Meškajúca menštruácia a užívanie Norethisteronu

12. júl 2023

Ahojte baby, v máji som užívala Norethisteron nakoľko na Sone mi gyn našiel cystu. Po mesiaci uzivania som do 3 dní normálne dostala menštruáciu a dokonca na Sone po cyste nebolo ani počuť. Tento mesiac mi ale menštruácia mešká dnes je to šiesty deň. Tehotenstvo je asi vylúčené testy negatívne. Mala som len dvojdňové slabé spinenie ale menštruácia stále neprišla. Mohla sa mi za taký krátky čas znovu vytvoriť? Na Sone som bola v strede júna. Po koľkých dňoch meškania sa ma ísť ku gyn??

janetinka27
12. júl 2023

ahoj, zavisi aj od toho, aka cysta to bola. ak folikularna, cize nepraskol folikul a rastol dalej az do cysty, potom sa moze opakovat kazdy alebo skoro kazdy mesiac. problemom moze byt nizky LH alebo napriklad zhrubnuty obal folikulu, ale su aj rozne ine dovody. vtedy zvykne ms meskat, lebo cyklus vlastne neprebieha - ak nepraskne folikul, nevytvori sa ani zlte teliesko a neprodukuje sa progesteron. v normalnom cykle by sa produkoval progesteron a pri jeho poklese by potom prisla nova MS. ak ale nie je cyklus zachovany, potom moze prist namiesto MS iba krvacanie - napriklad zo spadu alebo prieniku hormonov, vyzera to ako MS, ale nie je to MS. treba zistit, ci sa u teba tieto cysty tvoria opakovane. mozes zistit aj sama meranim bazalnej teploty pripadne sledovanim hlienu. u mna - ked som mala cystu, tak som mala v case ocakavanej ovulacie plodny hlien, ale ten pretrvaval vlastne az do prichodu MS. kdezto v normalnom cykle po prebehnuti ovulacie hlien vymizne alebo je len slaby a nastava "suchsie obdobie". takze aj podla toho som vedela, ze mam cystu, ked som toho hlienu mala stale vela a bol plodneho typu

autor
12. júl 2023

@janetinka27 teraz mam strach. Lebo dr mi nepovedal o aký typ cysty ide. Mam 30r a snažíme sa o bábätko dr o tom vie. Je predpoklad že to spôsobí neplodnosť?? Mam strach, lebo predsa len ...

janetinka27
12. júl 2023

to su veci, co sa riesit daju. neboj sa dopredu, cysta sa da riesit pichanim ovitrelle alebo gonasi injekcie, ktora pomoze folikulu dozriet a prasknut. nemas spravu od dr? tam sa zvykne pisat o aku cystu sa jedna.
pokial sa tvori cysta z folikulu, nie je mozne otehotniet, lebo vlastne folikul nepraskne, vajicko sa neuvolni a nedostane sa do vajickovodu. ak teda donutis folikul prasknut, tak sa vajicko uvolni.

autor
12. júl 2023

@janetinka27 mam ju v gyn karte u lekára. Nedával mi žiaden papier. Predpísal mi Norethisteron a thiamin 3x denne na cely máj, s tým ze v júni po menzese mi spraví sono ci sa tam ešte cysta nachádza. Robil mi aj vnútorné aj vonkajšie a cystu nenašiel. Zmizla. Ale neviem ako ci praskla alebo čo. Keď som dostala menzes vyšla zo mňa asi stierka maternice, taky kus niečoho. Potešila som ze cystu nemám. Prišiel mi na ňu tak ze som po menzese spinila na ďalší týždeň. A teraz sa mi to presne zopakovalo. Mala som spinenie a odvtedy mi menzes neprišiel na termín. Jedine co mi povedal, že je fajn ze sa snažíme o dieťa lebo ze keby otehotniem je to najlepšie. Ale nedal mi a ani nepovedal nič viac k tomu. Človek má strach, lebo v mojom okolí nepoznám ženu ktorá by nemala problém ohľadom otehotnenia. Pijavam aj alchemilku.

janetinka27
12. júl 2023

ak bude doktor neaktivny, tak zmen lekara. ak sa snazite o otehotnenie, treba, aby si mala co najviac informacii aj ty - lebo ak je doktor pasivny, tak sa nikam neposunies. ano, dnes su caste problemy s otehotnenim, ale zas je vela problemov, ktore sa v minulosti riesit nedali/nedokazali a dnes uz su na to lieky, sono atd. 🙂