Nepravidelná menštruácia a PCOS

26. máj 2024

Ahojte,obraciam sa s dosť pre mňa ťažkou témou, ktorá ma straší už pár rokov. Odkedy som dostala prvú menštruáciu, som prežívala hrozne bolestivé toto obdobie, strašne ma pred,počas aj po sprevádzal taký pocit akoby zápalu v tele,nijak to inak neviem popísať. Časom bohužial sa mi menzes veľmi rozhádzal a začal meškať, raz 3 mesiace, raz aj rok.Samozrejme som to riešila s odbornikom,no jediné riešenie boli hormonálne lieky (tých som sa v detstve nauživala na štitnú žľazu dosť) alebo antikoncepcie,čo v mojom prípade zrážanlivosti krvy neodporúčajú. Vždy,aj keď menzes nemám,prežívam “stavy”,akoby bol,iba bez krvácania. Je to veľmi nepríjemné,celú strednú som vždy minimálne týždeň vymeškala mesačne, skrz migrény,bolesti,zvracanie a nemožnosť fungovať. Začalo mi to ísť aj hrozne na psychiku. Doktor mi vravel,že stačí počkať do 18 a to sa určite upraví. Toto všetko trvá od 13. cca a dnes mám 21. V 20. mi “konečne” objavili cysty na vaječníkoch,ktoré bližšie nešpecifikovali. Jedna doktorka pocedal,že to môže byť PCOS, další nepotvrdil. Nemáte niekto skúsenosť/cestu PCOS a niečo, čo naozaj pomáha? Veľmi sa začínam bát,kedže sa to spajá s neplodnosťou a v blizkej dobe by som sa rada dala dokopy, aby som sa už pripravila na bábätko. Ďakujem

ivana3111
27. máj 2024

Urcite odporúčam začať si merať cykly bazalnym teplomerom každé ráno, aby si zistila, či vôbec máš ovulaciu a kedy, pozri si na instagrame ownyourcycle, ďalej ak vieš dobre po anglicky odporúčam aj Laru Briden ma aj super knihu o menštruácii a aj druhoch pcos atd ako zistit ci ju vôbec máš alebo to môže byť niečo iné...odporúčam aj zmeniť gynekologa a dat si spraviť kompletný hormonálny profil ,nakoľko asi je problém aj tam a podla toho sa vieš nasmerovať aj prírodnou cestou, zmenou životného štýlu, čo by ti asi mohlo pomôcť.
https://www.najlacnejsie-knihy.sk/kniha/jak-si-...
Ak sa však chceš vydať prírodnou cestou úpravy cyklu, musíš si aj sama naštudovať jeho fázy, vedieť kedy ma aký hormón dominanciu Atd... sú to mesiace samostudia ale mne sa to vyplatilo...

jakubrianka
27. máj 2024

Ja som síce nemala ťažkú formu PCOS, ale keď chceš liečbu odporúčam naštudovať si zahraničné weby v AJ. Veľa žien sa lieči metforminom pri PCOS na to treba konzultovať s endokrinológom. PCOS môže vniknúť ako prediktor cukrovky 2 typu. Ja som skúsila prerušovaný pôst na zvýšenie citlivosti receptorov na inzulín (praktizovala som cca 3 m v roku). Čiže opatrne so sladkým. U teba keďže máš problém aj so štítnou žľazou môže byť problém ešte komplexnejší. S PCOS sa ale dá otehotnieť veľkou väčšinou. Účinnejšie ako metformin bývajú práve režimové a stravovacie opatrenia.

jakubrianka
27. máj 2024

Ak máš zníženú funkciu štítnej žľazy, tak tvoje problémy môžu prameniť z tohto, alebo zo samotnej liečby.

autor
27. máj 2024

Ďakujem veľmi pekne za rady, určite všetko pozriem, čo ste napísali 🙂 Samozrejme, od mladého veku som mala problémy so štitnou, už je to síce momentálne vraj v norme, no objavilo sa zasa toto,takže únavný kolobeh stále

matkaakubko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz