Dysplázia krčka maternice - čo ma čaká?

janulienka_janka
29. sep 2020

Ahojte baby,
vo februári pri preventívnej kontrole mi bola zistená dysplázia krčka maternice - ľahká (CIN1).
Gynekologička povedala, že pri tomto prvom stupni sa to len sleduje nerobia sa žiadne zákroky. dala mi termín o 4 mesiace na kontrolný ster. V auguste som šla, vyšetrili a zistili že sa to za tie 4 mesiace o dosť zhoršilo. Zajtra mám termín u nej na odborné vyšetrenie a konzultáciu. viete mi povedať prosím tie čo ste si tým prešli čo ma čaká?
Mám 22 rokov, od 16tich chodím pravidelne na preventívne prehliadky, nikdy mi nič nebolo, nestriedam parnertov a zrazu predrakovinový stav. Čítala som kadejaké články no až mi zle došlo.. Preto by som rada vedela tie čo ste si tým prešli, ako ste to mali? Je šanca, že sa to bez nejakého zásahu dá naspäť do normálu? Ďakujem pekne

20erika07
29. sep 2020

Vsetko zalezi len od dobrej imunity a kvalitnej zivotospravy. Je to sposobene HPV virusom, a kedze je to virus nie je to nieco dedicne. Ma ho 80% zien

lienocka2808
29. sep 2020

@janulienka_janka no v prvom rade by ti mali spravit vysetrenie na HPV virus. ale kedze uz mas dysplaziu, tak ho velmi pravdepodobne mas. Mali by ti spravit typizaciu virusu, pretoze nie kazdy virus je rakovinotvorny. Ak ti aj zistia rakovinotvorny virus najcastejsie c. 16,18,33 a ine tak potom by ti mala gynekologicka spravit test na expresiu do bunky. Ak aj toto vyjde pozitivne tak potom kolposkopia expertnym onkogynekologom, ktory sa ti pozrie cez mikroskop na krcok a zoberie ti z postihnuteho miesta vzorku na histologiu. A podla toho sa urci dalsi postup. Chcem sa spytat, aku uz viec, ze mas CIN1, tebe uz robili histologiu? lebo pomenovanim CIN sa hodnoti vysledok histologie ( odberu tkaniva priamo z krcka). A to si myslim, ze ti este nerobili, ci ano?

lienocka2808
29. sep 2020

@janulienka_janka este mi napis vysledok toho posledneho cytologickeho steru, co ti robili, ci to je naozaj take zle ako vravis. Ale neboj sa, nie je to rakovina. preto chodis na prehliadky, aby si sa nedostala do tohoto stavu.

ivuskake
8. okt 2020

@lienocka2808 ahoj,mam podobný problem a vidim,že mas dosť skúsenosti. Prosim tá,tu vzorku,čo dá robí pri kolposkopii,to sa odstikuje a dáva na biopsiu či sa mýlim?akurat dnes má to čaká a sestricka povedala he oni nerobia nic take zebx brali a posielali na biopsiu