Depakine Chrono a snažilkovanie

rybkalucka
29. júl 2015

Ahojte! Prosim vas, je tu niekto, kto berie alebo bral Depakine Chrono ? Pred piatimi rokmi som bola hospitalizovana na psychiatrii kvoli bipolarnej poruche a odvtedy uzívam viacere lieky na psychiku. Asi rok uzivam Depakine chrono 500 mg denne. Az teraz mi lekarka povedala o tom, ze zeny vo fertilnom veku (tie, ktore mozu otehotniet) by nemali brat tento liek, pretoze ma skodlive ucinky na plod. V tom momente ako mi to oznamila som jej povedala, ze nechcem tento liek viac brat... Chcela odo mna podpis na take tlacivo, aby bola chranena kebyze sa s nou niekedy chcem sudit, ze mi tento liek vobec predpisala... Tento papier som samozrejme nepodpisala, namiesto toho som zahajila vysadzovanie. Mala som este nejake tieto lieky doma, tak som si to prepocitala tak, ze jeden mesiac som to brala po polke (teda 250mg) a teraz to chcem tri mesiace brat po stvrtke... Mozem to takto robit? Prosim, ma niekto z vas skusenosti s tymto liekom a tehotenstvom??? Mozem mat este zdrave deti, ak sa mi to podari bezpecne vysadit? Ako je najlepsie vysadit tento liek? Budem velmi vdacna za odpoved. 🙂

iskrickaa
29. júl 2015

Precitala som ai aj za teba pribalovy letak na internete. Ide len o to, aby si neotehotnela pocas uzivania. Ak planujes dieta, treba vysadit, ak nie, mozes nadalej uzivat, ale odporuca sa uzivat aj hormonalnu antikoncepciu, aby si za ziadnu cenu neotehotnela POCAS uzivania. Idealne by bolo, keby ti vysadzanie poradila lekarka.
Drz sa!

rybkalucka
autor
29. júl 2015

Dakujem iskrickaa za taku rychlu odpoved aj za prestudovanie toho letaka. 🙂 Ano, ten pribalovy letak mam prejdeny hadam aj 20 krat. Tam sa to tak pise, ale mimo tento letak som si precitala nejake clanky (uz neviem kde), kde sa zas pise, ze plod moze byt poskodeny, aj ak sa uzival LEN pred otehotnenim, nie POCAS.... Mam take obavy, ze sa to na mojom dietati (ak sa vobec k tomu niekedy osmelim) raz prejavi... Spokojnejsia by som bola, keby mi nejaka zenicka s takouto skusenostou napisala... Taka, ktora brala Depakine a ma teraz zdravucke dietatko. 🙂 To by som mala aspon potvrdene od niekoho... tymto letakom nejak fakt neverim... ☹

iskrickaa
29. júl 2015

@rybkalucka Ja by som sa nebala, mne to pride podobne ako napr. Roacutane, ktory sa berie na akne. Pocas uzivania tohto lieku sa tiez nesmie otehotniet, ale potom je to ok. Este sa mozes sa spytat na gynde, ale nepanikar.

rybkalucka
autor
29. júl 2015

Ďakujem za upokojenie iskrickaa. 🙂 Dufam, ze to tak bude... Ale predsa len cakam na nejaky ten koment od mamicky s depakine-minulostou. 🙂

emocka
29. júl 2015

rybkalucka, ja mám skúsenosť s tým liekom. Brala som to pár rokov, ale až po pôrodoch, našťastie. Spôsobilo to dosť kardinálne problémy, na ktoré ani pomyslieť radšej nechcem. Vysadzovala som to rýchlejšie ako plánuješ ty: teda najprv okamžite polovičnú dávku s vedomím lekára a potom do týždňa som to stopla všetko.
Nie som lekár, ale si myslím, že keď to prestaneš postupne užívať, potom sa budeš "očisťovať" od toho pár mesiacov/rok/dva, už sa nemôže asi nič stať dieťaťu, lebo to bude fuč tá látka. Neboj, bude dobre. Mne zmizli všetky tie vedľajšie účinky postupne. 🙂

kattana
25. aug 2015

@rybkalucka Užívám několik let tento lék(cca 15 let). Jiné léky na mě bohužel nezabírají. I přes tyto léky mi bylo povoleno otěhotnět, ale byla jsem hodně kontrolována. V populaci, která nebere tento lék se vyskytuje možnost poškození plodu kolem 3%, s tímto lékem asi 10 %. Nejčastěji může tento lék způsobovat různé druhy rozštěpů, lékaři jsou ale schopni toto podchytit včas. Tento lék a jeho vysazování bych nechala na lékařích, také jsem se pokusila přejít na jiný lék(pod dohledem lékařů) a trvalo mi to rok, než jsem mohla úplně přestat.... a pak zjistit, že nic jiného nemá takovou sílu... Pokud léky přestaneš postupně brát, tak se tělo očistí, nezanechává to žádnou vadu v těle. Prostě není dobré pro to maličké mít v těle valproát, který je v těch lécích, ale i s tímto lékem se normálně může narodit zdravé dítě, jen je potřeba to kontrolovat a hlavně užívat kyselinu listovou, jejíž nedostatech taky může způsobit různé rozštěpy, takže aspoň tak se tomu snažit trochu předejít.

januska1104
1. aug 2016

No ja som dopadla zle neplánovala som otehotniet skor ako v juli ale stalo sa otehotnela som v maji a netusila som stale som brala depakine chrono nevedela som ze som tehotna postupne som prechádzala na medotrigín no bolo neskoro aj napriek tomu že som brala 10mg kyselinu listovu dopadlo to tak zle.v 10týždni som potratila bol to missed abort dietatko zomrelo už mi len oznámil lekar už je babo mrtve akcia srdca je nepritomná už.bola som hotová a doktor este bol hotový pre boha ved to by boli siamske dvojcata zrastené trupom.všetci konštatovali že to spôsobil liek depakine chrono.máme dve zdravé dcérky nič im nebola v živote som nepotratila ani nič nebolo deťom a teraz toto.nikdy v živote nechcem už depakine vidieť.tužili sme po treťom dieťatku a naše šťastie netrvalo dlho.skončilo to tak že som musela ísť na kyretáž kvôli tomu že nebilo srdiečko deti mali vyvojovu chybu museli mi teda vycistit maternicu po potrate.