Endometrióza - operácia

michaelaa77
30. jan 2022

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či ma niekto podobnú skúsenosť ako ja. Prednedávnom mi diagnostikovali endometriozu. Našli mi útvar, domnievajú sa že je to endometriom na pravom vajecniku veľkosti 10x7cm a ďalšie menšie 4cm a 2,5cm. Idu mi to operovat laparoskopicky v BB v roosveltovej nemocnici. Chcela som teda vedieť ak sa tu najde niekto taký, čo tam bol s niečim podobným aky tam majú lekári a sestričky prístup a či je to veľmi bolestivé po operácii. Nikdy ma neoperovali neviem čo čakať a bojím sa, že mám dosť nízky prach bolesti keďže nemám žiadnu podobnú skúsenosť.
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď 🙂

heln
30. jan 2022

@michaelaa77 ahoj, bola som na laparoskopii uz davnejsie a nie v bb, ale pred porodom som bola v bb v roosveltke. po celkovej narkoze ti moze byt zle, ale budes na jiske a postaraju sa o teba, moze ta boliet hlava, pri laparoskpii nafuknu brusnu dutinu plynom, takze budes mat vacsie brucho, takze na cestu domov si zober volnejsie nohavice. celkovo laparoskopia nie je narocna, takze by si to mala zvladnut bez problemov a nemala by si mat nejake velke bolesti ktore by nezvladol ibalgin. zotavis sa rychlo, mozno ti par dni nebude chutit jest. cely pobyt bez komplikacii bude mozno take tri dni, vacsina personalu je fajn, su tam fakt skvele sestry, aj lekari su super, aj ked vzdy sa moze niekde najst nejaka vynimka. pred laparoskopiou jest nebudes, vo stvrtok je sucha vecera, takze si nieco zober, dole je obchodik kde kupis vsetko co by si mohla potrebovat, zober si vlastny pribor a hrncek a toaletak. neboj, zvladnes to, dobre to dopadne.

michaelaa77
autor
30. jan 2022

@heln ďakujem za odpoveď 🙂 ak sa môžem ešte opýtať, vy ste boli na laparoskopii kvôli endometrioze ?

miska3711
30. jan 2022

@michaelaa77 ja som síce nebola v BB ale mam takú operáciu s endometriozou za sebou

heln
30. jan 2022

@michaelaa77 ano, bola to diagnosticka laproskopia a vysledok povedali endometrioza. doktorka videla na sone nieco ako divny folikul, to mi odstranili. bola som na laparoskopii lebo sa mi nedarilo otehotniet. ano a teraz som si spomenula ze po laparoskopii som mala este pol roka liecbu na potlacenie endometriozy, to bola ta neprijemnejsia cast, je to vlastne docasne vyvolavie pseudomenopauzy..... kazdy mesiac do zadku inekcia lucrin depot, neskutocne vykyvy nalad ( ku koncu sa manzel so mnou ani nebavil) a neprijemne navaly..... ale po ukonceni liecby som otehotnela na prvy sup.

michaelaa77
autor
31. jan 2022

@miska3711 s aku máte skúsenosť ? Bolo to bolestivé pre vás veľmi alebo niečo podobne ako pri menštruácii ?
A odstraňovali vam tam aj nejaké cysty väčšie ?

neluska21
31. jan 2022

@michaelaa77 ahoj, mne odstranovali tiez tak velku cystu sice nie v BB,ale v BA... ak to pojde laparoskopicky co nie vzdy ide,ale verim,ze pojde tak to zvladnes v pohode... ja tiez nemam vysoky prah bolesti a v pohode som to zvladla.. po 2tyzdnoch som bola uplne fit ako pred operaciou.. no horsie,ze do pol roka som cystu mala naspat

miska3711
31. jan 2022

@michaelaa77 keďže to bola aj moja prvá operácia tiež som nevedela co čakať.tak bolestivé boli prve dni viac ako pri menštruácii .odstránili mi cysty a prišla som aj o ľavý vajecnik

michaelaa77
autor
31. jan 2022

@neluska21 a tebe cystu vybrali laparoskopicky keď bola tiež väčšia ? No viem, že je predpoklad že sa objavia znova. 😔 Uvidím ako to dopadne a či budem musieť podstúpiť tu hormonálnu liečbu aj keď som počula, že to nie je bohviečo pre telo. A po operácii si mohla normlane chodiť prejsť a tak či si dlhšie ležala ? A vybrali ti aj vaječník alebo ho ešte zachránili ? Mne to nevedeli povedať keďže je taká veľká a bráni v tom aby videli či je vaječník ešte funkčný.

neluska21
1. feb 2022

@michaelaa77 mne tiez nevedeli povedat co ma caka.. no slo to nakoniec laparoskopicky a vajecnik zachranili cely nastastie 🙂 no jednu noc som bola na jiske a potom uz ma postavili a uz som chodila .. prvy den to bolo trosku narocnejsie no kazdym dnom to bolo lepsie a lepsie ja som mala aj dren takze som musela byt o 2dni dlhsie hospitalizovana tak som po operacii sla az 4den domov 🙂 ja som sa rozhodla nepodstupit hormonalnu liecbu a teraz uz si nazivame s cystou skoro dva roky a zatial nerobi moc problemy,ale v buducnosti sa urcite nevyhnem dalsej operacii

michaelaa77
autor
3. feb 2022

@neluska21 a ešte sa opýtam ako môžem, taká otázka, vám sa ta veľká cysta alebo teda endometriom prejavoval aj nejakými bolesťami niekde ? Lebo ja som pociťovala problemi z vyprázdňovaním a bolesť ako keby konečníka by som povedala. 🙃 A čo sa týka tej prípravy pred laparoskopiu, take ako klysrir to asi nerobia však ? Nech viem, načo sa pripraviť 😀

neluska21
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
neluska21
3. feb 2022

@michaelaa77 ja mavam obcas bolesti krizov na strane kde mam cystu a podbruska inak nic 🙂 a klystir mi nerobili dali mi cipky ktore som si dala vecer predtym a rano pred operaciou aby sa creva vyprazdnili .. samozrejme som uz den predtym nemohla jest a pit len do polnoci

gapka1987
16. máj 2023

Ahojte, chcem sa opýtat, ci niektora z vas ma skusenosti s trencianskou nemocnicou. Mam endometrioznu cystu na pravom vajecniku a už som raz bola na laparoskopii cysty na lavom vajecniku v NR....Vela mi tam z neho neostalo a kedže sa snažime o babatko,zatial deticky nemame :(, tak sa bojim, aby nieco po dalsej laparoskopii zostalo aj z praveho vajecnika..Citala som, že v Trencine od 2022 operuju laserom cysty, co je menej invazivny krok než laparoskopia..Mate nejake info o tom? Mam cystu 5x3 cm a robi mi probemy. Mam bolesti pri ovulacii, pri mentruacii...asi len týžden v mesiaci sa citim normalne, moja lekarka hovori, mala by ist von ta cysta

oxana12
23. sep 2023

@miska3711 a nemali ste alebo nemáte problém s otehotnením ?

miska3711
23. sep 2023

@oxana12 mam od vtedy sa snažíme. Boli sme aj v cente bolo nám navrhované umelé. V apríli som podstúpila priechodnosť vajcovodu priechodný

lolly_lol
10. feb 2024

Ahojte, máte niekto skúsenosti aj s Popradskou nemocnicou? Nedávno mi diagnostikovali endometriózu a čaká ma laparoskopia a tiež neviem čo čakať nakoľko to je moja prvá operácia.