problémy? skúšam v tom nájsť nejaké súvislosti, alebo či to je len náhoda...

terezka1947
20. jan 2016

@shia nie,nemala som take problemy a tlak zvyknem mat skor nizky,ale tiez mi bolo povedane,ze to ja ovplyvnit neviem...medzi detmi je rozdiel 3,3r.

nanka1977
31. jan 2016

@shia Ja som sice v prvom tehotenstve bola az do konca ok ale v 40tt mi museli kvoly tlaku robit sekciu.V druhom tehotenstve sa uz preeklamsia zacala ukazovat v 33tt a v 36tt museli tehotenstvo ukoncit sekciou.Od vtedy sa liecim na vysoky tlak :(.

pentelka01
31. jan 2016

Áno, opakovala sa opäť....rozdiel medzi deťmi 11mesiacov. Úplne ma to odradilo od 3 bábätka. Dokonca to bolo ešte horšie ako pri prvom tehu.

shia
autor
31. jan 2016

@pentelka01 ďakujem za odpoveď, a keď sa smiem spýtať, v ktorých týždňoch tt bol pôrod? ďakujem

pentelka01
31. jan 2016

1. Bol týždeň pred termínom a tento druhý 10 dní pred termínom.

provoke
31. jan 2016

Pri prvej dcere som lezala s preeklampsiou od 30tt v nemocnici, dcera sa narodila v 37tt (1960 g) a po dvoch rokoch pri synovi som lezala od 36tt a narodil sa v 38tt (3020g),ale vzhladom na prve tehotenstvo a hypotrofiu dcery mi syna radsej vyvolavali.

shia
autor
31. jan 2016

ďakujem za info, ja som mala 6 týždňov pred termínom, 2020 g ale úúplne v poriadku, našťastie. Preto neviem, ako moc sa toho mám obávať že sa to môže pri druhom stať alebo stať ešte skôr. Inak ste nemali nejaké iné diagnózy, ako endometrióza, polycist. vaječník, operácie, cysty (ako ja)? Ja som vraj prvé tehu mala zázrak, tak ani neviem, či sa ten zázrak zopakuje, ale pevne v to verím 🙂

provoke
31. jan 2016

@shia ja som bola úplne zdravá, dokonca tehotenstvo pri dcére bolo úplne ukážkové, cítila som sa fantasticky - teda až do toho 30 tt

macka23
31. jan 2016

@shia susedka/kamoska tiez prve v 32tt, malinka nastastie ok, druhe tehu mala o 5 rokov a ukazkove vsetko, sledovali ju od zaciatku a vsetko bolo ok, drobec sa narodil v 38tt planovanou sekciou 🙂

suchana
31. jan 2016

@shia Ja som mala tehu ideálne do 30 tt. Vtedy mi začal stúpať tlak( dovtedy skôr nízky) a nevedeli to zraziť ani v nemocnici, malá išla von akútnym cisarákom v 33+ 4 tt, čo by nebola až taká katastrofa, len ona bola podviživená, vážila 1480 g( čo moja gynekologička nezistila, povedali mi to az v nemocnici..,). Preeklampsia bola začínajúca, problém bol tlak. Ja mám okrem toho krvnú mutáciu homozygót HTMFR, čo s tým môže mat súvis, ale ani to moja úžasná lekárka nezistila. Dcéra je úplne v poriadku, bude mat tri roky, ale stále rozmýšľam nad tým, či mat druhé, alebo nie. Bol to strašný stres a je zázrak, že z toho malá vyviazla bez následkov. Súčasná doktorka mi povedala, že je to 50:50, môže sa to zopakovat a nemusí... Tak si vyber. Hop alebo trop. Ale ísť do toho s tým, že privediem na svet takého " holuba" zase je hrozné riziko. Je to ťažké rozhodnutie.

shia
autor
31. jan 2016

@suchana ďakujem za reakciu. No veď toho sa bojím aj ja, ale na druhej strane - všetko dobre dopadlo a to je to hlavné 🙂

suchana
1. feb 2016

@shia Veď hej, všetko dobre dopadlo, ale bolo to naozaj o chlp. Deti s takouto porodnou hmotnosťou sú velmi velmi rizikové. Nepáči sa mi dnešný trend ísť do tehotenstva za každú cenu, aj ked sa vopred vie, že to bude rizikové tehotenstvo. Každá žena, ktorá videla v inkubátore svoje 1500 gramové dieťa si velmi dobre rozmyslí, či do toho pôjde znova. Bohužiaľ mi nikto nedá záruku, ako to dopadne pri druhom. Je to dilema obrovská. Aby som si raz nevyčítala, že som to neskúsila a mohla som mat bezproblémové tehotenstvo a zdravé, donosené dieťa. Alebo si netrieskala hlavu, že som išla do veľkého rizika a priviedla na svet také predčasne narodené malé kura, ktoré môže mať následky celý život. Každopádne je to asi to najťažšie rozhodnutie v mojom živote. Aspon doterajšom

zonjushe
1. feb 2016

U mna sa pri druhom nezopakovala..čakalo ma síce ešte niečo horšie,ale sme bez následkov..takze prvé tehu hoc s preeklampsiou bolo prechádzka ružovým sadom oproti druhému..

suchana
1. feb 2016

@zonjushe Mne presne povedala lekárka, že nemám už vopred stresovať za preeklampsiu, lebo mi nikto nezaručí, že sa nestane niečo horšie... Úplne iné...No máš podobnú skúsenosť zjavne:-/

shia
autor
1. feb 2016

@zonjushe keď sa môžem spýtať, môžte aj do IP, čo sa vám stalo? No veď to, že človek nikdy nevie čo sa stane, ale snažím sa to brať pozitívne, lebo aj pri prvom tehu mi povedali, že prirodzene nikdy neotehotniem a ja som tam na tom špeci vyšetrení bola v 5tt a oni to ani nezistili a napísali ma už aj na zoznam na umelé 🙂 Takže zázraky sa dejú 🙂 Len toho sa bojím, aby som si ich už nevyčerpala :-O