Aký máte predmenštruačný syndróm?

frzeiovn
31. mar 2023

Ahojte baby,
tak rada by som vedela, ako sa vysporiadate pár dní pre MS a cez, že či je to ok, lebo ja už týždeň predtým som nervózna, kričím, všetko ma rozčuľuje😨
Bolí ma vždy pravý prsník a pobolieva brucho, že si myslím, že už asi príde o týždeň skôr...čo sa niekedy aj stane, že príšlo 23.deň....(2-3x do roka)
Cyklus je pravidelný cca 26 dní, niekedy 28, ale to len sem tam a trvá 7 dní, ale ja strašne krvácam, takže v noci ani nespím, čo behám na WC. Varím si predtým kapsičku pastiersku a jem ascorutin aby som to aspoň nejak zmiernila + citróny...a železo samozrejme.
Podotýkam, mám 38 r. a tri pôrody za sebou, myslela som, že sa to zlepší, čo mi všetci hovorili ale vôbec, niekedy som ani nevedela, len padol 28.deň a prišlo-odišlo, teraz sa normálne bojím, keď mám dostať a aj vyjsť z domu a hlavne do práce....HA nechcem, bola som aj na prehliadke tak je ok, aj krv mi brala u gyn...
Tampón (najväčší) + vložka tak na hodinu vydržia a musím bežať + zrazeniny krvy...
Ako ste na tom vy pred a počas vašich dní?
Ďakujem krásne aj za rady.😉

zojazoja
31. mar 2023

@frzeiovn je tu straaasne moc aj celkom nových príspevkoch vo fórach na túto tému. Daj si do vyhľadávača lebo odpovede sa aj tak stále opakujú.

kalifka
31. mar 2023

Jáj tento priekliate PMS.... s tým sa trápim roky aj ja, a občas je to horšie a horšie. Bola som s tým u gynekologičky, a na to je najlepšia antikoncepcia - čo odmietam. Už som jedla hocičo a teraz skúšam tretí mesiac púpalkový olej v kapsuliach....

magic08
31. mar 2023

ja mam presne to co ty, tiez som po 3 porodoch a o nieco viac rokov. Aj som skusila antikoncepciu, bolo to omnoho omnho lepse, ziadne PMS a menstruacia slaba, ale neskutocne som držala vodu a pribrala 8 kil, takze som to vysadila a trapim sa dalej

kristie571
31. mar 2023

@kalifka Ano, antikoncepcia je na to "najlepsia", pretoze vdaka nej nemate skutocny cyklus a skutocnu menstruaciu ale len krvacanie vyvolane tym, ze sa prerusi uzivanie tabletiek na par dni..
Skus si dat vysetrit hormonalny profil a skus si odsledovat cyklus, nenechaj sa odbit HAK, ta nie je riesenie na nic, len zamaskuje problemy ktore su kedze ti vyradi z fungovania vsetky hormony ktore riadia cyklus.

kalifka
31. mar 2023

@kristie571 profil mám v poriadku, menzes chodí presne na 28 deň a trvá mi tri dni. Aj naposledy som bola u gynekologičky, nech vidí ako sa mi neskutočne nalejú prsia 10 dní pred menzesom a ako bolia, ani nehovorím.

kristie571
31. mar 2023

Ja uzivam uz dlhodobo vitex jahnaci a vitamin E 5 dni a 2 dni pauza, zmiernilo mi to akne pred aj bolesti. Dokazem uplne normalne fungovat uz aj v prvy den ms, kde to kedysi som do seba musela tlacit kopu liekov naraz aby som ako tak dokazala fungovat.. tiez mi bola dr odporucana HAK, odmietla som.

kalifka
31. mar 2023

@kristie571 vitamín E som brávala, ale nepomohlo ale vitax som ešte nemala, dojem čo mám olej púpalkový a vyskúšam ten potom.

sense
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stevvvka
31. mar 2023

Pomáha úprava stravy. Osobne vyskúšané.
Nedávno som našla toto https://m.facebook.com/zivotjezmena.sk/videos/7... ale nemám to ešte na sebe vyskúšané, nakoľko dojčím, ms nepravidelná.
Každému na strave zápasu je niečo iné, mne pomohlo vyradiť mliečne, múčne, cukor a kvasnice, aj ocot (horčica, kečup).

kalifka
31. mar 2023

@stevvvka mne strava nepomohla, mám rôzne alergie tak som v niečom obmedzená ale zas cukor počas MS veľmi pomáha na lepšiu náladu :D

eko22
31. mar 2023

No a čo, že sa tu tieto témy opakujú. Ja osobne som ju napríklad ešte tu nevidela, takže sa zapojím :D Zvykla som mávať tak silnú menštruáciu a bolesti také, že mi bolo veľakrát až na odpadnutie, na vracanie, no proste katastrofa. Ale to už mi bolo takto deň-dva pred krámami. Potom mi teda gynekológ odporučil nasadiť antikoncepciu, čomu som sa ja najprv bránila, ale tak nakoniec som sa tomu podvolila a dobre som spravila. Oveľa lepšie je to teraz.

mar_tina777
31. mar 2023

@frzeiovn užívam tablety Vitex jahňací+ intímky od TianDe.
Skvele upraví cyklus, ovulaciu, MS, a hlavne žiadne bolesti pred s počas MS.

saxana000
31. mar 2023

Bolest psnikov bolest hlavy maskrtna pazrava nervozna jak pes.a neviem z akeho dovodu vtedy vsetko strasne intenzivne upratujem..

lenicka999
31. mar 2023

Ja som začala asi tyždeň pred začatím menštuácie obmedzovať kávu a beriem magnézium. Taktiež som začala so seed cycling (jem od 1-14 dňa cyklu ľanové+dyňové, 15-28 dňa sezamové+slnečnicové semienka). To by malo pomocť vyrovnať hormóny. A ešte pijem čaj s malinovníka. Neviem čo kontrétne pomohlo najviac, ale bolesti sa rapídne zlepšíli odkedy to robím, ale myslím si že obmedzenie kávy robí najviac.

frzeiovn
autor
31. mar 2023

@kalifka no tak mať tri dni to ti rada závidím.

ivangeline
31. mar 2023

Ja si az po detoch vsimam,ze ten tyzden pred som neznesitelna. :DD

kalifka
31. mar 2023

@frzeiovn som rada, že len tak krátko ale stoja tie tri dni za to ...

aeruginosa
31. mar 2023

Ja som kedysi ani nevedela, ze menstruujem, ci uz co sa tyka nejakych zmien tesne pred alebo uz samotnej intenzity a dlzky krvacania.. Ale cim som starsia, tym je to horsie. Cca 5 dni pred uz citim naznaky, v podstate vzdy tie iste, len sa to vymiena v poradi. Extremna chut na sladke, ale fakt extremna, ze si hned musim nieco dat, potom je to podrazdenost, som taka nervozna a neprijemna, ze sa az sama cudujem. Zdam sa vtedy sama sebe skaredsia, tucnejsia, jednoducho nespokojna sama so sebou, atd.. 🙈A inak semtam aj placlivost, som vtedy velmi precitlivena, ale nie len emocne, ale aj na rozne pachy - vsimla som si, ze mi vtedy nieco ovela viac rezonuje a vie ma z nejakej neprijemnej aromy az napnut na zvracanie… A samotny menzes je tiez des, bolesti take, ze bez diklofenaku by som to nezvladla, hnacky, zvracanie, raz som aj odpadla.. A to som si kedysi myslela, ze to my, zeny, len prehaname.. to mam asi ako trest za take myslienky.😓😅

frzeiovn
autor
31. mar 2023

@kalifka
No tak to keby si mňa videla že čo stojí za to. A v noci 8x sa prebaliť a nespím ráno oco opuchnuté a do roboty ísť...

kalifka
31. mar 2023

@frzeiovn ja väčšinou na prvý deň beriem dovolenku, alebo paragraf čo tak preháňa ma, nízky tlak a len spať a spať, a sile krvácania ani nehovorím.

kalifka
31. mar 2023

@aeruginosa
@frzeiovn mi sme mali v bývalej práci, že sme si mohli na prvý deň menzesu brať voľno a potom si to nadrobiť za celý mesiac. A to bolo super, ráno som zavolala a brala voľno. Musím povedať, že ani jedna žena sme to nezneužívali, boli sme radi za tento benefit.

frzeiovn
autor
31. mar 2023

No tak to by bolo fajn, že by tie dva dni schválili ženám voľno za mesiac. Ja ešte prvý deň zvládnem tú bolesť kým sa to rozbehne ale to, že sa nevyspím a extrémne krvácanie. Dúfam, že to prejde v parlamente...a ja mám len jednu kolegyňu, ostatní sú chlapi...

kalifka
31. mar 2023

@frzeiovn teraz som v novej práci a tiež sme len dve ženy a samí chlapi :D

danieli
31. mar 2023

Pridavam sa, ani ja som z odporucenej hak nebola nadsena, ale ta zmena je neskutocna, az nechapem ako som to doteraz prezila, nocne potenie cely tyzden pred, neznesitelne nalady, prsia bolestive 10 dni pred, tak, ze ma deti nemohli objat, zla zla plet, nenormalne chute, menstruacia silna…lekarovi som ohundrala hak, ale skusila a rozdiel je pre mna velmi prijemnym prekvapenim, neviem ako dlho budem na hak, ale tuto hormonalnu dovolenku si vychutnavam

kalifka
31. mar 2023

@danieli toto potenie som si všimla aj ja, ráno musím do sprchy čo som taká spotená.

amdeis
31. mar 2023

Roky trpim na PMS a zhorsuje sa mi vekom. Nie len nervy ale aj fyzicke bolesti. Po rokoch mi novy lekar odporucil Agnucaston, aby som skusila a musim povedat, ze zabral. Mozno nie 100%, ale na 70% urcite. Neberiem vsak 3 mesiace v kuse. Je to pridrahe. Zacnem brat pred menzesom, ked chytam nervy a problemy a prestavam zaciatkom menzesu. Som velmi spokojna.

amdeis
31. mar 2023

Co sa tyka potenia, pred menzesom velmi a smrdim si, mastnie hlava. Na to asi neexistuje rada, okrem vody, mydla a samponu. Cistotna zena smrdi sebe, smudla okoliu.

pink_lady
1. apr 2023

Pozri si PMDD - predmenstr.dysforicka porucha - a zvaz ako velmi to zasahuje teba a ostatnych, či aspoň tych par dni to netreba riesit aj s odborníkem. Ja pijem tych 10dni vpred na noc lubovnikovy čaj a je to lepsie. A ked je moc zle, dávám si novo passit- objednávám/kupujem z/v ČR kedze do slov.lekarni prestali dovazat. Ono je "sanca" že v perimenopauze (cca 5-7 r před menopauzou) savto bude este zhoršovat).

frzeiovn
autor
2. apr 2023

@amdeis ahoj. Ovplyvní to aj krvácanie?
Ďakujem

amdeis
2. apr 2023