Boli ste na operácii endometrióznej cysty?

mamka_patka
18. apr 2020

Ma tu niekto za sebou operaciu endometrioznej cysty? Vratila sa cysta spet? Bol problem otehotniet?

kiki68
18. apr 2020

@mamka_patka ja mam, pred rokom a pol mi ju davali von, 7cm . Rychlo rastla, ku koncu uz tak ze za 3 tyzdne 2cm. Dali ju laparoskopicky von a po 9 mes ako sme prvy raz skusili som rovno otehotnela. Uz som v 30tt. Nastastie sa cysta nevratila, kontrolovali to pred tehu 2 tyzdne a aj v 1 trimestri. Uvidime co bude ked zase nabehne menzes. Takze asi som trosku povzbudila 😉

mamka_patka
autor
18. apr 2020

@kiki68 ja som zistila že nieje niečo v poriadku cca pred 2mesiacmi ked som si nahmatala na bruchu hrčku ...gyndošovi somm išla cca pred mesiacom a povedal mi že ma 15 cm a musi ist von operačne aj z vaječnikom odporučil mi čim skor po operacii otehotniet ak ešte chcem deti vraj sa lubia tieto cysty vracat mam dost celke obavy s tej operacie nechcu mi to robit laparo. Musia rezat😔

7rebeka11
18. apr 2020

Ja som otehotnela 6 mesiacov po laparoskopii. Po operácii som mala ešte 3mesiace nasadený Visanne. Či sa cysta vráti, uvidíme, zatiaľ som tehu...

mamka_patka
autor
18. apr 2020

@7rebeka11 možu ssa tieto cysty vratit aj v priebehu tehu? Či až po ?

7rebeka11
18. apr 2020

@mamka_patka myslím, že až s menzesom keď opäť nabehne, ale nie som lekár. No verím, že už som sa toho zbavila

zelva123
18. apr 2020

Ja som jednu mala, vyoperovali mi ju aj s celym vajecnikom a vajcovodom, po prvom menzese som ostala tehotna a hned asi v 8 tyzdni sa mi apravila cysta zas na pravom vajecniku, mala som smolu cysta mi ho pretocila a museli ma operovat aj tehotnu, teraz som 26tt a zatial je vsetko ok, cystu mi vtedy nejak odsali a casom ze vraj uz vstrebala v nejakom 12tt uz ju na utz nevideli ale bojim sa ze po porode to bude o tom istom a pridem aj o pravy vajecnik ked sa budu zas tvorit.
Este doplnim ze prvy raz mala na lavom vajecniku asi 12cm, na tom pravom mala postupne 2, o tyzden 5 a ked ma operovali tak mala asi 11 a tak stihla narast za naozaj kratke obdobie ani nie mesiac.

kiki68
18. apr 2020

@mamka_patka ako mne ju robili vtedy na onk ustave sv alzbety a bol tam vyborny pristup: odborne aj ludsky. Vajecnik zachranili z 90% . Dokonca zacal dobre fungovat. Vobec sa toho neboj, za par dni budes fit a potom mozu nasadit liecbu aj hormonalne a vyradit ten system trosku z funkcie. Kamoska co ju operovali tiez so mnou to tak ma.

kiki68
18. apr 2020

@zelva123 tohto som sa v tehu bala, nastastie system stihol utlmit tie vajecniky. Tiez mi odporucali co najskor mat dieta, ze druhy raz ti uz nemusi vyjst tak, ze vsetko zachovaju.

zelva123
18. apr 2020

@kiki68 veru, pristupovali ku mne vtedy opatene, mala som 21 rokov ked ma operovali prvy krat a vyberali mi ten vajecnik ale ina sanca nebola.. dufam ze budeme mat zdrave babetka aj napriek tejto pliage a ze sa urcite este v buducnosti nejakeho dockam 🙂

barborachors
18. apr 2020

@mamka_patka ano, mne sa vratila. Po cca 4 rokoch.

lucia2907
18. apr 2020

@mamka_patka mne diagnostikovali endometriozu v roku 2013. 12/2013 som bola na laparoskopii, kde mi ju vybrali. Odporučili mi hormonálne pol ročnú injekcnu liečbu, ktoru som ja odmietla. Žiadne hormóny do seba pchat nebudem. Tak mi kazali čím skôr otehotnieť, tehotenstvo endometriozu utlaca. Brala som femi kvapky od Valoviča. A ešte nejaké ženské vitamíny. Chodila som na oreventivne prehliadky, no ziadna cysta sa neukazala. V roku 2016 sme sa rozhodli pre bábätko. Hneď na prvý krát sa nám pošťastilo. V roku 2017 v januári sa nám narodil syn. Minulý rok po svadbe sme chceli pre syna surodenca. Tiež na prvý krát.

zuzu1232
19. apr 2020

@mamka_patka ahoj aj ja mám za sebou vybratie 10 CM cysty mne teda nechali vajecnik ale asi to bola chýba lebo sa mi hneď po pol roku vrátila ja som ale bola sledovaná pretože som mala dosť vysoké onkomarkery trápila som sa asi 2roky bola som aj na inekciach v Martine mi potom nasadili na pol roka vissane a asi zabralo lebo som po mesiaci čo som ho prestala užívať otehotnela momentálne som tehotná 27 ty a všetko vypadá dobre. Uvidíme po pôrode ale hovoril mi doktor v Martine že mal pacientky ktoré po pôrode boli čisté, niektorým sa to vrátilo a dokonca mal aj také kde si cista počas tehotenstva žila svojím životom. Každopádne mám počítať s tým že je to diagnóza na celý život.

mamka_patka
autor
19. apr 2020

@zuzu1232 paradato sa tešim že je to na cely život🥺🤦🏼‍♀️... jedno dieta už mam v juny bude mat 2 roky .. fakt sa hned teraz necitim na dalšie kedže maly je pekne kvítko 🤷🏼‍♀️😂... ale z druhej strany sa bojim aby sa mi to nevratilo a budu mi muset vytiahnut všetko 😱... operacia ma čaka teraz v piatok mam s toho dost paniku kedže musia rezat😣

zuzu1232
19. apr 2020

@mamka_patka chápem ja som sa tiež necítila a po 3. roku malého mi našli cistu a teraz pôjde do prvej a konečne budeme mať druhé ja ale viac detí neplánujem takže je to ešte dobre aj keď si spomeniem že som sa už rozlúčila z druhým a zrazu prekvapenie

luccija
19. apr 2020

@mamka_patka väčšinou sa vráti.Aj mne sa vrátila a zostali sme pri jednom dieťati.Budes častejšie sledovana, lebo tá tvoja je už naozaj veľká a pri operácii ešte môžu nájsť iné ložiská.Risk je to vždy najlepšia liečba je tehotenstvo😊

77kacena
19. apr 2020

Milé dámy máme skupinku na FB kde sú aj skúsenosti s endometriózou cytami a čo komu pomohlo ak by ste chceli pridám vás tam. (Je to o programe ženského zdravia) a za pozretie nič nedáte

mamka_patka
autor
19. apr 2020

@77kacena ako sa vola ta skupina? Rada by som si prečitala niečo o tom 😇😇 teraz budem mat v nemocnici kopu času študovat😀

katrin21
19. apr 2020

@mamka_patka vobec sa neboj, ak sa bude dat, pytaj si laparku,mne taj vybrali 4cm cystu,ani neviem ze som bola na operacii..bolo to este tusim v 2008 roku, v 2016 mam druhu dcerku, sekcia ,cysta sa mi nevratila,ale edometr.loziska mam v dutine brusnej to je jasne aj mi to povedali po cisarskom...ale nic mi to nerobi,ani nikdy nerobilo,az na obcas silnejsie kramy..
Vobec sa nestresuj...endosku ma polka zien a ani o yo. Nevie,kym nevidia cystu na sone

mamka_patka
autor
19. apr 2020

@katrin21 nemože to ist laparo. Najprv mi povedali že to vyskušaju a potom si privolali na pomoc dalšieho lekara a zhodli sa že taku velku cystu nebude možne zoperovat laparo tak pojdu rezat 😭.. ale kedže je teraz taka situacia s koronu možem byt vobec rada že mi operaciu naplanovali 🤷🏼‍♀️

katrin21
19. apr 2020

@mamka_patka a kolko ma cm?? Mne povedali,ze skusia laparkou,ked nepojde,este vzdy ma mozu rozrezat😉

lucia2907
20. apr 2020

@77kacena ako sa volá skupina? Ďakujem

kiki68
20. apr 2020

@mamka_patka odporucam onkol ustav sv alzbety, tam robia len tieto veci okolo cyst a nadorov a su fakt machri. Mozno nepojde a bude mensi rez. Kamoske robili laparo a este taky 2 cm rez, bo museli cystu oddelit od creva. Ale kopec veci ide spravit.

neluska21
20. apr 2020

@mamka_patka ja som mala tiez 15cm cystu a tiez ma strasili,ze laparo to asi nepojde a aj vajecnik bude musiet ist...no nakoniec sa chvalabohu podarilo a islo to laparoskopicky a vajecnik mi ostal funkcny takze som bola rada.. teraz som po operacii 5mesiacov..a bojim sa,ze sa vratila posledny mesiac zacinam opat citit ten vajecnik intenzivnejsie :/

mamka_patka
autor
20. apr 2020

@kiki68 to už je premna asi dost neskoro riešit ja som už naplanovana na piatok pod nož a nejdu to laparo ani skušat že by tam mohlo niečo zostat a mohli by sa tvorit dalšie cysty tak odu hned rezat .. aspon tak mi povedali 🥺

bojka22
22. apr 2020

@77kacena mohla by som poprosit o pridanie do skupiny?