Endometrióza a jej liečba

lenka18041997
10. jún 2018

Dobrý deň,
Chcela by som sa opýtať niekoho kto má skúsenosť s touto diagnózou, pobolievanie v podbrušku bolo premna normálne na koľko som prekonala komplikovanú henoch schonlein purpuru s následným akútnym zápalom obličky , sprevádzalo to krv v stolici, krv v noci, zvracala som krv no hrôza mala som 17 rokov, teraz mám taký problém minuly týždeň som bola na pohotovosti s bolesťou v pravom podbrušku mna dostať na pohotovosť je čo povedať, poslali ma na chirurgiu s podozrením na slepé črevo čo sa vylúčilo odtiaľ na poslali na gynekológiu tam som pochodila tak že pán doktor povedal že je tam tekutina niečo sa tam deje do papierov napísal bez nálezu, tak som šla k svojej obvodnej doktorke ta mi spravila sono samozrejme všetko v poriadku tak má poslala na moc volala som aké sú výsledky povedala mi že si mám riešiť gynekologiu, tak som v piatok šla hneď ráno na gynekologiu pani doktorka bola zhrozená akoto že na pohotovosti nič nevideli keď ona vidí hneď sa zamerala na to prečo je tam tekutina a samozrejme čo má tam boli vaječníky a maternica, krčok všetko v poriadku keďže aj s týmto bolesťami som išla s tým že má to začalo bolieť pri pohlavnom styku, celkovo má to pri tom boli, doktorka má podozrenie na endometriozu povedala že mám prísť keď dostanem menštruáciu a zoberie sa krv a z toho sa zisti naozaj sa zo dá z krvi zistiť ? A ďalej by ma poslala na laparoskopiu, stále mám v podbrušku bolesti niekedy tupé niekedy ostrá pri pohybe no strašne mi to pripomína menštruačné bolesti a boli to tak celé dni ... máte s tým niekto skúsenosť ? Je liečba naozaj taká náročná ? Modlim sa aby sa mi to nepotvrdilo .

jukapo
10. jún 2018

@lenka18041997 ahoj Lenka, áno dá sa zistiť z krvi, je zvýšena hodnota markeru Ca125. Potvrdzuje sa potom laparoskopickym vyšetrením kde sa zistí kde presne je a aký je rozsah. Lieči sa prerušením menštruačného cyklu minimálne na 3 mesiace. Viem ako sa citis. Pre mna to bola pred 13 rokmi tiež zdrvujuca sprava. Ale dalo sa to zvladnut. Ak máš v pláne v najbližšom čase založiť si rodinu tak je to najlepší liek 😉

lenka18041997
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenka18041997
autor
10. jún 2018

@jukapo Ahoj, akú si mala liečbu ? Strašne sa bojím aj keď ešte nič nieje potvrdené doktorka na vystrašila vôbec nezaváhala ... bolesti mám ako keby mi išla mentruacia, ale ta je ešte ďaleko som z toho strašne nervózna nešťastná, o to viac že som prekonala purpuru ja sa odvtedy neviem zbaviť zdravotných problémov , mám 21 bojím sa že mi to ovplyvní plodnosť ☹️

eliska13
10. jún 2018

@lenka18041997 endometrioza sa diagnostikuje na sone lekár vidí či je tá cysta "plná"tzv čokoládová, alebo priehľadná.Mne ju hneď na sone zistili.Inac sa berie tá krv na ca125, ale ja to mám negatívne, ale endo mám.100% istotu budeš mať len pri laparke, lebo lozisiek môže byť veľa a vselikde.Asi Tá zoperuju, keď Ťa boli ono sa to zvykne časom vrátiť u niekoho po x rokoch u niekoho aj o pár mesiacov u niekoho nikdy
Možno by Ti ešte navrhli dočasný prechod nebude menzes môže zmiznúť endoska
Ja som mala bolesti iba pri menzese a cvičení, ale boli to neznesiteľné bolesti až na vracanie mi bolo
Čím skôr to daj preč otehotnenie s endo je problematické a zvyknú sa robiť zrasty a tak nepríjemnosti....

jukapo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jukapo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
milus777
11. jún 2018

Uf tak s endometriozou mam bohuzial bohate skusenosti. Z krvi sa zistuje onkomarker ca 125 ako pisali baby hore. Ja som mala okolo 100 tu hodnotu. Hranica je 30.mala som velke cysty na vajecnikoch ktore dr videla na sone. Ale mozes mat aj loziska ktore niesu sonom vidiet. Mne robili laparoskopiu a potom umely prechod.... Nasledne este raz laparoskopia. Ale po tej druhej uz mi zacinali pomaly vajecniky zlyhavat a potom zistili predcasny prechod. Dost orezali tie vajecniky kvoli cystam. Takze mna zial ta pliaga pripravila o plodnost. Fakt radim cim skor otehotniet. Ale samozrejme zalezi v akej si situacii. Mam kamosku ktorej sa to stale vracalo a bola na operaciu 11 krat :( hlavne to riesit cim skor.... Ale v tvojom pripade to nemusi byt take drasticke a mozno ju ani nemas. Drzim palce a zelam vela zdravia

montemotherone
14. jún 2018

@lenka18041997 ak by sa to predsalen potvrdilo, pozri toto https://www.fertility.sk/sk_SK/special/search/l...
+ celkom dole v článku sú letáky v PDF. (Túto liečbu bežný gynekológ poznať nebude aby si nebola prekvapená 🙂 ak by si chcela bližšie info, kľudne napíš správu 😉

angelsfaith
14. jún 2018

Ahoj
@lenka18041997 endometriózu mi presne zistili tiež v tvojom veku. Už mám 30 a doteraz som sa jej nezbavila. Je to beh na dlhé trate s recidíviou. Ja mám za sebou 3x laparoskopiu, ale cysta mi narastie hneď ďalšia, mám pocit, že na mne robili pokusy čo zaberie a čo nie a 2x prirodzene tehu, ale neúspešne - nie však kvôli endometrióze. Nemám šťastie na lekárov. Tak som sa musela zariadiť sama. Pred 2 rokmi som mala operovanú 12cm cystu na vaječníku, ktorá rástla 2 roky. Po tejto operácií som zmenila stravu, vynechala mliečne výrobky na tri mesiace, biele pečivo úplne, pečiem si kváskový celozrnný chlebík, jem veľa zeleniny, z tých mliečnych teraz len tvaroh a hlavne, začala som cvičiť. A za dva roky po tejto operácií má cysta len 4 cm, čo ja považujem za úspech. Nemám žiadne bolesti. Skúšala som všetko možné, cez rôzne preparáty, vitamíny, doplnky stravy... nič, všetko neúčinné. Cyklus som mala zastavený rok, cysta sa zmenšovala, avšak hormóny sa nedajú brať naveky, ani som nechcela, tak znova rástla po vynechaní. Stránka fertility je super, pomohla mi sa naštartovať čo sa stravy týka. A cítim sa lepšie. A jednoznačne tehotenstvo na endometriózu 🙂

lenka18041997
autor
14. jún 2018

Ahoj @angelsfaith týždeň som čakala kým mi príde menstruacia, doktorka povedala, že počkáme na menštruáciu a tak spravíme odbery, dnes som jej volala, že zajtra prídem teda na tie odbery... som z toho všetkého strašne nervózna doktorka ma strašne vystrašila tým že mám príznaky na endometriozu ešte si tam so sestričkou niečo šuškali keď mi robila sono “že čo ten vaječník” tak ešte ťahala zomna či má nič nepali nereze no mna naozaj nič nereze nič nepali ešte k tomu som aj mala akútny zápal obličky takze viem ako bolia močové cesty, išla som iba s tým že mám bolesti pri pohlavnom styku, že som az bola na pohotovosti, bolesti pri tom mám už dlhšie ale nebrala som to vážne, nebolo to az tak silne no teraz má boli podbrusko a panva aj mimo menzesu s už ma to aj dosť obťažuje hlavne v práci no doktorka zas len zahlásila “ona bude mat endometriozu” keď robila sono niečo šomrala ale nič som z toho nepochopila len povedala že je tam veľa tekutiny a nejaký nález tam vidí ... no od vtedy čo som bola na pohotovosti tak mám bolesti stále každý deň hlavne v pravo aj práva cast krížov už som sa na bolesť budila aj v noci dnes som dostala menzes a myslela som že umriem z prace som odišla o 12 čo som už nemohla na nohách stať ... aj to mi zo začiatku ani nesla krv teda bolo to úplne čierne to sa mi ešte nestalo ... doktorke som volala že prídem povedala som že nič sa nezmenilo boli má tl stále rovnako ona len že to nieje normálne a nieje to dobre že sa mám teda zajtra zastaviť ... zas len to čakanie ... ale zasypem ju otázkami

katrin21
14. jún 2018

@lenka18041997 no ,ja mam endometriozu roky a dve deti, pri cisarskom mi povedali ze vela lozisk mam, liecba je nanic, aj tak sa ti vrati, nepodstupovala by som ju uz...
este ti poviem, ze bolesti, ktore pocitujes mozu byt aj z konca hrubeho creva, skus si dat spravit aj vystrenia na gastro, ono to boli presne ako na kramy, aj v tych miestach ako je maternica, mozno by stacila aj rektoskopia, nemusis az na kolonoskopiu..... mozes tam mat zapaleny posledny usek creva a problemy su potom take iste ako opisujes....alebo aj polyp moze byt..

eliska13
14. jún 2018

@katrin21 ako Ta liečili?aj mavas bolesti či Ta neboli?

taily30
14. jún 2018

@lenka18041997 ahoj, tiez patrim medzi tie, ktore maju bohuzial s tymto skusenost. mavala som velke bolesti pri menzese odkedy som dostala prvykrat....nejako som sa s tym naucila zit...ale asi pred 5 rokmi som narazila na ozaj vybornu lekarku, ktora to nebrala na lahku vahu. navrhla laparoskopiu, hned som sa objednala....mne endometriozu nevideli na sone.... ta sa moze ukryvat hocikde, medzi stenami maternice a inych organov, na vajecnikoch ....my sme boli dohodnute tak, ze prezrie vsetko a zle opravi. a tak aj bolo. mala som velku cystu na vajecniku, ktoru odobrala, nic mi tym nenarusila, neprisla som o vajecnik...druhy vajecnik bol prekruteny a prirasteny k stene...takze ja som ozaj nemala ziadnu sancu na otehotnenie, o ktore sme sa veru snazili...a endometriozu nasla veru na viacerych miestach...po zakroku som bola ako nova!!! doteraz si to neviem vynachvalit, bolesti su fuc. par rokov na to som aj otehotnela, bohuzial v 13tt sme o male prisli. a snazime sa opat. priechodnost vajecnikov mi robili este pred laparkou a ta bola dobra. ja mozem len ruky bozkavat mojej lekarke 🙂
co viem, tak endometrioza sa neda vyliecit, da sa len spomalit. a aj ked ti ju vyberu raz, to neznamena, ze sa nemusi vratit. je najlepsie otehotniet, lebo endometrioza je spojena s menzesom. ziaden menzes = nevyvyjajuca sa endometrioza 😀
dufam, ze aj moj prispevok ti pomohol, urcite sa rozhodnes spravne.

katrin21
15. jún 2018

@eliska13 nemam v podstate nic, mala som cokoladovu cystu, len zisili na sone.. ono ja som mala bolestive kramy od zaciatku, to mame v rodine, takze tam rozdiel ziadny.... akurat po prvom porode to relativne preslo... endosku mi zistili asi v 2008 alebo tak nejako.. laparoskopia, nejake loziska vypalili.... potom ten umely prechod, ale to bol des, tie navaly tepla a vsetko. a aj taak bez efektu, ono sa to vrati.. nesla by som uz do toho, podla mna je to viac skodlive ako napomocne.. takze tak.

eliska13
15. jún 2018

@katrin21 veď tiež som na vážkach.jedno ložisko mi brali, lebo bolesti....potom pôrod a teraz mám po 10 rokoch druhé už viac rokov nerastie, neboli len sa pozoruje, ale som kvôli silnejšiemu menzesu a malému myomyu anemicka lekári tvrdia nevyberat, ani endosku ani myom, že nie je veľké len čo ta anemia?nemôžem byť stále na železe
Bojím sa, že mi ho vyberu a o rok zase narastie môže bolieť....nechcem byť každé 2 roky v narkoze..stále tvrdia pokým nerobí ťažkosti nechať tak...tie hormóny som odmietla nechcela som umelý prechod stačí teraz ako som labilnejsia pred menzesom🙂

eliska13
15. jún 2018

@taily30 vďaka Bohu za takú lekárku, áno až laparoskopia odhalí kde to všade je.Ja som ju po pôrode nemala 3 roky menzes som dostala neskoro dlho som kojila....je to pliaga a koľko mladých žien tým trpí.Mne zase našli aj myom neviem či znova operácia nejako mám pred tým rešpekt nehovoriac ako sa bojím narkózy🙂)

katrin21
20. jún 2018

@eliska13 anemicka som aj ja... alw kvoli nevstrebavaniu zeleza...nemusis to mat z toho... bola si na gastre? Ci nemas napr. Chronicky gastritidu ako ja...alebo zapal creva mozes mat slabsi a ani nevies...nie kazdy musi mat hnacky... hmmm
No ja som msla koncom aprila 83hemoglobin a FE 3,7🤣 vcera 129 a Fe 20, takze super, mne to zelezo pomaha..a inak skus melasu...zelezo brst mesiac - dva, do zasob.. a potom prejst na melasu, 1 caj.lyzicky zapit vodou 3x denne

eliska13
20. jún 2018

@katrin21 ďakujem za radu.Nebola som na gastro gyn mi tvrdil, že je to z myomu a silnejšieho menzesu.Ja som mala v apríl hgb 102 teraz jun 123, ale ja som to strašne cítila celý deň unavená bez života.Ty si to tak nepociťovala?
Železo som mala 7,16 apríl teraz

eliska13
20. jún 2018

@katrin21 teraz jun hgb 136 pomýlila som sa, ale Fe neviem apríl som si dala sama robiť testy ako samoplatca, lebo som bola unavená aj štítnu zlazu a všetko v poriadku.Teraz mi doktorka robila a tam fe nie je len hgb
Ináč čudné, lebo fe v tom apríli je v referencnej norme nerozumiem sa tomu.

katrin21
20. jún 2018

@eliska13 no je sice v norme, ale norma zacina na 7.. cize je uz nizke.....takze mozno o par dni uz by bolo pod normou, preto radsej doplnit

jukapo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jukapo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
popelka5000
17. dec 2020

Ahojte dievčatá 11.11 2020 má operovali ,výsledok endometrióza ,chcem sa opýtať je normálne že ma tam pred menzesom popichava?

katrin21
17. dec 2020

@popelka5000 to je normalne an bez endometriozy

popelka5000
17. dec 2020

@katrin21 vieš už som z toho tak vystresena,myslela som že keď výberu aspoň na nejaký čas bude klud