Hormonálna nerovnováha u 21-ročnej

24. aug 2023

Dobrý deň.
Mám 21 rokov a potrebujem poradiť ohľadom hormonálnej nerovnováhy. Mám veľmi silné krvácanie počas svojich dní a niekedy trvajú 8-9 dní. Kŕče moc nemávam, iba občas také slabé, skôr ma počas toho páli záha. Stále sa mi dosť mastí pleť, chrbát aj hrudník a mám na týchto oblastiach akné. Veľmi často sa mi robí aj cystické akné, hlavne na brade a pleciach. Taktiež mám nadmerné ochlpenie, ale vždy som to skôr pripisovala tomu, že som bruneta a mám dosť husté a tvrdé vlasy. Vždy mi všetci v mojom okolí hovorili, že to je vekom, no nemyslím si ,že by to malo byť až takéto, hovoria mi to odkedy som mala 12 a odvtedy trpím silným akné, ale už mi obdobie puberty prešlo a mám plné zuby rečí, že o pár rokov mi to vraj prejde, mám len čakať a nič nerobiť a cítiť sa zle aj naďalej. Skrátka už neviem, čo so sebou, vôbec sa necítim dobre a chcem s tým niečo spraviť. Už som sa objednala na gynekologické vyšetrenie a zvažujem aj endokrinológiu. Viem, že to závisí aj od životosprávy, snažím sa jesť čo najviac rastlinne, samozrejme jem aj mäso, ale väčšinou len ryby a kuracie mäso, mliečne výrobky jem len bezlaktózové alebo z rastlinného mlieka, nakoľko mám intoleranciu. Pohyb mám tiež veľmi rada, všade, kde sa dá, chodím peši, rada jazdím na bicykli a občas si zabehám alebo zájdem na pilates. Váhu a BMI mám tiež optimálne v norme. Avšak mám veľký problém so stresom, ktorý má tiež na hormonálnu rovnováhu veľký vplyv. V každom prípade som sa vás chcela opýtať či nepoznáte nejaký doplnok stravy, poprípade bylinky, ktoré by mi vedeli pomôcť. Na internete, hlavne na Instagrame mi vyskakujú produkty ako Venira, Vellena, Verra, Carnium Botanicals či Vitapacks- má to vôbec zmysel nad nimi premýšľať alebo je to len marketing? Ak máte niektorá s nimi skúsenosti, budem rada, ak sa s nimi podelíte. Vopred vám ďakujem za každú vašu radu.

lamonita
24. aug 2023

Gyn by ti mala spraviť hormonálny profil. Ja mam napr zvýšený testosterón. Tiež ochlpenie otrasne. Vraj mi na to môže dať jedine antikoncepciu, ale to som odmietla. Žijem s tým, chodím na laser v oblasti líc a brady. Inak epilujem a niečo aj holím. Mam 32. Začalo to v 20 rokoch. Hentej vellene a spol neverim akosi. Viem tie peniaze investovať aj inde

ivangeline
24. aug 2023

Tiez som mala take cosi. Ako prisp. nizsie. Zvyseny testosteron. Polycysticke vajecniky. Stacilo sa vydat a amat deti. Hormony,cyklus,maternica...vsetko je v klude a norme. ;D