Mám 18 rokov a neviem sa zmieriť s tým, že mám menštruáciu

28. jan 2021

Je to taká nezvyčajná vec - neviem sa zmieriť s tým, že každý jeden mesiac musím menštruovať 4 dni. Spôsobuje mi to normálne že úzkosti. Cítim sa špinavá, nemám kvôli tomu ani priateľa lebo mi je to trápne. Neviem si predstaviť s niekym žiť a povedať mu že “dnes nie, mám krámy”. Mám 18, ak by mal niekto potrebu poučovať ma, že som ešte dieťa. Nehovorím, že nie som, ale menštruáciu už mávam 4 roky a stále sa s tým neviem vyrovnať, neviem, čo s tým. Tampóny som si sama v živote nekupovala - hanbím sa. Nemávam žiadne bolesti, ťažkosti len sa jednoducho tie 4 dni v mesiaci normálne že hanbím, že som žena...

mima1
28. jan 2021

Pohoda su zeny co mavaju aj 7dni. Cize 4dni su ok. Neboj priatelovi nebudes musiet ani hovorit ze to mas on zisti sam ze sa nema priblizovat 😂 a to uz niekolko dni pred

evaachesa
28. jan 2021

Tak jedine asi psychológ ak sa s tým nevieš vyrovnať takú dlhú dobu 🙄

nika_m
28. jan 2021

Neuvazovala si mozno nad pomocou nejakeho psychologa? Ked mas az taketo stavy z toho...chapem, je to neprijemne cele, ja tiez nie som nadsena, ked mam menstruaciu a to mam o 10 rokov viac ako ty :D je to ale sucast nasho zivota, takze ako tak s tym zit musis 🙂

autor
28. jan 2021

@mima1 Nemávam ani PMS

autor
28. jan 2021

@evaachesa @nika_m Veru rozmýšľala. Ale neviem si predstaviť, že sa s tým niekedy vyrovnám.

mima1
28. jan 2021

Som sa musela vratit normalne nazad ze kolko s tym uz zijem ja a je to teda hodne skoro 26 r. Asi ani jednej z nas to neni prijemne... clovek si zvykne si myslim. Pozri budes tehotna trosku si od toho oddychnes... alebo skus dr

thoughtfulweirdo
28. jan 2021

Ja by som sa na tvojom mieste snažila pátrať, z čoho to tvoje znechutenie plynie a odstrániť ten dôvod, napríklad terapiami, ak je to niečo z minulosti, možno nejaká nespracovaná "trauma" z detstva. Lebo bežné to určite nie je. Väčšina žien nie je z menštruácie nadšená a teší sa, keď konečne skončí, predsa len je to určité obmedzenie, ale až taký odpor, ako ty popisuješ, je neobvyklý a určite nie je zdravý. Nevravím, že treba menzes milovať a tešiť sa naň, ale toto ti veľmi obmedzuje život. Ani neviem, ako by si si s tým vedela poradiť sama, bežný človek asi nemá ani šajn, ako sa dopracovať k skutočnej príčine. Akurát môžeš skúsiť googlit skúsenosti iných, asi najlepšie aj po anglicky, viac toho nájdeš a možno ťa niečo zo skúseností ďalších žien pomôže nasmerovať.

kozova87
28. jan 2021

Budú ešte chvíle keď sa budeš modliť aby si to dostala😄nič v zlom, keď to takto strašne prežívaš tak si daj napísať tabletky a ber ich bez prestavky a neukamenujte ma tu za to, jediné dočasné riešenie.

nika_m
28. jan 2021

Ja by som to skusila...s menstruaciou budes musiet zit este vela rokov a takto sa umordujes psychicky 🙂 myslim, ze ziadna zena si tieto dni neuziva ale museli sme si nejak zvyknut 🤷 moje najlepsie obdobie s menstruaciou bolo pocas tehotenstva, pretoze ziadna nebola :D

autor
28. jan 2021

@thoughtfulweirdo Už som googlila, nikde nič. Asi som fakt veľmi mimo, keď som nikoho s rovnakým problémov neobjavila.

zuzanka.zuzu
28. jan 2021

ak ju dostaneš každý mesiac, je približne rovnaká a "nič" sa nedeje, tak pre ženu to znamená, že si ZDRAVÁ - väčšia hodnota hádam už ani nie je.... ono to zase nie je úplná samozrejmosť ☹

evaachesa
28. jan 2021

Určite skús psychológa, nie je to hanba.

luccija
28. jan 2021

Ked si dostala prvy menzes bola si uz poucena od mamy?nezlakla si sa?hovorilo sa u Vas doma o takych veciach ci bolo to tabu?

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. jan 2021

@luccija Tabu to vpodstate bolo, ale nie v takom zmysle že “otec je pri stole, o krámoch hovoriť nemôžeš!” Proste sa to len neriešilo. Prvýkrát som ich dostala v októbri 2016, ostala som v ten deň doma, oco sa ešte smial, že veď to nič nie je. Baby ja si naozaj nemyslím, že je to nejaká vnútorná trauma, nemá byť z čoho. Proste len averzia, odpor...

autor
28. jan 2021

@taskataska Áno, v niektorých veciach som ešte dosť pozadu, hlavne čo sa takýchto sexuálnych/fyziologických týka. Ale v iných som zase viacej popredu, len to ešte zrejme nemám vybalancované...

bikarbona
28. jan 2021

Tak si sprav v tom čase nejakú radosť. Nejakú príjemnú rutinu si vytvor, aby si nemyslela len na tampóny a vložky.

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mariska1989
28. jan 2021

Neboj .všetko ma svoj čas .prvom rade báť sa mať chlapca vôbec nemusíš chlap o nás ženách vie že máme svoje dni takže to že povieš že nemôžeš ti stačí .a 4 dní sú ok .a vôbec sa neboj si zájsť kúpiť je to normálna bežná vec ako keby si si kúpila šampón či keks a neboj nebudú na teba pozerať ako na teľa. A podľa mňa keď si skúsiš raz kúpiť tie tampóny lepšie sa vysporiadaš s tým že toto budeš mať každý mesiac povecme ďalších 30 rokov okrem tehotenstva poprípade dojčenia ja viem dlhá doma mesiac čo mesiac 🙈 samej mi to lezie na nervy ale čo už .no ešte vydržať cca 20 rokov a bude kľud 😂

autor
28. jan 2021

@mariska1989 Proste mi celá tá príroda príde šialená. V najlepších rokoch, keď sa žena chce cítiť krásna a silná a šťastná, tak každý jeden mesiac krváca z pošvy. Proste je to uletené...

mariska1989
28. jan 2021

Áno je to uletené a nespravodlivé voči nám ženám .ale je to náš údel je nám to súdené ..oni sa môžeš cítiť krásne aj cez tie dni stačí to brať ako samozrejmosť nič iné

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miadi
28. jan 2021

Vola sa to menophobia hladaj o tom v AJ je to fòbia psycholog by ti mal pomoct.

tehulka2011
28. jan 2021

Stiahni si z ulozto dokument Mesiac v nas

leuska15leuska15
28. jan 2021

Počula som už hocičo ale... Nehnevaj sa ale ty máš asi tak strašne šťastný a pohodlny život, že máš čas a silu toto riešiť, vôbec len nad tým rozmýšľať. Najdi zmysel života, niečo čo ťa napĺňa a zamestná a vďaka čomu budeš užitočná a nebudeš mať čas riešiť hovädziny. Ako ja veľmi dobre chápem rôzne úzkosti, obsesie, ja sama ich mám a dosť ťažké. Ale určite nie kvôli tomu, že si musím ísť kúpiť tampón. Takže ja ti radím skôr sa prebrať, spamätať, nebyť rozmaznana... Prepáč ale tak mi to ozaj príde

mattkapd
28. jan 2021

Nemáš sa za co hanbiť.. Tak ako je normálne kúpiť toaletný alebo chleba tak je normálne kúpiť aj vložky alebo tampóny.. Keď som ešte len s manželom začínala koľko krát som poslala aj jeho.. Nikdy nič na to nepovedal vedel ze je to normálne a ze to k životu patrí.. A keď sme spolu ešte len začínali ani nejaká menštruácia nás nezastavila.. Proste som mu povedala ze musíme sa potúliť v sprche.. Poznám ale kamarátku ktorej vadili menštruácia aj jej prsia.. Ale ona chce byť muž takže to je o inom.. Dávaj si na seba pozor skus to zobrať tak ze si žena a toto k tomu proste patrí a keď to nepôjde vyhľadaj odbornú pomoc lebo to tiež není dobre.. Držím palceky

andreatytler
29. jan 2021

Toto co citis je normalne a beznejsie nez si myslis. Uvidis ze psycholog ti povie to iste ak k nemu zajdes. Ale nezda sa mi ze by si to mala take zle ze potrebujes psychologa. Stavy uzkosti, nervozity, ma veeeela zien. Je to hrozna ostara. Zbavis sa tych pocitov az potom ked budes chciet mat dieta a budes na svoje telo hrda ze dokaze take uzasne veci a potom ked sa drobec narodi budes citit take obrovske stastie, ze si povies, ze vsetka ta mesacna mordovacka stala za to.
Aj ja som mala hrozny panicky strach ze frajer uvidi krvavu plachtu rano ak mi nahodou pretecie vlozka, ale ukazalo sa ze to berie uplne v pohode. Raz ked stretnes super chlapa, prekonas aj tento blok.
Na zaciatok zacni tak ze si zacnes sama kupovat vlozky/tampny. Chod do obchodu, kde si nikdy nebola aby si nemala pocit ze ta tam poznaju. Kup ten najmensi balik a zaroven kup aj kopu inych veci aby to na tom pulte prilis "nesvietilo" ked budes platit.

777januska777
29. jan 2021

@leuska15leuska15 kazdy ma svoje úzkosti a oblečie k iným veciam. Keby si nám mozno ty povedala tie svoje, tak sa im zasmejem a poviem, ze si rozmaznana a nemáš co na práci.

asia83
29. jan 2021

Vo vašom veku som mávala menštruáciu aj 10 dní (vrátane silnejšieho špinenia). Stále hovorím, že ľuďom chýba skromnosť a pokora. Myslím, že tam máte blok z minulého života. Ono to časom prejde, keď trošku dospejete a spracujete to.