Hypertenzia a tehotenstvo

adri27
25. jan 2011

Ahojte, chcem sa spýtať či je tu niekto kto mal problémy s vysokým TK ešte pred pôrodom? ja mám trojročného synčeka a s manželom sme uvažovali nad ďalším bábätkom, ale nedávno mi lekár zistil že mám zvýšený TK a nasadil mi lieky. V priebehu prvého tehotenstva som žiadne komplikácie nemala. Preto mám teraz strach otehotnieť. Máte niekto s tým skúsenosť?

adri27
autor
30. jan 2011

Mamičky naozaj ste ani jedna z vás nemali takýto problém ?

misa7
31. jan 2011

Ahoj.. pozri si pod temou Preeklampsia .. 🙂

zuzzulka
9. apr 2011

@adri27 Ahojček ja mám ten istý problém ale nemám riešenie lebo som ešte nestretla žienku čo by na tom bola rovnako. Preklampsie je ked sa ti tlak zvýši počas tehotenstva to nieje náš prípad ....ak by si už niečo vedela podel sa a napíš mi 🙂 pekný večer prajem 🙂

syslica
10. apr 2011

@adri27
@zuzzulka
Ahoj žienky, ja som svojimi skúsenosťami a postrehmi prispela do témy Preeklampsia... čo sa týka môjho TK, nikto vlastne nevie, či je normálny (ako som tam písala, môj dr. považuje aj 140/90 za normálny 😉 , či je to len syndróm bieleho plášťa alebo čo... ale zvyšuje sa v strese a aj pri púhom pohľade na tlakomer 😀 . Pred prvým tehotenstvom aj počas neho som užívala Vasocardin (spolu s Dopegytom sú bezpečné aj v tehotenstve), pred aj pôrodom ma doktori neskutočne stresovali kvôli tlaku... tak som pred druhým tehu presvedčila seba aj doktorov, že mi vlastne nič nie je, neužívala som žiadne lieky na tlak, nikto ma nestresoval, tehotenstvo prebehlo bez komplikácií, pôrod tiež 😀 Myslím si, že nemusíš mať obavy otehotnieť, len to spomeň svojmu doktorovi, nech upraví liečbu tak, aby tehotenstvo neohrozovala. V dnešných časoch už rodí mnoho žien s podobnými komplikáciami.

viki81
29. apr 2011

Ahojte, chcem sa aj ja podelit so svojimi skusenosti s preklampsiou, ja ked som mala tlad 140/90 musela som ist hned na prijem, je to tlak na hranici a v knihach sa pise, ze je to tlak na hospitalizáciu, v jeden den ma prijali a tlak vysiel este vyssie na 160/100 a museli mi robit akutny cisarak v 39.tyz. tehotenstva, okrem toho som mala aj opuchnute clenky (ale hrozne opuchnute, boleli ma ako vyron na nohe) a taktiez som mala v ten den aj bielkovinu v moci, prislo to zo dna na den... Takze podla mna netreba nic podcenovat..., lebo mojho maleho vybrali v poslednu chvilu...a este ho museli 10 min. ozivovat...takze vam poviem ziadna sranda.. ☹

syslica
29. apr 2011

@viki81 Ahoj, som rada, že to u vás nakoniec dobre dopadlo 🙂 . Predpokladám, že si nemala vysoký TK pred tehotenstvom a to, čo popisuješ je jasná preeklampsia, dokonca možno aj začínajúci HELLP, pri ktorom je zákerné hlavne to, že sa dokáže rozvinúť zo dňa na deň, niekedy dokonca z hodiny na hodinu, takže postup lekárov bol jediný správny. Ja ale mávam u dr. bežne tlak 140/90, keďže nie som tehotná nijako to nerieši... no mám trochu obavy z toho, čo bude, ak zas tehotná budem...

viki81
30. apr 2011

@syslica Ahoj, nie nemala som s tlakom pred tehotenstvom žiadne problémy, skôr som mala veľmi nízky, preto ma to šokovalo potom ☹ možno keď nie si tehotná, tak sa to posudzuje inak. A čo na to tvoj obvodný lekár? Vie o tom aký máš tlak? Skús skôr to riešiť s ním ako s gynekológom. Nech sa to upraví do tehotenstva, nech budeš v poriadku pokiaľ otehotnieš - treba na všetko myslieť... Prajem pekný deň. Pa

syslica
1. máj 2011

@viki81 Samozrejme, to musel byť poriadny šok, veď ste aj boli v ohrození života, obaja - teraz dodatočne by ti to zrejme potvrdili aj lekári. Môj obvodný lekár o mojom stave/tlaku vie... čo na to hovorí si môžeš prečítať tu:
/https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/preeklampsia-gestoza-komplikacie-2/
(môj predposledný príspevok 🙂 ) Fakt je, že mne tlak dosť kolíše, hlavne v situáciách, ktoré organizmus vyhodnotí ako stresové ide do výšok... no dr. konštatuje, že som jednoducho taký vzrušivý typ (škoda, že nie vzrušujúci 😝 ) a s tým nič nenarobím. Pekný deň a aj všetky ostatné- nech nás komplikácie obchádzajú...

kukujka
1. máj 2011

@adri27 ja som mavala problemy s vysokym tlakom pred tehotenstvom niekedy vybehol aj na 180/110 ale ako som zostala tehotna tak sa znizil moj ideal je teraz 120/70 pri poslednej kontrole bol sice trosku vyssi,ale nic strasne uvidime ako sa bude drzat do konca

fija
16. jún 2011

@adri27 mám presne ten istý problém...ak si už otehotnela, ako si postupovala?

fija
16. jún 2011

@zuzzulka ja tiež velmi túžom ešte po jednom dietatku, ale netrufam si koli hypertenzii...čo s tým?

fija
16. jún 2011

@syslica mám presne ten istý problem, citim sa byť uplne v pohodem ale tlak sa mi zvýsi uz aj pri pohlade na tlakomer 🙂...takze vravis ze sa da tlak v tehotenstve upravit a neohrozit seba a plod? ja mám tiež uz jedno dieta a to prve tehotenstvo prebehlo bez kompikácii, dokonca aj tlak som mala normálny a teraz kedze ho mam vysoky mám strach

syslica
16. jún 2011

@fija Mám návrh na postup:
-zájdi za tvojím lekárom a pohovor s ním, pretože nepíšeš, či je tlak vysoký len občas alebo permanentne, skús si ho viackrát denne DOMA merať napr. týždeň a s tými hodnotami skoč za dr. Možnoti ponúkne holter, aby mal aj on relevantný podklad. No a potom podľa výsledku, to budete riešiť: syndróm bieleho plášťa sa nelieči 🙂, pri malom zvýšení TK postačí úprava denného režimu, nesoliť, viac sa hýbať, schudnúť... také tie klasické rady. Ak to nepomôže, zvyčajne nastupuje medikamentózna liečba, osvedčený a v tehotenstve dovolený je Dopegyt, no sú aj iné modernejšie lieky. Hypertenzia nie je kontraindikáciou tehotenstva 😉 , skús zistiť a odstrániť jej príčinu, to je najistejšie, prípadne aspoň stabilizovať tlak. Veľa zdaru!

fija
17. jún 2011

@syslica vdaka za radu...ja este nie som tehotna, ale rada by som...mam ale obavu koli tlaku, zacala som uzivat prirodne preparaty (dost drahe), takze dufam ze pomozu .. a nad tlakomerom silne uvazujem, musim si ho kupit a kontrolovat sa doma, ked som v klude...ale si ma potesila ze hypertenzia nie je kontraindikaciou tehotenstva, dakujem papa 🙂

jachin
17. jún 2011

Ja sa liečim pár rokov na tlak, otehotnela som a tlak ostal vysoký..poležala som si v nemocnici, zvýšili mi dávku Dopegytu a momentálne je stabilizovaný, vyskočí len občas...takže ako bolo písané, treba zájsť za doktorom, snažiť sa zistiť príčinu, ja ju mám stále nezistenú ( napr. soliť musím, lebo potom sa mi zníži extra hladina sodíka, čiže nie vždy treba hned prestať soliť)..ja som sa napočúvala že kvôli tlaku potratím...som v ôsmom mesiaci, hádam to nejak zvládneme..

syslica
17. jún 2011

@jachin Myslím, že ja som to už písala, možno v téme Preeklampsia, ale ja som bez problémov otehotnela 2x pri diagnóze esenciálna hypertenzia, syndróm bieleho plášťa, ktovie čo... vlastne nikto nevie, tlak nemám stabilizovaný dodnes, v nemocnici som neležala, pri prvom tehu s Vasocardinom, ktorý som ale štvrtila a vraj sa to nemá, lebo tak stráca účinok 😉 ... že mám štvrtiť povedal môj lekár, že je to na figu, zas lekár druhý, tak si vyberte 😝 ... gynekológ mi ku koncu preventívne dal asi 3 tbl Dopegytu... no a druhé tehotenstvo šlo úplne bez liekov, ani som sa nepriznala, že mám "tlakový problém" a ani to nikto nezistil (teda so sestričkou v amb. som bola dohodnutá, že mi nemerala tlak, ale som jej vždy nahlásila svoje domáce reálnejšie hodnoty a tie zapísala do knižky), oba pôrody boli štandardné a deti sú v poriadku...takže toľko na povzbudenie, @fija aj všetkým ostatným.

Aha, a ešte o tej soli, jachin mala správnu pripomienku, v tehotenstve by sa solenie nemalo až tak obmedzovať, ale dá sa, či tehotná či nie, navyknúť na solenie soľou Maruška. A samozrejme, jachin držíme palce špeciálne!

jachin
17. jún 2011

vdaka 😉
mne tiež internistka dala užívať 4x pol tabletky a gynekológ mi to zamietol tiež povedal, že to nemá účinok, mám brať celé 😝 ja som mala aj doma vždy vysoký, tak asi to nebude len z bieleho plášťa 😅 a tiež verím,že dalšie tehotenstvo (ak sa toto úspešne skončí) bude v pohode...
držím palce všetkým 😉

kkatrinka33
17. jún 2011

možem sa k vam pridat ja mam taky isty problem s tlakom v 12tt mi vyskočil 150/100 odležala som si v nemocnici beriem dopegyt 3× denne teraz som v 18tt mam ho taky kolisavy ja už ked vidim tlakomer citim bušenie srdca a tlak sa dviha nesom schopna ani si sama doma zmerat neviem ako tomu predist bojim sa čo bude do konca

kkatrinka33
17. jún 2011

@jachin ahoj chcem sa ta opytat budeš rodit sekciou kvoli tlaku od začiatku tehotenstva maš vysoky tlak?

jachin
18. jún 2011

@kkatrinka33 mne povedali, že budem rodiť normálne i ked sa tak dlhodobo liečim na tlak...
teda pokial niečo iné nevyskočí...
dokonca jeden lekár mi povedal, že horšia je sekcia pri vysokom tlaku ako klasika, tak neviem...

syslica
18. jún 2011

@kkatrinka33 Ahoj, ja som mávala aj vyššie hodnoty, a to som ani tehotná nebola. Na pobavenie vám tu napíšem takú historku, čo som zažila: Jedného dňa v obchode ma pokladníčka neskutočne zvozila, že čo si to predstavujem platiť nákup, mala som potraviny+1 zubnú kefku, stravnými lístkami. Ozaj sa ku mne správala ako k poslednej chudere. Doma som si tlak radšej nemerala. Ale na druhý deň sme šli do toho istého obchodu aj s manželom, pri tej istej pokladníčke pred nami bez problémov bezdomovec platil za alkohol a cigarety stravnými lístkami. Tak som sa nezdržala a spýtala som sa panej, či má kategorizáciu zákazníkov alebo čosi také, no poriadne som bola rozčúlená z tej zjavnej neprávosti. Mm mi potom zmeral tlak sám, vyšlo 200 180 😀 - a žijem!

Môj prvý pôrod prebehol v réžii Dr. Drába z Ružinova, ani on ani ja sme vôbec neuvažovali o sekcii a ešte medzi kontrakciami na sále sme debatili o vhodnosti jednotlivých látok a antihypertenzív v tehotenstve. Myslím, že je to ako píše jachin, aj hypertonička môže rodiť normálne ...a predstav si, koľko žien má vysoký tlak, neliečia sa a vôbec sa nestresujú ako budú rodiť... Tlak je vo veľkej miere záležitosťou psychiky, akonáhle očakávaš, že sa zvýši, tak aj bude... možno by ti pomohol autogénny tréning, hlavne sa dopredu neplaš 😉 .

kkatrinka33
18. jún 2011

@syslica dakujem za radu presne ako pišeš že je o psychike ja už ked idem na poradnu a viem že mi ma merat tlak celou cestou nad tym rozmyšlam srdce buši a samozrejme je zvyšeny a ešte mi moj doktor povie čo všetko sa mi može stat no viacej mi netreba poviem mu že mam zvyšeny len ked idem k lekarovy vobec to neberie do uvahy rozmyšlam nad zmenou lekara len neviem či teraz možem menit ked som tehotna a som na PN

syslica
18. jún 2011

@kkatrinka33 Lekára teraz nemeň, skús s ním seriózne podebatovať a vysvetliť mu, že to môže byť sčasti aj stres a obavy, čo hodnoty skresľuje... pozri aj moje príspevky a postrehy iných mamičiek tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/syndrom-bieleho-plasta-mate-rovnaky-problem/
mať vlastný tlakomer by ti určite pomohlo, lebo by si mu mohla prezentovať skutočné hodnoty, namerané doma v pokoji. Také v ordinácii nikdy nedosiahneš 😒 .

15petus
24. aug 2011

Ahojte baby 🙂 no práve dnes som bola u internej,som v 11 týždni tehotenstva.....poslala ma tam moja gyn. jasné že kvoli zvýšenému TK : 150/90 , robili mi EKG,v piatok idem na krv a moč,,,som zvedavá na výsledky,mám z toho obavy, nemáte niektorá s týmto skúsenosti?
Ďakujem

bubinko83
19. sep 2011

ahojte,liečim sa od porodu na vysoky krvny tlak cca 3 roky,mala som viac druhov liekkov ale napriek tomu mi tlak niekedy vyskoči na 150/100.Pulz je dobry okolo 60.Mam 28 rokov ,dokonca som teraz aj schudla a pohybu mam dost.Strava je aj pestra aj mastnejšia ako kedy,ale nič hrozne.Problem je hlavne vtom ž eby sme chceli druhe dietatko a takto nemam odvahu lebo prve tehotenstvo som mala ukončene v 35tt kvoli tlaku.Su nejake pripravky či by sa mi ten tlak napravil na normalne hodnoty tak aby mi to neskakalo??? Nemam žiadne ine zdr. problemy.
A ešte sa chcem spytat ako je to s vysadenim liekov,ked všade je pisane že lieky sa musia vysadit len pod odbornym dohladom? Ja uživam Concor 5mg ,polovicu rano.Nič viac neuživam a chcela by som sa zbavit aj toho a radšej by som prešla na nejaku prirodnu liečbu lebo toto nikam nevedie:(((

bubinko83
15. aug 2012

@kukujka ahoj chcem sa ta spytat ty sa aj liečiš na vysoky tlak či nie?

kukujka
15. aug 2012

@bubinko83 som nezodpovedna neliecim sa na vysoky tlak ked sem tam vybehnem hore ako vzdy na cca 220/110 dam si len tensiomin 25mg pod jazyk a prinajhorsom mgso4 i.v to zaberie a mam zas na dlhsiu dobu pokoj

zvedavamt
15. aug 2012

@15petus
dúfam ,ze nemás rovnakomyslaceho gynekologa ako som mala ja. Mne puchli nohy a ruky v tehu, tak mi debil povedal, ze mam menej pit a nesolit. Ale to som si ja s mojim nizsim tlakom nemohla dovolit. A trapit oblicky nedostatkom tekutin je blbost. Aj som bola v nemocnici,ale tam mi prd pomohli. Nakoniec som pila čaj z prasličky rolnej a ten mi stiahol opuchy uplne. Dvolezite by bolo vtedy aj obmedzit prekyslujuce potraviny, hlavne cukor, aby mala krv šancu sa zriedit. / ale to som vtedy nevedela/ Vidavam to pod mikroskopom uz u 3r deti, ze maju vdaka nevhodnej strave a nedostatku tekutin krv hustu ako lekvar. Riesenie je obycajne uplne jdnoduche a mate ho na dosah, to co ide lahko je spravne.

stansn
7. sep 2012

ahojte, mne vcera namerali u obvodnej 140/105 tlak. Hned ma objednali na interne, dnes som bola, a zase rovnaky tlak aj dnes v ambulancii. Predpisali mi Dopegyt 1-0-1. Poobede som si dala prvu tabletku, dnes iba jedna startovna a teraz si meriam tlak, tak 126/78 🙂 tak dufam, ze to pojde uz len dobre, som v 12 tt.
Mojmu gynekologovi som hovorila, aj sestricke, ze som sa liecila na vysoky tlak zaciatkom roka, ale oni sa neobtazovali mi ani zmerat tlak :( ked som to hovorila vcera obvodnej, tak krutila nechapavo hlavou..
tak si drzme palce, aby nam to vsetkym dobre dopadlo 🙂)

zuzzulka
6. dec 2012

Ahojte kočky prečítala som si tu všetko čo ste písali vy aj ostatné. Ja sa vysoký tlak liečim asi 9 rokov. Pred rokom som otehotnela a za chodu sa mi menili lieky čo nebolo dobré tlak mi vtedy vyletel a dlho trvalo pokial som si zvykla na iné. Teraz dlhodobo užívam Dopegyt a ráno mám Lomir. Tlak mám max. do 138/88 to je taký priemer ale viac ako tieto hodnoty nemám. Keď že som sa na tehotenstvo pripravovala pod dohľadom internistu a gynekológa verím, že to dobre dopadne. No nemôžem skoro nič mne sa tlak zvýši pri námahe tak mám také ležérne tempo života.
@jachin
@kkatrinka33
kočky od vás by ma zaujímalo ako to všetko dopadlo poprípade ako sa vám darí.... moc žien čo má hypertenziu a je tehotných nepoznám. Mám strach lebo moje tehotenstvo s pred roka nedopadlo dobre... Aké lieky beriete ? Ďakujem