Čo môžem brať, keď mám syndróm polycystických vaječníkov?

sheilla11
18. feb 2016

Mam diagnostikovane PCO, beriem inofolic, femibion a gynex kvapky. O par dni zacibam stimulaciu clostilom pod usg kontrolou. Vela som citala o Metformine / Siofore, vraj velmi pomaha. Mozem to takto skombinovat aj s ttm metforminom? Mozno by bola liecba clostilom takto ucinnejsia..

lauricka
18. feb 2016

@sheilla11 chodite do reprodukcneho centra? Tam vam najlepsie poradia. To, co beriete, je fajn, to su take prirodne viacmenej, to asi nie je problem kombinovat s dalsimi liekmi na predpis. Co sa tyka stimulacie zien s PCO, je to specificke a treba byt velmi opatrny. Zeny s PCO reaguju trochu inak ako ostatne a mozu mat aj s tym spojene problemy. Lekar vam najlepsie vysvetli. Moj gynekolog postupoval inak. Ako prvy krok zvolil drilling bez uzivania liekov. Takze som isla na laparku s drillingom. Bolo to asi v polovici cyklu. Pockala som si na menzes a nasledovny mesiac som otehotnela. Lieky neboli potrebne. Kazde telo reaguje inak, pri tejto diagnoze sa na nic neda spolahnut. Ak mate nadvahu, odporucam schudnut a pripadnu kontrolu aj na endokrinologii. Pokial uz tam nechodite. Prajem vela vela stastia, nech sa to podari! PCO nie je bohvieaka diagnoza, ale ani nie je nic stratene. Ja mam nakoniec tri deti a to tretie ani neviem, ako som otehotnela 🙂.

mm42
19. feb 2016

treba sa poradit s lekárom, zeny s pco to maju tazsie. Neviem co vsetko ste uz postupili, ale najlepsie je urobit HP, zistit ci su hormony v poriadku a potom stimulovat, poprípade ist na driling....je toho vela co suvisí s pco. Zeny s pco maju zvysene riziko OHSS, tak treba opatrne stimulovat 🙂 ale prírodné preparáty tiez niesu na škodu 🙂

sheilla11
autor
19. feb 2016

@mm42 : hormonalny profil svedci o pco, rovnako aj usg nalez. Liecbu clostilom som absolvovala u mojho povodneho gyn., folikuly narastli na 18 -19 mm, ale nedaval mi pregnyl, ani neodkontroloval ci ovulacia prebehla, iba potvrdil na usg ze folikuly rastu. Neviem posudit ci tato kontrola bola dostatocna aby to malo uspesny vysledok.. ale aspon tie vajecniky zareagovali. Moj novy doki ako prve navrhol laparku a drilling nakolko ta predosla liecba clostilom neuspela. Avsak vyjadrila som svoj strach a obavy zo zakroku tak usudil ze vyskusame trojmesacnu liecbu este raz.

sheilla11
autor
19. feb 2016

@lauricka: ako si zvladla ten zakrok a veci okolo toho? mohli ste sa po zakroku snazit hned? ja sa obavam okrem bolesti a moznych komplikacii (som velky skeptik v tomto), aj toho, ze budem mat stopku v snazeni sa a zasa sa to cele natiahne o dalsie mesiace.. :(

sheilla11
autor
19. feb 2016

mam za sebou okrem liecby clostilom a odberov na HP aj ultrazvukovy prefuk, na tento ukon som bola teraz v januari, az tak som sa toho nebala, pretoze to neni operacna metoda ani narkoza sa pri tom nepouziva.. priechodnost vysla ok.

mm42
19. feb 2016

@sheilla11 ja som toho ohladom pco uz tiez preskakala dost...okrem drilingu, ten este zvazujem. Na pco sa liecim už asi 7 rokov, tak asi mas predstavu ake to je čakat tak dlho. Skus este raz clostil, pregnyl, duphaston ...prajem aby sa zadarilo. inač HP si mala v poriadku?

sheilla11
autor
19. feb 2016

@mm42: HP som mala mierne zvysene hodnoty testosteronu. A ten co mi bol robeny pred rokom tak tam malo hormonov druhej fazy cyklu, tak mi to interpretoval doki. Tiez sa bojis drilingu alebo ti to doki ani nenavrhol?

Brala si aj clostil?

lauricka
19. feb 2016

@mm42 @sheilla11 ahojte, fuha, po 7 rokoch skusania by som fakt ten drilling vyskusala uz. Je to mala brusna operacia, robi sa laparoskopicky. Takze budete mat dve male a jednu trosicku vacsiu dierku v bruchu, co je nic. Po drillingu som sa citila horsie asi len jeden den, predsa len aj narkoza aj zakrok, ale potom sa to rychlo hoji, 3-4 dni a ide zena domov. Nemala som s tym ziadne problemy. Snazit sa praveze mozete zacat hned, cim skor, tym lepsie. Ja som otehotnela hned. Len som si pockala, kym mi prejde prvy menzes po zakroku. Tie vypalene dierky na vajecnikoch vraj zase zrastu, proste sa zahoja ako kazda rana, teda cim skor bude zena tehotna, tym lepsie. Nie kazdej to pomoze. Ale to nezistite vopred. Vela stastia.

mm42
19. feb 2016

@lauricka @sheilla11 gyn. mi laparoskopiu, driling, prefuk navrhoval už dávno, aj som uz mala nastupit do nemocnice na zakrok ale den pred nástupom som mala trosilinku nadchu a anesteziolog ma odmietol. Vtedy po par rokokoch som uz bola naozaj dost psychicky na dne a povedala som si dost koncim. Takze stare zname nemysli na to a pride to u mna nefungovalo, kedze som sa uplne vykaslala na tehotensto. teraz to zacinam zase riesit kedze ja 31 a manzel 34 na krku. Na poslednom hp asi pred troma tyzdnami som mala zvysený prolaktín, tak teraz riesime toto, lebo aj prolaktín moze branit ovulacii a ked ovu nenabehne, tak ma ta laparka caka.

mm42
19. feb 2016

@sheilla11 brala som aj clostil prvy mesiac ziadna reakcia, druhy som mala folik a ovu bola ale neskor ...potom dokonca duch na teste, ale na 18 dpo dosla cervena :( treti mesiac clostil zase nezabral, potom spominana laparka ma cakala, ktora sa neuskutocnila a potom ked som uz bola psychicky na dne tak som s tym sekla...inac ako dlho beries inofolic?

mm42
19. feb 2016

@mm42 a spominala si aj metformin na zaciatku, ten som tiez brala ale len dva tyzdne. bolo mi z neho velmi zle a mne ho vtedy doktor nasadil, len tak, ze oskusame ...ani hp mi neurobil vtedy ani nic ...ziadne testy na in. rezistenciu atd.

mm42
19. feb 2016

no pekne sama sebe som poslala odpoved heheh 🙂

lauricka
19. feb 2016

@mm42 ano, samozrejme, prolaktin je problem, ale ten je dost lahko riesitelny. A pri pripadnej laparke drzim palce! Vela stastia.

sheilla11
autor
19. feb 2016

@mm42 Inofolic beriem mozno uz siesty mesiac..ucinky ziadne... predtym femibio jedno balenie a teraz to beriem sucasne aj s gynexom.. volala som dokimu dnes a on mi povedal ze metformin nech neriesim ze uz sa moc nepredpisuje na pco..navyse nie som obezna tak mozno tu IR u mna nepredpoklada.. ja mam psychiku v hroznom stave uz teraz a to je este "len" 14 mesiacov u nas

mm42
19. feb 2016

@sheilla11 psychika je hnus co sa toho týka! ja to uz teraz az tak neberiem a akosi sa ani nesledujem ani nic, teda okrem toho, ze som BT zacala zase merat...som zvedava na to ci budu ucinkovat lieky na prolaktin. Ale samozrejme chapem ako sa citis...je to na nic to ocakavanie

mm42
19. feb 2016

a 14 mesiacov je tiez dost ked uz zena dieta chce a snazi sa....a nedarí sa :(

sheilla11
autor
19. feb 2016

@mm42 : Hlavne to cakanie je otrasne a vzdy lrn s otaznym ucinkom ci cosi uz konecne zaberie.. teraz mi bol pichnuty agolutin tak mi kazda hodina cakania na MS pripada ako den... ake mas ty skusenosti s vyvolavackou ako rychlo zabrala?

simca06022011
19. feb 2016

Mozem vam napisat kocky... snazili sme sa bez lekarov 5+ rokov, tak vravte o zufalstve , uz som bola taka na nervy ze som sa na to vykaslala, ze ok.. tak deti mat nebudeme a bum bolo ;) Pred tehu som iba agolutin dostavala a to teda si uz viac pichat nedavam, na ms som aj tak cakala niekedy aj tyzden a cyklus bol horsi a horsi... terajsia liecba bez mihnutia oka luthenyl od gyn, odporuceny infolic a druha lekarka na konzultacii ma poslala k endokrynologovi... ten bez nicoho hned vysadil luthenyl (vraj na co taku blbost) aj infolic, napisal metformin, ten zabera na to ze MS mam pravidelnu, schudla som... (otehotniet sa nechystam), ALE napr. imunologicka nebola spokojna ;) kolko lekarov, tolko postupov :D Proste s PCO sa treba zmierit, je to tak.. neotehotnie sa na prvy sup (zvycajne) a stresy nepomozu. Vsetko ide z hlavy. Vela stastia prajem :*

stellamaris
19. feb 2016

@sheilla11 ahoj,ten Metformin posobi spolu s Clostilom vyborne na rast folikov.Metformin ti da diabetolog iba,ak mas inzulinovu rezistenciu.Na vysetrenie treba urobit oralny glukozovy test.Tak skus si to dat vysetrit.Metformin inak znizi aj zvyseny testosteron v pohode a umozni ti otehotniet aj prirodzene.Mne pomohol prave Metformin pre viac ako 4 rokmi rychlo otehotniet 😉

ceresnicka1990
19. feb 2016

Ahoj, snazili sme sa 3roky. Skusala som Inofolic, potom fytosoju a nic. Minuly rok v marci som bola na laparku. Robili mi aj drilling. Po zakroku sme nasadili clostyl(2mesiace domace snazenie) ,dalsi mesiac clostyal + orvitrelle a dalsi uz sme isli aj na inseminaciu. Potom som vsetko vysadila,isli sme do chorvatska a momentalne som v 29tt .

simca06022011
19. feb 2016

@stellamaris mne to napr. nerobili vobec, na zaklade gynekologickeho posudku, pozrel na mna a povedal ze to je ono :D Ale treba ist k endokrynologovi/diabetologovi jednoznacne ako pises, lebo gynekolog ho nepredpise.

mm42
19. feb 2016

@sheilla11 ja po agolutine dostanem cervenu stale presne na 4 den.

a co sa týka toho, že netreba na to mysliet a príde to, tak u na to nefunguje absolutne vôbec :( po tom ako som si povedala dost som na dieta ani nahodou, ale fakt ani nahodou nemyslela hadam aj dva roky.
teraz liecim stitnu zlazu, zvyseny prolaktín atd atd. S pco je to na dlhe trate :( ....cest vynimkam

sheilla11
autor
19. feb 2016

@mm42 vysku sliznice som v den vyvolavavky mala len 4 mm.. myslis ze to staci aby nejaka MS vobec prisla?

mm42
19. feb 2016

@sheilla11 to je dost nizka sliznica a ktory dc si bola v ten den? ...ja som naposledy mala spinenie aj cervenu aj vsetko mozne dva mesiace vkuse!!!! uz som bola ako mrtvola a nakoniec mi dal gyn norethisteron, ktory som brala iba 4 dni a hned mi ho vysadil lebo mi vraj narastla sliznica na 20 mm!!! takze agolutin a dalsia cervena, ale teraz som uz 27 dc a ovu ziadna cize bud budem cakat, alebo ma caka dalsi agolutin. ja uz nechapem ako to mozem mat vsetko az takto rozhadzane

sheilla11
autor
19. feb 2016

@mm42 - na 32 dc som bola a endometrium 4 mm.. 120 mg agolutinu mi dal, takze to je zrejme dvojita davka.. v minulosti som mala agolutin len dvakrat na nejaky 50. a potom 60. DV s sliznica mala 5-6 mm vtedy.. ms vtedy prisla do tyzdna no bojim sa ako teraz ked je sliznica este nizsia :(

merien259
20. feb 2016

@sheilla11 ahoj ja mám tiež Pco a brala som metformin asi 2 mesiace plus píla som alchemilku a otehotnela.som ani neviem ako bez ovulacie hihi predtým sme sa snažili 2 roky bez liekov ale nedarilo sa ten metformin naozaj funguje a inofolic sú zbytočne vyhodené peniaze brala som ho a nepomohol.... Držím palčeky