Cysta na vaječníku

anuci26
22. jún 2015

Ahojte baby...lekarka mi nasla na pravej strane vajecnika 5,3cm vodovu cystu, mala som bolestivy tlak na pravej strane...menstruaciu som dostala nacas a tie bolestive tlaky prešli, je možné ze sa vyplavila alebo sa vstrebala, aj ked je taka vacsia?teraz v piatok mame letiet na dovolenku, je to bezpecne, stretla sa s tymto niektora?dakujem

modryponik
22. jún 2015

Ahoj anuci26! Ja som mala to isté pred 2 mes. - folík nepraskol a vytvorila sa vodová cysta. Približne rovnakej veľkosti ako tvoja. Gyndoš mi predpísal Thiaminové injekcie - 1 x 10 dní. Je to vlastne vitamín B1. Tiež som mala také tlaky ako hovoríš, ale po pár dňoch užívania to začalo ustupovať. Potom prišla mrška a šla som na kontrolu. Cysta tam už nebola. Skús sa ešte dostať pred odletom na kontrolu - ak by tam bola, aby si vedela, či sa aspoň zmenšuje. Mne dr. povedal, že je tieto cysty sú pomerne bežné a príde sa na nich náhodou pri preventívke. Je tu však riziko pretočenia vaječníka - pod váhou cysty - a to by už bol problém. Dochádza k tomu zriedkavo, ale predsa mi nariadil kľudový režim - teda nie ťažkú fyzickú námahu. Ale myslím, že také kľudné plávanie by bolo asi v poho 😉 . Preto by bolo asi fajn, aby si vedela v akom je to stave. Inak tie injekcie sa dajú nahradiť aj tabletkovo . v lekárni dostaneš aj bez predpisu B1 Thiamín - keď mi nemal kto pichnúť injekciu v jeden deň, tak som užila ráno 2 tab a večer 2 tab. Môžeš to riešiť aj takto. Je to vitamín a nadbytok sa odstráni z tela sám. Nehrozí predávkovanie. Dúfam, že som ti pomohla. Peknú dovolenku.

anuci26
autor
22. jún 2015

@modryponik Ahoooj veľmi si mi pomohla 🙂 pijem alchemilkovy caj a ano beriem tabletky thiamin, kramy prisli nacas len su take slabsie ako mavam obvykle a ani bolesti som teda nijake nemala...to mi bolo divne...ale ako mi prisli kramy tak tie tlaky fakt prestali...bolelo ma aj ked som sla na wc cvrknut a teraz v pohode 🙂 ja len pevne verim ze sa vyplavila alebo vstrebala..len to mi je divne ze som nemala ziadne bolesti...v stredu pred dovolenkou mam ist na kontrolu, tak uvidime...ale doktorka ma vravela ze mi neodporuca letiet lebo co ak praskne v lietadle a moze nastat krvacanie do brusnej dutiny...ja uz som taka zufala...neviem ci ist ci neist...ak nepojdem cela dovolenka prepada :(

kormelia11
22. jún 2015

Ja s tymto mam skusenosti mavam ich 10rokov ale je rozdiel ked je vo vajecniku alebo na nom.Ak je na moze sposobit vacsie problemy.Ak ti dr neodporuca letiet tak by som neletela som cerstvo po operacii s touto cystou ja by som urcite neriskovala

modryponik
22. jún 2015

Ani mňa nič nebolelo, až na ten tlak - skoro ako také ťahanie - ale nič strašné to nebolo. Ako vravím, postupne to ustupovalo. Aj ja som myslela, že keď cysta praskne, tak musia byť zaručene aspoň nejaké bolesti, ale fakt nič také nebolo. Nie je to pravidlo. To je dobré, že ideš na kontrolu - teraz sa nestresuj - aj tak to nepomôže. V stredu uvidíš - veď doktorka vie, čo robí. Podľa mňa, keď tlaky prestali, tak tá cysta zmizla, alebo určite sa aspoň zmenšila. To by si už cítila, keby ti rástla ešte viac. Aj ja som mala 5 cm a doktor bol prekvapený, keď mi ju stláčal, že ma to nebolí, že pri takej veľkosti už je to cítiť. Tak ak by ti rástla ešte viac, tak to by si určite cítila. Oni aj doktori sa tak trošku istia - keby sa dačo stalo, aby boli krytí - aj ja som musela podpísať papiere o poučení, čo mám robiť, keby prišli veľké bolesti a bla bla bla - proste musia ťa poučiť o rizikách. Ja viem, že je to ťažké, ale skús sa na to až tak nesústrediť - až streda v ambulancii je čas na stresovanie 😉 a to už budeš vedieť na čom si. Neboj, bude dobre.

kibuk
14. sep 2015

Ahojte,dnes som bola u gynekologa z dvovodu 3mesacneho meskania cyklu,som po sterilizacii... No a na pravom vajecniku mi nasiel 4 az 4,5cm cystu hned mi bral ster na cytologiu a vyjadril sa zatial zeby "maaaaala" prasknut.. Predpisal mi lieky na prirodnej baze.. Kontrolu mi dal o tri mesiace a o vysledok mam volat o dva tyzdne.. No chcem sa opytat ked praskne cysta boli to?? Hned sa moze spustit menzes alebo nemusi?? Mam cystu uplne prvy krat..

modryponik
15. sep 2015

@kibuk Ahoj, ja som mala "vodovú" cystu (neprasknutý folikul) a prasknutie som necítila. Niekomu sa však môže tekutina vyliať do brušnej dutiny viac a vtedy to môžeš cítiť. Každý človek je individuálny. Mne doktor povedal, že vodová cysta praská hlavne pred menštruáciou pod vplyvom hormónov, takže je predpoklad, že by potom malo prísť aj krvácanie. Ale ako som už povedala, že prasknutie som necítila, neviem, či k tomu došlo vtedy.. Záleží aj od druhu cysty, ktorú žena má.( sú aj dermoidné, endometriálne...) ja mám skúsenosť s funkčnou - vodovou.

kibuk
15. sep 2015

@modryponik dakujem uvidim ako to bude prebiehat

natalia182
1. okt 2015

Ja som mala 8cm cystu na vajecniku a lekar 2 mesiace cakal kym praskne,kym sa mi nepretocil vajecnik a hrozilo ze mi praskne a dojde k vnutornemu krvacaniu..po laparoskopii mam uz len jeden...Niekomu praskaju,niekomu nie...ak je tlak velmi bolestivy, bola by som obozretna, prajem nech vam to dobre dopadne baby 🙂 🙂 😉

maminka1986
1. okt 2015

ahoj ja som mala cystu na začiatku tehu 10cm!!! povedali mi pokial ma neboli a nemam bolesti nemam mat obavy že sa vstrebe
na poslednom sone na poradni ju nepsomenul tak asi tam nie je neviem...ja som mala cysty stale kedže mam diagnozu PCO

natalia182
1. okt 2015

Mna brali urgentne a pred operaciou mala 10 centimetrov ale ja som mala bolesti neskutocne, takisto mam PCO, prave o to ide,ze kazdy sa spolieha na to,ze sa to vstrebe a nie u kazdeho to takto je...

appletree
25. nov 2015

Ahoj, mne praskla a mala som vnutorne krvacanie - a urgentnu operaciu :(

hornakovie_ivka
14. máj 2018

Dobrý deň, som vyštudovaná farmaceutka a sama som trpela od môjho dospievania opakovanými cystami na vaječníkoch. Venovala som sa tomu aj počas štúdia a viem vám pripraviť účinný bylinný čaj. Je to 3-mesačná kúra, každý mesiac je zloženie čaju trocha iné. Pokiaľ sa stav Vašej dcéry nezmenil a chceli by ste vyskúšať, neváhajte ma kontaktovať - buď tu alebo na vajecnikove.cysty@gmail.com