Mám 18 rokov a ešte som nebola u gynekológa

eminaaaa
28. dec 2021

Dobrý deň chcela by som sa spýtať.
Je to veľmi čudné ale mám 18 rokov a ešte som nebola u gynekológa, moja mamina hovorí že tam stačí ísť keď je žena tehotná no ja neviem bojím sa že keď ku nemu pôjdem tak ma za to ,, vyhreší" že som ešte nebola a tak. Mám z toho strach, moje spolužiačky to opisujú veľmi negatívne a strašne mam z toho strach čo a ako bude, čo mi povie, co robiť bude.
Ďakujem za odpoveď.

soffi_
28. dec 2021

@eminaaaa Ja som bola prvýkrát, keď som mala 21 rokov. Choď určite, normálny gynekológ to komentovať nebude.

karhu
28. dec 2021

chod na preventivku

dadis
28. dec 2021

@eminaaaa Na prvú preventívnu prehliadku by ste mali prísť po dovŕšení 18. roku života. Potom by ste mali chodiť každý rok. Pokiaľ je dievča pohlavne aktívne v nedospelom veku, malo by ísť ku gynekológovi skôr.

zuzikak
28. dec 2021

Ak mas strach a je ti prijemnejsi pocit - najdi si gynekologicku. Zenu a upozorni ju, ze je to tvoja prva navsteva a chces ist na preventivku. Pochybujem, ze by mala poznamky.....Urcite to nie je nic strasne. neboj, trhanie zubu osmicky je o dost horsie 😀 Pat minut a si vonku....

dadis
28. dec 2021

@eminaaaa Zavolaj a objednaj sa na preventivku. Ja chodievam kazdy rok, je to pohodicka.

h2
28. dec 2021

@eminaaaa Prvýkrát som bola, ako 19 ročná. Určite Ti nevynadá. Toto, keď niekde vidím, že sa niekto bojí, že mu lekár vynadá, tak mi rozum stojí. Prečo by Ti mal vynadať?

mimka1402
28. dec 2021

Bola som prvýkrát v 16ke a myslím si, že to absolútne nie je nič strašné. Každý ma strašil a úplne zbytočne... Nie je to nič najviac prijemne, ale keďže sa tam prestrieda niekoľko žien tak som sa aj prestala hanbiť. Ja mám gynekológičku a som spokojná. Určite ti nikto nvynada, ale určite by som šla čím skôr. Človek nikdy nevie a lepšie skôr ako v budúcnosti riešiť zdravotné problémy.

nikdenikto
28. dec 2021

@eminaaaa ja som bola prvý krát až v 19tich keď som mala 1x vážnejší vzťah a chcela som predpísať antikoncepciu. Odvtedy chodím poctivo každý rok na preventívnu aj na sono prsníkov. Neviem ale myslím že toto by ženy nemali zanedbávať. Moja kamoška chodila pravidelne, potom vynechala 1 preventívnu a na ďalší rok už mala nábeh na rakovinu krčka a robili jej konizaciu. Prevencia je dôležitá

katkaseiner
28. dec 2021

Ja som bola prvykrat asi ked som mala cca 22 rokov. S maminou sme sa o tomto vobec nebavili. Skus si najst recenziu na dobru gynekologicku v okoli. Nahlas sa a urcite spomen ze je to tvoja prva prehliadka. Aj ked este nie si sexualne aktivna, nie je zle ist na preventivku ...teda nie ze nie je zle, ale urcite na nu chod...

mamina0078
28. dec 2021

Urcite treba ist bez ohladu na tehotenstvo najlepsie najneskor do 18-19rokov.

sweet20
28. dec 2021

@eminaaaa v tehotenstve podla mna je uz dost neskoro .. ved niektora otehotnie mozno az v 30tke a ina v 20tke..

jaskolka
28. dec 2021

1.nikto ti nevynada
2.spoluziacky preháňajú, nie je to nič strašné, je to normálne prehliadka, možno trošku nepríjemná, ale naozaj ti ruky nohy trhať nebudú
3.nestaci ísť, ak žena otehotnie A ak otehotnies v 35?alebo vôbec nikdy neotehotnies? Tak nikdy nepôjdeš ani na gyndu? Ono rakovina krčka maternice akosi nie je len "pre ženy po pôrode."
4.prides tam, sestrička ti zoberie základnú anamnézu, možno ťa odváži a zmeria tlak. Potom ideš bud do kabínky, kde si odložis, alebo najprv do ambulancie a potom až sa pripraviť na vyšetrenie, závidí od tej ktorej ambulancie.
Doktor sa ta spýta na poslednú menštruáciu, kedy si ju dostala prvýkrát, aký je cyklus, či máš dáke problémy, tiež odoberie anamnézu. Potom ta normálne vyšetrí zrkadlom, odoberie vzorku, výter. (ak si už mala styk, čo tiež sa bude pýtať. Ak nie tak vyšetrí cez brucho urobí usg)
Hotovo nič hrozné.

emalka
28. dec 2021

Presne ako pisu baby. Pre tvoj vacsi komfort si oblec napr dlhsiu koselu alebo saty, niekomu moze byt neprijemne sa pohybovat po ordinacii s holym zadkom. Ked budes mat nieco dlhsie ako zvrsok tak si to na koze len vyhrnies hore a ked zoskocis tak ta to zakryje 🙂

A preco by ta mal hresit preboha? Snad nechces povedat ze kvoli tomu strachu tam teraz nebudes chodit? Ved presne po 18tke sa odporuca zacat takze uplne dobre nacasovanie 👍 A skusenosti spoluziacok si tak neber, uplne si pamatam ako niektore baby v tom veku robili z toho velke halo ale fakt je to uplne ok. Pri troche stastia sa tam ukazes len raz do roka 🙂

michaela789
28. dec 2021

@eminaaaa nemáš sa absolútne čoho báť. Neviem, čo ti kto narozprával, ale je to maximálne trochu nepohodlné. Nič "veľmi negatívne" sa tam nedeje.
Žiaden normálny doktor ťa hrešiť nebude. 😁 Nájdi si nejakého dobrého podľa recenzii alebo podľa odporúčania žien že tvojho okolia, aby si tam šla v čo najväčšej pohode. Ale hlavne k nejakému choď. Čakať do tehotenstva je taký prežitok socializmu, keď ženy rodili pomaly ešte pred 20tkou. Teraz je úplne iná doba, ak by ženy mali čakať do prvého tehotenstva, veľa z nich by nešlo skôr ako v 30tke a to je na takúto prehliadku neskoro.

titla
28. dec 2021

@eminaaaa Mas idealny vek na to, aby si zacala chodit na pravidelne gynekologicke prehliadky. A cakat do tehotenstva je hlupost, ved gynekologicke problemy sa objavuju aj u zien, ktore este nemali sexualny styk - mykozy, cysty, hormonalna nerovnovaha, skryte zapaly... ak to zanedbas, tak si do buducnosti koledujes o problemy.
A teda, nie je to najprijemnejsie vysetrenie, ale nic, coho by si sa mala bat. Bezna preventivna prehliadka nie je bolestiva, maximalne sa da oznacit za nekonfortnu.

katrin69
28. dec 2021

@eminaaaa Hlavu hore a strach si netreba robiť. Moja mama bola tehotná 1x v 17rokoch a dostala výplach žalúdka. Mne tiež spravila výplach, ale vysvetlila som jej, že som sa bála, ale ja som bola donútená, lebo som mala zdravotné problémy. Ja som počas menštruácie nevedela ani stáť, čo mi bolo tak zle. Až som striedala farby častejšie ako semafór, pre to u mňa bol výplach žalúdka 😉
Dievka by mala ísť podľa všetkého 1x na kontrolu, keď dostane menštruáciu, ale nie je to pravidlom. Treba sa nadýchnuť a prvé kontroly budú naozaj nepríjemné, ale je to pre zdravie. 😘

danieladeley
28. dec 2021

Prvykrat je idealne od 18 alebo od zaciatku sex. zivota. Od tehotenstva to je blbost, niekto prvykrat rodi v 40 a niekto vobec, to potom nikdy nepojdes? Vobec sa nemas coho bat, vyber si mileho doktora, idealne doktorku. Preventivky su velmi dolezitea a absolutne nemaj obavu, ze ta vyhresi, to na milion percent nespravi.

jananvtna
28. dec 2021

Dcéra bola tiež 1x v 18 rokov a prežila to v pohode, pozisťovala si čo sa dalo, mne iba oznamila ani sa nestažovala, že by jej niekto vynadal.
Ja som bola 1x v 15 a že idem ku gynekologovi som sa dozvedela až keď som sedela pred ambulanciou Bola som v nemocnici a prišla sestrička že mam isť s nou a nepovedala mi kam až ked som bola pred ambulanciou som zistila