Cysty, antikoncepcia - riešenie

veve234
5. feb 2023

Dobrý večer,
Idem si sem po radu lebo mám pocit že mi gynekológ neradí objektívne.
Brala som antikoncepciu rok. Potom som si povedala že ju vysadím nakoľko mi tŕpli nohy aj ruky, mala som extrémne nálady, časté výtoky z bradaviek, pravidelne nevolnosti v závislosti od cyklu a celkom strach že nebudem môcť otehotnieť v budúcnosti. Po polroku mi začali bolesti a objavili mi cystu tuším 6cm. Tá mi praskla ale takou bolesťou že som myslela že mi prasklo slepé črevo. Došla som do nemocnice a tam mi našli tekutinu v brušnej dutine a povedali že to mám z cysty. Musela som opäť nasadiť antikoncepciu ale znovu sa mi objavujú vedľajšie účinky. Formu antikoncepcie meniť nechcem nakoľko beriem náplasti a odmietam jesť iné tabletky alebo mať krúžky. Teliesko tiež nechcem nakoľko mám problémy s mykozami a gynekológ mi to neodporúča. Celkom neviem kam sa pobrať. Mám strach že ak to vysadím, skončím na operačnom stole nakoľko ma s tým strašili doktori v nemocnici. Čo keď nebudem môcť mať deti?
Ako sa zachovať ?
Vopred ďakujem za info

janinah
5. feb 2023

Určite nie každá žena s cystami resp. po prasknutí cysty musí brať HAk,na tvojom mieste stav konzultujem ešte aj s dalšími 1-2 gynekologmi.

veve234
autor
5. feb 2023

@janinah ja ich mením jak ponožky že už si nemám ani moc z čoho vyberať. Som prakticky u najlepšieho čo som zatiaľ mala. Všetci 4 predchádzajúci ma tlačili do antikoncepcie a príde mi to celkom ako dobrý biznis pre nic

janinah
5. feb 2023

@veve234 pacient môže odmietnuť čo lekár odporúča,ak pacient s tým ni eje stotožnený,treba hladať iné riešenie,určite existuje

veve234
autor
5. feb 2023

@janinah ved práve a nikto mi to riešenie neponukol. Hľadám kde sa da

trgypadl
5. feb 2023

@veve234 ahoj, po prvej cyste a prasknuti je jedina forma Hak? Dovod? Ako Ti to leksr zdôvodnil? Pokial praskla sama, bez operačného riesenia je to velke pozitivum. U zien su cysty veľmi caste..,.

veve234
autor
5. feb 2023

@trgypadl praskla mi počas sexu. Mechanicky. Extrémna bolesť. Lekár to odôvodnil tak že ak by sa mi táto chystá zopakuje znovu tak potrebujem operáciu. Že automaticky by som išla pod nôž.

trgypadl
5. feb 2023

@veve234 vsetko zavisi od toho aky typ cysty to bol, aj ked to prasklo pocas sexu, tak to prasklo spontanne, co je velke plus. Ak by sa Ti ta cysta drzala niekolko mesiacov a fakt sposobila komplikaciu, tak vtedy je naozaj operacne riesenie na mieste. tiez zaujímavé tvrdenie gynekologa, vestec asi nebude, cize nikdy Ti nezaruci aky typ cysty sa Ti nabuduce moze vytvorit.... A ci naozaj bude potrebny operacny vykon, zbytocne Ta vystresoval,
S cyklom nemas problem, skus zatiak nejaku alternatívu namiesto hak gynex, alchemilka, atd atd... Ak je cysta pritomna vyskusat thiamin...

michaela329
5. feb 2023

@veve234 tie cysty sú pomerne časté, doktori Ti radia s zou HAK dobre, ja sama k nim mam sklon a už som bola 2krat na operacii kvoli takym, čo sa vyvinuli do inych útvarov. Môžeš skúsiť bylinky, čaje, gynex kvapky a idealne otehotnieť - mne nič z toho ale nepomohlo tak, ako pomahala HAK (tabletky). Otehotnenie sa mi už teraz nedarí (HAK neberiem už 14 rokov) a kvôli endometrioze a cystam mi lekári navrhujú dokonca umelý prechod. Pre mňa je HAK najmenší problém.

nika32a
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mimi410
6. feb 2023

@veve234 písala som vám IP 🙂

veve234
autor
7. feb 2023

@trgypadl pravda je že sa bojím. Cystu som mala nejaké 4 mesiace spôsobovala mi bolesti. Meskavali mi cykly, alebo aj keď prišli tak som mala veľmi slabé. Po tom prasknutí som nasadila hak, cysty sa už neobjavili. Len otázne je, čo urobí moje telo ak by hak vysadím. Od detstva som mala cysty ale neboli bolestivé a nevedela som o nich ale toto naposledy bol extrém.

veve234
autor
7. feb 2023

@michaela329 toho sa bojím najviac

trgypadl
7. feb 2023

@veve234 chapem strach je normálny, ale zas uzivat hak a mat tazkosti to tiez nie je pre Teba komfortne.....trpieť budes tak ci tak, a ci sa budu tvorit dalsie cysts je naozaj otazne.... Skora kazda zena sa stretne s cystami vo svojom zivote... A to, ze Ti prskla tymto sposobom nemusi byt pravidlo pri dalsej... Mozno nabuduce ak bude cysta ani nebudes vedieť, ze praskla... Je to vsetko individualne... Velmi individualne.... A hlavne ak bola cysta cca 6cm dr Ta mal aj poucit, ze nejake extra namahanie... silne otrasy a podobne mohli spospobt pretocenie vajecnika.... Pisala si, ze to bolo pri sexe, neviem bol moc naruzivy, ci v klude? Aj na to treba davat pozor

michaela329
7. feb 2023

@veve234 nemôžeš porovnávať cysty v detstve a tieto. Jednoducho čím viac ovulácii bez tehotenstva, tým viac rizika cysty. Ja keby som nechcela otehotnieť, určite by som HAK brala znova. Aj ten umelý prechod, lebo chodiť každého pol roka na kontrolu a trpnut, ci zase nepôjdem pod nôž je pre mňa väčší stres. A to Ti píšem ako niekto, kto hodne peňazí dal do "alternatívnych postupov" a držím prísnu protizápalovú diétu.

veve234
autor
19. feb 2023

@trgypadl
O rizikách som celkom nebola poučená a ani o pretočení vaječníka. Čo sa týka toho ako mi praskla tá cysta pri styku, tak by som to nazvala že to bolo veľmi opatrne keďže som tu bolesť cítila pri každom pohybe a myslela som si že to je slepé črevo