Môžeme mať dieťa po rakovine semenníka prírodzene?

kingu0531
15. júl 2010

Dobrý,ahojte.Potrebujem radu .Môj manžel v roku 2008 (december) bol operovaný na rakovinu semenníka,v roku 2009 (marec) sme skončili chemoterapiu.Na kontroly pravidelne chodí.Chvalabohu všetky výsledky má negatívne.Chcem sa spýtať či môžme mať dieťa prírodzeným spôsobom?A keď áno,kedy?

latvia
16. júl 2010

to vam presne povie onkolog alebo urolog, zavisi aj na stave semennikov a ich funkcii. zrejme urobia spermiogram a podobne vysetrenia.zo skusenosti z okolia viem, ze pred zakrokom si chlap dal odobrat spermie, pre istotu.urcite by som sa s tym poradila s doktorom, ten vie najlepsie v akom stave je tvoj manzel 😉 drzim palce v snazilkovani

samasa
16. júl 2010

áno viem, že je to možné, aj ked velmi zriedkavé... Musíte sa určite pradit s ošetrujúcim lekárom tvojho manžela....

little_miracle
13. nov 2010

asi ťa nepoteším............tiež sme si to s manželom prežili...
Rohodujúce je to, ako telo reagovalo na chemoterapiu. Chemoterapia funguje na princípe "zabíjania" rýchlo sa obnovujúcich/rozmnožujúcich buniek...........teda tých nádorových. Ale pohlavné bunky, v kt. sa produkujú spermie, sa tiež rýchlo obnovujú a preto sú zasiahnuté chemoterapiou. Všeobecne prevláda názor, že do 2 rokov sa reprodukčná schopnosť muža môže obnoviť - ak nie, je to na 99% nezvratné.
Po uplynutí 2 rokov odporúčam ísť na spermiogram - ak sa nič nenájde, existuje mikrochirurgická metóda na odber spermií z nadsemenníkov MESA/TESE - žiaľ poisťovňa tento výkon neprepláca a náklady sú ca. 1.000 EUR. Pri tejto diagnóze je to ale takmer zbytočné vyhadzovanie peňazí................potom zostáva už len použitie darcovských spermií - veď rodičmi sú tí, čo dieťa vychovajú. Spermia je len biologický materiál a identita darcu a príjemcu je prísne anonymná (samozrejme ak si nenájdeš vlastného darcu). V SR sa na darcov kladú veľmi vysoké požiadavky - 100% zdravotný stav, VŠ vzdelanie - takže genetický základ je dobrý. 🙂
My sme si týmto prešli ešte v roku 1995 - vtedy nebola v SR možnosť zmrazenia spermií pred zahájením chemoterapie ☹ , prekvapuje ma ale to, že ste na tieto následky neboli vopred upozornení, aj keď viem, že onkológovia zmrazovanie spermií neradi doporučujú, lebo sú názoru že nádorové ochorenie samé o sebe nie je dedičné, ale dedičná môže byť predispozícia na takéto ochorenie 😖

Držím vám palce!

aduskatt
13. nov 2010

tak ja, naopak, potesim🙂z vlastnej skusenosti. Jeden semennik odobrali, 4 kola chemoterapie, potom dalsia operacia, vybrali zasiahnute uzliny. Lekár neodporucil pol roka po liecbe otehotniet. sice to islo tazsie, ale prirodzene som otehotnela po 4 rokoch snazenia sa. teraz skusame druhe, uz 5 rokov, ale chyba je zrejme u mna vacsia ako u polovicky. Drzim velmi palce

nelynka
14. nov 2010

aj my sme si to prezili a nemali sme chemoterapiu len radioterapiu a povedali nam ze mame aspon 3-4 roky pockat, aby sa nestalo, ze by sa dieta narodilo akokolvek postihnute..
takze zalezi len na doktorovi, ku ktoremu chodi na kontroly, co mu doporuci..
a hlavne aby mal chut do toho aj chlap, nie len zena 😉

lora2
15. nov 2010

aj my sme tým prešli. Mám lekár odporučil po skončení chemoterapie čakať rok. Mali sme šťastie a máme syna. No s druhe babetkom sa nám nedarí splodiť...

dahra
15. nov 2010

Ahojte,
otcov brat v polke 80.rokov si tym presiel. Odobraty jeden semenik, mal metastazy v brusnej dutine - takze operacia dalsia, dostal max. pocet chemoterapii. Mal okolo 30-tky a v tom case zasnubeny. Ked liecba zabrala, zobrali sa a urcite do 2 rokov mali 1.dieta a potom este dalsie 3 🙂

mamkaivka
16. nov 2010

mám kamošku a jej manžel je tiež po liečbe semeníkov , bol ožarovaný a po liečbe ostala tehotná, dieťa ja zdravé. Poradiť by si sa mala s onkologom, odporúča sa otehotnieť po uplynutí dvoch rokov od liečby. Môže sa aj stať že spermie nebudú schopné oplodnenia vajíčka a budú potrebovať dlhší čas na zotavenie po liečbe než sa začnú tvoriť vhodné a v dostatočnom množstve. Môj manžel podstúpil tiež chemoterapiu a odporúčali nám bábo po dvoch rokov. Otehotnela som po dvoch rokov a 3 mesiacov aj napriek tomu, že v spermiograme mal málo zdravých spermií. Povedali nám že už nebudeme mať deti a nakoniec od manželovej liečby máme už štvrté dieťatko. Neviem či si veriaca ja Áno a preto verím,že nie je nič nemožné.

zufalka
17. nov 2010

ahoj,ja mám tiež kamaráta,ktorý prekonal rakovinu semenníkov,dokonca mu jeden zobrali a dnes sa teší z 5-ročnej dcérky,takže smelo do toho!!! 🙂 🙂 🙂

sobicatko6
16. aug 2011

ahojte kocky, vidim, ze uz dlho nikto neprispieval.Som rada,že som nasla aj tu takuto temu.Viem pochopit kazdu jednu co ste to prezili alebo prezivate, my mame 4mesiace po svadbe a manzelovi pred mesiacom zistili tuto hnusobu :( zobrali mu jeden semenik a od zajtra zacina chemoterapicku liecbu zatial zevraj dva cykly zaistovacej.Co sa tyka dietatka, tak velmi chceme, skusali sme este pred chemo,ale este nevieme vysledok a inak sme si pre istotu dali zmrazit spermie...ale co ma tesi , tak vsetky tu pisete, ze sa z toho manzelia dostali, tak pevne verim, ze aj ten moj🙂

marti82
18. aug 2011

male povzbudenie - moj bratranec tym presiel, jeden mu zobrali a ma dnes 3 zdrave deti... drzim palce!

janinah
18. aug 2011

tiež mám v rodine muža len s jedným semeníkom kvôli rakovine a po liečbe mali ešte dcérku 😉

miki060707
12. máj 2012

aj môj manžel mal odobratý semeník pred rokom, nasledovali ožiare, ale po roku na kontr. ct zisteli zv. uzliny, ale v oblasti hrudníka, tak od pondelka ide na chemo, tak tiež sme teraz v očakávani, ako to bude zvládať, našťastie sme deti stihli pred zistením choroby a to mal vtedy syn len 3 mesiace, ked sa prejavil nádor...

rebecca2006
12. máj 2012

môžete, o vhodnom čase nech sa manžel poradí s onkológom ale podľa mňa by ste už mohli. Jedno testes nevadí, skôr a vopred nevie, čo urobí so spermiogenézou chemoterapia, výsledky epidemioloických štúdií sú nejednoznačné- boli sledovaní pacienti po chemoterapii pre CA testes, ale keĎže u muža nie je 100% isté, či dieťa je jeho,výsledky s berú s rezervou. 🙂 Ale je pomerne vysoké percento mužv po chemo pre túto dg, ktorí majú potomstvo norm spôsobom.Aj v rodine máme takto dievčatko. Nič, treba sa poúšať, a keď bude problém., dať spraviť spermiogram. Držím palce!

mircalla
12. máj 2012

Neviem ti odpovedat zo skusenosti, ale viem, ze som citala pripady, ze to bolo mozne, urctie to zavisi...
Ale netreba zufat a vzdavat sa nadeje, ak by to aj nahodou neslo. Existuju aj darcovske spermie, pokial s tym nemate nejaky problem. Tiez mam dieta z darovskych vajicok.
@little_miracle Velmi Ti drzim palce.

adenka
8. jún 2012

nuz ak mozem vlastnu skusenost, tak mojmu muzovi v marci 2010 brali jeden semennik, v maji 2010 skoncil chemoterapiu... a zrazu celkom neplanovane som v j juni 2011 zistila ze som tehotna a vo februari tohto roku sa nam narodil zdravy a krasny syncek 🙂.
drzim vsetkym palceky 🙂

stastenka42
8. jún 2012

Ahoj,aj ti to doda nadej tak ver ze ano. Moj dobry kamarat tiez prekonal to isté a dnes maju krasnu zdravu 5rocnu dcerku. Uplne v pohode. Prajem vela stastia

fide
11. nov 2012

Ahojte neviem ci tu na MK je este nejaka diskusia ohladom C62... žial aj moj manžel ju ma. verdikt sme sa dozvedeli tyzden po narodeni nasho druheho dietatka .....Momentalne je po 3 cykloch chemoterapie a cakáme ako bude postupovat liecba dalej ... manzel uz mal pod ladvinou metastázy takze teraz sa jedna viacmenej o to na kolko sa to zmensilo a ci sa to bude vyberat alebo co dalej...ak mate niekto skusenosti s touto diagnozou tak mi prosim napiste IP budem velmi vdacna za kazdu osobnu skusenost kedze na nete taketo podrobnosti neviem najst....Ďakujem krasne

viva13
7. dec 2012

ahoj je tu niekto taký kto si prešiel alebo má v rodine takýto problém:muž rakovina 1 semenníka, ktorý bol vyoperovaný a potom nastupila rádioterapia, pred týmto všetkým bola azoospermia, zmenil sa niekomu spermiogram? od operácie je 1 rok a od ukončenia RT je 9 mesiacov.dakujem

sona28a8
7. dec 2012

Pracujem ako zdravotná sestra na detskej urológii,on mal semeník odstránený?Počítam,že áno,ale ak mal odstránený iba jeden,tak máte samozrejme šancu mať bábo.

hugoleon
22. mar 2013

....mame 2 krasne, zdrave deticky na 1. pokus 😉

teodorka
4. mar 2015

baby po akej dobe boli Vasi muzi ist po liecbe znova do prace?

hastr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka150190
4. máj 2017

ahojte, tak ste ma potesili, manzel ma tiez po dvoch chcemoskach a ma uz len jeden semennik, mame pockat este rok, dva a potom skusit dieta, zatial mame dvojročnu dcerku, snad sa aj nam podarí ešte aspon jedno, nech su deti do páru a ak nie, budem vdačná, že sa manžel z toho dostal a nateraz sme vsetci traja zdraví :-d

lenka150190
30. jún 2019

@lenka150190 pred dvoma rokmi som tu pisala a.dnes.uz cakame babo presne ked dr.povedal muzovi ze presli tri.roky mohlo by to.vyjst,tak to aj.vyslo,necakane,uz som.mala podpisat zmluvu do prace a ak to dobre dopadne,pojdem este raz na matersku,berieme to ako.zazrak

zuzulik27
4. máj 2020

ahojte baby. aj mm ma rakovinu semennika, ct neukazalo ziadne metastazy. neviem ako to brat tuto rakovinu. pojde na chemo. fajn. bude to ok. a potom uz mam cely zivot cakat kedy sa to vrati? prezil niekto tuto rakovinu? da sa vyliecit? ci kolko rokov je prognoza prezitia 10-15 rokov? za akukolvek info vopred dakujem.

teodorka
15. jún 2020

@zuzulik27 moj muz je po rak semenika 5 rokov ,mal aj metastazy ,zije viac menej plnohodnotny zivot ale strach je kazdy den uz v nas .Pridruzili sa ine problemy a tak sme vzdy v strehu

3petka
15. jún 2020

@kingu0531 Kamoškin muž to mal tiež ale im povedali hneď, že pre istotu si majú niečo dať zamraziť poprípade ešte pred terapiou sa pokúsiť, lebo je tam hrozba toho že dieťatko môže byť potom choré.

danielkova
28. dec 2020

Ahojte dievčatá. Náš ocino prekonal rakovinu semenníkov pred 4 rokmi.Odobranie semenníka najprv radioterapia. Po roku sa vrátili nejaké metastázy do brušnej dutiny znovu operácia a rovno chemoterapia. Odvtedy pravidelné kontroly. A je chvála Bohu zdravý. A už začal sem tam aj brigádovať na polovičný úväzok. Žije-žijeme plnohodnotný život zatiaľ v trojici. A nedávno sme zistili že budeme štyria.

adriana1980
28. dec 2020

Mój manžel mal rakovinu semenníka v lete 2008. Nádor bol ešte malý, metastázy žiadne. Liečba spočívala len vo vyoperovaní semenníka s nádorom. Najprv chodil na kontroly častejšie, teraz len raz za rok. Všetko v poriadku. 5 mesiacov po operácii sme počali malú. Asi je dôležité, aby chlap hneď ako tam niečo cíti, išiel k doktorovi. Manžel mal nádor veľký jak hrášok