Boli ste už na kolonoskopii?

lucianna210
9. feb 2015

Ahoj, chcela by som sa opýtať, či ste už niekedy podstúpili kolonoskopiu? Aké ste mali problémy, že ste to podstúpili a aké boli výsledky? Doktori uľahčujú priebeh, dávajú inekcie? Ďakujem za odpovede. 🙂 Ja sa toho veľmi bojím.

mirkava
9. feb 2015

@lucianna210 Ahoj, bola som, tiez som sa bala. Mala som neustále krče a hnačky, nastastie to dopadlo OK. Dostala som take sacky ako prehanadlo na pitie pred vystrením. Isla som z toho asi 30 x na vecko 🙂 a samotné vysetrenie bolo relatívne v pohode. Dala som si pichnut iniekciu (oblbovak) trosku ma to bolelo ale dalo sa to vydržať, nebolo to až take zle ako som si myslela. Pôrod je 1000 x horší 🙂

cecilia68
9. feb 2015

@lucianna210 Tiež som bola, už veľa krát....len mňa dr. upozornil vždy, aby som nejedla dva dni pred vyšetrením nič, iba pila bujón, aby bol prechod cez črevo hladký, vypila som asi 10 šaratíc a Guttalax 4 x denne, aby som bola totálne prázdna (je to vlastne aj kvôli tomu, aby sa ti nestala "nehoda") A samotné vyšetrenie trošku bolí, ale tiež mi pichli do žily oblbovačku a usmievala som sa potom na sestričku ako dementná 🙂 Takže nič hrozné, trošku nepríjemné, určite vydržíš (moja diagnóza je trošku komplikovaná, súdržne mám tri, ale raka nemám)

janickacrazy
9. feb 2015

@lucianna210 Moja sestra bola, lebo ju stále bolievalo brucho a namýšlala si, že určite má prinajmenšom rakovinu. Ja som jej vravela, že to určite má zo stresu, mali nejaké problémy doma. Bola tam, nič jej nezistili, všetko má v poriadku, len sa jej tvorí trochu viac žalúdočnej kyseliny. Dali jej na to nejaké lieky a bolesti jej ustúpili. Ty si ešte mladučká, máš nejaké vážne problémy, ked tam chceš íst? Väčšinou tam chodia ludia až po 40tke preventívne.

amelie123
9. feb 2015

@lucianna210 bola som. dolezita vec:pytaj si injekciu.sesternici nedali a ona povedala ze to bolelo nenormalne. ja som dostala injekciu a nebolelo.len som obcas citila tlak

zuzana612
9. feb 2015

@lucianna210 Ja som bola minuly tyzden vo stvrtok, uz dlhsie ma bolelo brucho, mavam krce, z ktorych ma potom prezenie. Najskor som bola na trubici do zaludka, tiez neprijemne vysetrenie, bola som na tom uz 3x za poslednych 10 rokov. Tak som si povedala ze ked som vydrzala toto, musim aj kolonoskopiu. Tiez som pred vysetrenim pila nejake prehanadlo. Na vysetrenie som prisla pozitivne naladena kedze ja nezvyknem stresovat uz vopred. Dostala som do zadku nejaku injekciu od bolesti. Potom mi dr. hovoril ze mam byt uvolnena, ja este zasrandovala ze sa nebojim, ze to nemoze byt horsie ako trubica v krku. Tak mi na to nic nepovedal. Zo zaciatku to bolo ok, sice neprijemne ale ok. ALe potom, ja som myslela ze odtial ujdem, bolest neskutocna, v zivote som taku nezazila a to si myslim ze znesiem dost 😝 Ale to kvoli tomu, ze som mala crevo nejak zle ulozene a vysetrenie trvalo u mna 3x dlhsie ako bezne. Takze ja som mala tie neskutocne bolesti ked sa snazil dostat dalej cez tu zle ulozenu cast creva. Nastastie bolo vsetko ok, tak dufam ze to bolo moje prve a posledne vysetrenie tohto typu. Viem ze sa to da urobit aj nejak v narkoze, ale 100 euro sa mi zdalo dost za to dat, vsak som si povedala ze to nejak vydrzim 😀 Ziadny oblbovak mi nikto neponukol 😝

violet77
9. feb 2015

Ja som bola tiez, mala som hnacky a krce a nakolko mame v rodine rakovinu hrubeho creva a crohnovu chorobu tak ma tam poslali. Den predtym som na obed mohla uz iba bujon a prehanadlo a kazdu hodinu vypit pohar vody. Kolonoskopiu mi robili bez inekcie. Nafukli vzduchom a uz to islo. Trochu to bolo citit v zakrutach ale dalo sa to vydrzat. Zevraj to je lepsie bez inekcie lebo to len zbytocne zatazuje organizmus. Brat nato chodi pravidelne nato a dostava oblbovaky. Zalezi asi od doktora, ale da sa to vpohode vydrzat aj bez inekcie.

lucianna210
autor
9. feb 2015

@janickacrazy No ja mám už asi rok aj dačo problémy, najprv zlatá žila, potom krvácanie, nafukovanie a čítala som že s tým má súvisí aj anémia, ktorú mi zistili pred rokom - (pravdepodobne to bude tým krvácaním) a aj únava... stále som strašne unavená, hoci nič také nerobím, niekedy sa naopak snažím stále niečo robiť, aby som mala pohyb a nebola unavená z ničnerobenia :D .. a ja už naozaj neviem z čoho možem byť stále unavená, že si niekedy musím cez deň ľahnúť alebo večer hneď zaspím..a v mojom veku by som teda mala mať energie za piatich a nie sa cítiť ako starý človek. Takže aj to musí mať nejakú príčinu. Obvodnej som nič nevravela, bojím sa s tým výjsť von.. no tá ma poslala na gastro, naktoré som samozrejme nešla, lebo sa bojím. Ale po tom, čo som čítala na nete čo všetko sa može stať, keď sa to nelieči alebo nezistí čím skor, tak som nad tým začala premýšľať, aby som mala istotu že mi nič nie je, pretože to može dopadnuť strašne.
Veľmi sa toho bojím, a určite je to dosť nepríjemne.. a asi aj bolestivé...ale fakt nad tým premýšľam, lebo keď už bude pozde..tak darmo budem plakať nad rozliatym mliekom..

danulka213
9. feb 2015

Ahoj,aj ja som bola,už niekoľkokrát,mala som hnačky,krv v stolici,až hlieny,ani mi nemuseli dať nič na vyprázdnenie,lebo ja som nedostala do seba asi týždeň nič,aj z vody ma prehnalo....strašne som sa bála,už som si kadečo nahovárala...ale dalo sa to vydržať,dokonca aj bez injekcie🙂pre mňa bol určite horší priebeh choroby ako samotné vyšetrenie 😉 inak mam ulceroznu kolitidu(zapal hrubeho čreva),žiadna rakovina,ako som si už nahovárala 🙂 dokonca mi toto vyšetrenie robili aj v tehu ☹ síce nie až tak hlboko,ale museli 😝

lucianna210
autor
9. feb 2015

@amelie123 samozrejme, ak sa na to vyšetrenie dostanem raz ... čo by som nemusela, tak si určite budem pýtať inekciu...

lucianna210
autor
9. feb 2015

@zuzana612 no 100€ je dosť, to by som už radšej vydržala s tým oblbovákom, keďže som bojko a všetko čo sa týka nejakých vyšetrení je des.. :D obávam sa tej bolesti... ja som bola tiež poslaná raz od obvodnej na gastro,, ale nešla som keďže som sa bála.. ale teraz rozmýšľam, že pri novej doktorke pojdem s pravdou von.. a začne sa to nejako riešiť.. už to trvá rok a aj by stačilo.. 🙂

lucianna210
autor
9. feb 2015

@violet77 ja by som si asi vypýtala inekciu.. ja sa presne tých chorob obávam, keďže mám problémy už rok aj niečo a zatiaľ som to ešte nezačala riešiť, tak nechcem riskovať niečo horšie a radšej asi vydržím to vyšetrenie.

lucianna210
autor
9. feb 2015

@danulka213 ou, tak to muselo byť nepríjemné keď ešte aj v tehu.. veď ja tiež už sa bojím, preto nad tým premýšľam. :D ale tak či tak neviem.. necítim sa na to, ale pre zdravie by som to mohla urobiť.

babulina
9. feb 2015

ja z obavy z bolesti som bola na kolonoskoprii v celkovej anesteze 😔

violet77
9. feb 2015

@lucianna210 ja som sa na nu aj pytala, ale povedali, ze nedavaju, ze naco. A ake mas konkretne problemy? ja som mala tiez dlhsie problemy, hlavne ked som bola v strese a islo nakoniec o syndrom drazdiveho creva. Skus si to pozriet, mozno to je aj tvoj pripad, je to cim dalej rozsirenejsie.

lucianna210
autor
9. feb 2015

@violet77 no ja som mávala problém .. vnútorné hemoroidy.. krvácanie a naposledy keď sa objavili vonkajšie tak ma išlo poraziť do oblesti a nevedela som si nijako pomocť, aby to odišlo čím skor..už som všeličo skušala.. no a teraz som našla na nete nejaké príspevky tam bolo všeličo spomínané, a tiež sjednu stránku na ktorej sa rozoberala nejaká choroba.. teda vlastne rakovina hrubého čreva.. a vačšina príznakov sedí.. čo je nafukovanie, krv v stolici, schudnutie (moja doktorka mi už do kartotéky písala anorexiu, preto chcem od nej čo najskor odísť... nechápem ako len tak može niečo také napísať do kartotéky.. nie som predsa nijako duševne chorá alebo že by som nejedla, to len preto že som chudá a neviem pribrať robí zo mna hneď anorektičku 😠 - takže sa chystám prestúpiť k novej už dospeláckej doktorke), ďalej som tam našla horúčky, aj keď už nemávam, mala som pred rokom cez leto vysoké teploty, až som raz v meste odpadla a potom doktorka začala zisťovať čo mi je aj tak na nči neprišla.. potom som mala obdobie, že hodikedy mi vyšla teplota, stačilo že som prišla zo školy a musela som si ľahnut s bolestou hlavy a teplotou, ktorá o pár hodín odišla akokeby nič.. a nič mi nebolo..a o pár dni zas to isté.. z ničoho nič..
potom tam bola únava... je jasné, že človek je unevaný, ale ja sa každý deň a hlavne večer cítim ako keby som mala umrieť. cez deň som taká vyčerapaná, ako keby som celé noci nespala, prsote stále som unevaná nevládzem, a neviem z čoho. Snažím sa už aj viac hýbať, že či to nemože byť z toho že vačšinu času strávim pred počítačom a sedením v škole.. ale nič sa nezmenilo. A podľa mňa už nie je normálne, že ako 19 ročná mladá baba ako ja, čo by som mala mať kopu energie sa cítim úplne vyčerapaná. Niečo za tým musí byť.. a stýmito doktormi je to aj tak ťažké zistiť. (keď určujú úplne iné diagnozy ako tá moja).
Bojím sa aby sa to časom nezhoršilo, keď sa to nebude riešiť, preto rozmýšľam nad tým vyšetrením. Može skončit aj horšie, keď sa na to nepríde včas.

katrin21
9. feb 2015

@lucianna210 kolonoskopia sa da spravit v riadenom spanku.. nic si nepamatas 🙂
Unavena si z anemie.. a anemia moze byt nevstrebavania zeleza.. okrem kolonoskopie treba aj gastro, mozno aj skor ako kolono... aj ked teda u teba ked je krvacanie, tak je indikovana ta kolonoskopia urcite.
Co sa tyka priciny - si mlada baba, nikto ta nepozname, ale premyslaj, co ta vnutorne taží, co nevies straviť.. s cim sa nevies zmieriť a prijať to... Tam bude pricina. Nieco si prezila, alebo prezivas, co ta vnutorne tlačí, mozno aj nevedome , z ranneho detstva, alebo nedavnej minulosti.... Ked na to prides, pochopis to a prijmes to, malo by sa ti ulavit.. Kazdy mame nieco v sebe nespracovane a u kazdeho sa to moze inak prejavit...
Inak odporucam pit aloe vera, jest melasu a kupit si cajik ayurvedsky na traviaci trakt 🙂

lucianna210
autor
9. feb 2015

@katrin21 áno, mám predpísané železo, aj kyselinu listovú, pyridoxin 🙂 skúšala som vlákninu v poslednom čase...
tiež som romzýšľala nad tým, raz keď som bola u veštici..tak mi hovorila niečo podobné.. a spomínala som tie horúčky a tak.. vtedy som chodila s jedným chlapcom a dosť som sa trápila, moja mama mi to hneď hovorila, že to je z toho... ale to je už našťastie dávno preč... a teraz mám úžasného priateľa, ktorý mi vo všetkom pomáha.. takže neviem čo iné by to mohlo byť. 🙂
Samozrejme, keď sme aj my vysporiadaní s istými vecami a sme v celkom pohode, tak sa to prejavuje aj na zdraví. No toto už trvá myslím celkom dlho.. 🙂 Ďakujem za rady.

katrin21
9. feb 2015

@lucianna210 vlakninu aku? nejedz vela celozrnného peciva.. ak vlakninu, tak len z uvarenej zeleniny a maska....ta neskodi crevam.
A obmedz muku a vsetko od muky a iných obilnin.. ak mas zapal v creve , co mozno mas, dobre ti spravi obmedzenie sacharidov a vylucenie muky.. Muka okrem toho zabranuje aj vstrebavaniu zeleza, rovnako ako mlieko , vajicka a pod... preto od uzitia zeleza odstup aspon 2-3 hodiny...

To ze mas priatela je OK, ale neznamena to, ze mas v sebe spracovany a zmiereny ten koniec predtým.. nieco v tebe mohlo zostat ( pocit viny, zlyhania? neviem...mozno si musis nieco odpustit,alebo niekomu inému.... len pisem možne tipy) ...
ALe moze to byt aj nieco ine, napr. v rodine, nejaka trauma z detstva, alebo cokolvek... maj sa viac rada a viacej si ver a neustupuj naprl. ludom, aby si im vyhovela, ak to tak vnutorne necitis.
A nemysli na chorobu ( viem, ze to je ťažke, tiez som pred mesiacom mala brutalnu anemiu a uz som myslela na kadejake choroby a mala som strach, ale stopla som to, lebo strachom si len nieco privolas..). Hovor si, ze si zdrava a zasluzis si lasku a hojnost vsetkeho.

lucianna210
autor
9. feb 2015

@katrin21 No práveže ja som si nedávno kúpila rozpustnú vlákninu, volá sa to Psyllium.. to sa musí hneď vypiť a potom sa to zmení na taký gél, ktorý uľahčuje vyprázdňovanie a zachytáva aj toxické látky a nečistoty a musí sa pri tom veľa piť.
Mlieko nepijem už takmer vobec, keď som chodila ešte na zákldanú, každé ráno som vypila hrnček kakaa, alebo tak.. no teraz sa fakt málokrát stane, že mám chuť na mlieko, a aj keď príde, tak si dám max. pol hrnčeka.. ani z neho sa necítim najlepšie.. možno mám tú alergiu alebo čo je to..

Hmm, rozmýšľam, ale nič také ma nenapadá, čo by ma mohlo ťažiť... možno je naozaj niečo vo mne, čo si teraz neuvedomujem.. a časom na to prídem..

takže sa nemám chystať ani na to vyšetrenie? 🙂

katrin21
9. feb 2015

@lucianna210 ano, psylium poznam 🙂
mlieko nie je len mlieko. jogurty a pod. tiež ho obsahuju..
vysetrit sa daj, ale vsetky choroby su chorobami nasej duše.. v podstate kazda jedna ma psychosomaticky podklad.. len nevieme aky.. musíme na to prist 🙂 lebo takto nam lekari daju lieky, ulavi sa nam, ale problem sme nevyriesili... pride inokedy v inej podobe.

zuzkamatuskova
11. mar 2015

Ja som bola na kolonoskopii, dva dni som pila prehanadlo, dostala som inekciu, no bolest som citila ako isiel vyssie, hlavne v zakrutach, no mala som cele crevo zapalene, tak asi preto to tak bolelo.

girandi
12. nov 2015

Aj celiakia ma podobne priznaky...

rozzika
11. júl 2017

Ahojte chcela by som sa opyta, sesternica ma ist na kolonoskopiu, co ste dva dni pred vysetrenim jedli??? mali ste robene aj nejake krvne vysetrenie pred tym? nejaku zrazanlivost alebo....

bluka2
29. aug 2017

Da sa robit niekde kolonoskopia v BA privatne? Kolko by to stalo? Google mi velmi nepomohol, vsade pisu o vymennom listku od obvodneho

zirafienka
20. mar 2019

Koľko trvá zákrok?

taleb
9. apr 2019

Zákrok trvá tak pol hodiny, plus mínus. Záleží asi na tvaru čreva (sestrička hovorila, že "vy štíhli ho máte väčšinou viac zamotané".
Bol som už niekoľko razy, v Preventívnom centre OÚSA Ba. Príjemná sestrička mi kedysi nedala "oblbovák" a bolo to na hranici vydržania (ale vraj porod je horší).
Predminule som si vypýtal tabletku proti bolesti, prezreli celých tuším 140cm, celú dobu som pozeral monitor aký som vnútri krásny, v pohode, bol som bez doprovodu. Po zákroku som si na chodbe dal kávičku a bez akýchkoľvek výrazných negatívnych pocitov odišiel na vlak. A o štyri hodiny som bol normálne funkčný v robote.
Dnes som tiež dostal tabletku, okrem dvoch troch zabolení (nič proti vŕtaniu zubov) tiež iba pozeranie televízie (teda pozeranie okrem odstraňovania polypu (bolo celkom bezbolestné), to som ale preventívne pozeral inam).
Na internetu sú hororové diskusie o príprave. V OUSA dávajú surfuricum magnesium, 20g v 3deci vody. Prípravu som mal iba deň pred vyšetrením, dni pred tým bez obmedzenia, aj kávičku zalievanú poobede. Deň pred zákrokom ráno tri rožky s maslom, na obed banánik dobre požutý, o štvrtej tie 3 deci horkosti (osvedčil sa mi pri pití mať v druhej ruke rozkrojený citrón (prípadne trochou cukru posypaný) a po každom napití (cca 1 deci) si hneď líznuť citrónu). Potom do dvoch hodín dva litre čírej tekutiny (vody a tiež lízať citrón). Žiadne negatívne pocity pri vyprazdňovaní, iba nechuť piť vodu a trochu žalúdok "na vode".
Takže sa netreba až tak báť vyšetrenia, ale ja iba s tou dodatočnou tabletkou. Niekde som čítal, že dávajú aj injekciu, ale po tej potrebuje človek doprovod a je celý deň omámený. Sestrička v OUSA asi vie o niečom, čo na pozornosti vôbec necítim a od bolesti vyšetrenia pomáha zázračne.

anicka38
16. jan 2020

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či sa môžu suchare, pukancovy chlieb jest pred kolonoskopiu. Dskujem

zuzkamatuskova
16. jan 2020

@anicka38 cca 2 dni pred sa neje nič, len pije prehanadlo a voda

anicka38
16. jan 2020

@zuzkamatuskova Mam informácie, že deň predtým sa môže doobeda ešte tekutá strava, ale ja sa pýtam nie na dva dni pred, ale viac dni

zuzkamatuskova
16. jan 2020

@anicka38 tak suchare hádam hej 😊