Zrušenie verzus prerušenie živnosti

marianna1985
29. júl 2013

Ahojte dievcence, potrebujem poradit ohladne zivnosti. Som SZCO a som tehotna, ibaze neviem ci je pre mna vyhodnejsie zrusit, alebo prerusit zivnost. Vzhladom na moje povolanie /kadernicka/ by som chcela nastupit na matersku este skor ako je 8 tyzdnov pred porodom. Nastup na matersku mi vychadza na 11.11. ale ja by som potrebovala nastupit k 1.11. kvoli papierom /pocula som ze je to lepsie/. Je tu niekto taky kto by mi vedel v mojej situacii poradit?
Ak by som zrusila zivnost k 30.10. budem nasledne 11 dni nezamestnana? Alebo zrusit zivnost k 10.11., a nasledne nastupit 11.11. na matersku...

Ak mi niekto poradi budem velmi rada. Dakujem

hradnapani
29. júl 2013

@marianna1985 nemusis ani jedno, ani druhe, Na poberanie materskej davky tych prvych 34 tyzdnov to nema vobec ziadny vplyv...

marianna1985
autor
29. júl 2013

@hradnapani ale ked sa neohlasim budem si musiet platit odvody a to nechcem

hradnapani
29. júl 2013

@marianna1985 pocas materskej odvody neplatis, lebo cerpas nemocensku - matersku (materska je nemocenska davka). Takze vlastne profitujes z odvodov, ktore si si zaplatila, kym si podnikala.
Ina vec je rodicovska dovolenka...

marianna1985
autor
29. júl 2013

@hradnapani dakujem konecne som to pochopila, a potom na rodicovsku dovolenku je lepsia ktora moznost?

hradnapani
29. júl 2013

@marianna1985 ohladom rodicovskej sa ti netrufnem radit. Ja som zivnost prerusila a urobila som chybu.Pre stat ostanes neplaticom odvodov (hoci rodicovsky prispevok ti bude normalne vyplacat),ale nebudes mat narok na dalsiu matersku atd (iba na rodicovsky prispevok pri druhom dietati). Takze vyhodnejsie je podla mna nechat bezat zivnost, ale ako je to tam s platenim odvodov, to ti neviem poradit, urcite sa tu najde niekto lepsi na tuto temu.

marianna1985
autor
29. júl 2013

@hradnapani aj tak ti velmi pekne dakujem 🙂 , potrebovala som to takto polopate

hradnapani
29. júl 2013

@marianna1985 niet za co 🙂 Kazdopadne, co bude so zivnostou pocas rodicovskej, na to si nechaj este cas. Zakony sa v tomto smere menia rychlostou blesku, takze teraz je tazko povedat, co bude buduci rok. Kazdopadne, tato vlada nie je naklonena podpore zivnostnikov, takze nejake ulavy velmi cakat netreba 😒 Takze zaciatkom buduceho roka si pozistuj aktualne informacie na rok 2014...