Zrušenie firmy

al1001
19. máj 2023

Ahojte, som na rodičovskom do 04/2024. Môj zamestnávateľ ruší firmu teraz v septembri. Zamestnancom ktorí v nej pracujú dala firma na výber, buď vezmú odstupné alebo môžu prejsť do firmy, ktorá sa volá takisto ako naša, ale je v inom okrese a vyrába iný druh tovaru.
Chcem sa spýtať, či ma môže firma bez môjho súhlasu preradiť do inej firmy, kvôli tomu že som na rodičovskom?
Alebo by som mala dostať takisto na výber ako zamestnanci, ktorí tam práve pracujú.
Ďakujem.

lienka.7
19. máj 2023

@al1001 k septembru bude firma zrušená a ty bez práce. Cize bud prejdeš aj ty (podpísať dodatok/zmluvu môžeš aj keď si na RD), pokial nesúhlasis, budeš budeš od 09 nezamestnaná.

zitaje
19. máj 2023

@lienka.7 možno blbosť, ale čo keby autorka v auguste nastúpila späť do práce (nemusí byť predsa na rd do 3 rokov dieťaťa, len môže), v zápätí by mala dostať na výber...

al1001
autor
19. máj 2023

@zitaje ešte dodám, že mne vyhovuje že zostanem nezamestnaná, nakoľko po RD by som tam aj tak ukončila pracovný pomer. Len mám obavy, či ma bez môjho súhlasu nepreradia do tej druhej firmy nakoľko som na RD momentálne.

simca06022011
19. máj 2023

tebe to moze byt jedno ci ta preradia alebo nie... ked ta preradia, takpred koncom RD das vypoved, a nenastupis... vybavena vec.
A samozrjeme, bez tvojho suhlasi/podpisu novej zmluvy atd, ta nepresunu nikam.

roja01
19. máj 2023

@simca0602201, ved pochop, autorke (tak ako kazdemu, kto aj tak chce odist) by sa hodilo odstupne. Da sa ist na mesiac do roboty (aby mohla dostat vypoved s odstupnym) a potom sa vratit na rodicovsku? Myslim, ze by to islo.

al1001
autor
19. máj 2023

@roja01 a ak sa nevrátim počas RD do práce napr. na ten jeden mesiac, tak by som nemala nárok na odstupné?🤔 Ja som len chcela vedieť, či ponuky a pravidlá, ktoré dávajú zamestnancom, by mali byť rovnaké ako ku mne, aj keď som na RD..🤔

roja01
20. máj 2023

@al1001 neviem ci je mozne dat zamestnancovi na RD vypoved. Pravdepodobne pri zruseni celej firmy ano, treba si vsak precitat zakonnik prace.
Ak by sa jednalo napriklad iba o zrusenie prac.miesta (a nie celej firmy), tak sa napr. pri pracovnej neschopnosti (PN) nedala dat vypoved.

melanta
22. máj 2023

@roja01 ak sa ruší zamestnávateľ, dáva sa výpoveď aj tehotným, aj tým na MD a RD. Logicky, nemôže existovať pracovný pomer, ak nebude existovať zamestnávateľ. Tak hovorí zákonník.
@al1001 ak sa firma ruší, musia riešiť aj teba. Buď dostaneš výpoveď s odstupným alebo ti ponúknu podpísať dotatok resp. novú zmluvu na druhú firmu. Ak tak neurobili, pripomeň sa na personálnom a rovno im daj vedieť, že nemáš záujem o podpísanie dodatku či novej zmluvy pre novú firmu. Ideálne písomne, aspoň mailom.

simca06022011
22. máj 2023

@roja01 aj ukončenie počas rd býva s odstupnym. Ak ukonci pp firma z akrhokolcek dovodu, kedykolvek, odstupne plati ak sa nedohodnu inak. Ja to veľmi dobre chápem;)

roja01
22. máj 2023

@melanta ano, predpokladala som, ze pri zruseni firmy sa dava vypoved vsetkym. Len som si nebola ista, ci sa ludia na PN, MD a na RD nepresuvaju do druheho sidla firmy o ktorom pise autorka. Kedysi to tak nejako bolo, ale muselo sa jednat o tu istu firmu.

al1001
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
al1001
autor
23. máj 2023

@melanta Tak údajne manažérka vyhlásila, že všetci čo sú PN, MD, RD budú presunutý do inej firmy. Údajne nás prepustiť nemôže.. budem si to musieť overiť na inšpektoráte práce. Nechce sa mi veriť že keď je zánik firmy, tak ma nemôžu prepustiť lebo som na RD.

al1001
autor
23. máj 2023

@melanta ešte dodám, že tá iná firma má ten istý názov ako naša, ale vyrába sa tam niečo úplne iné a sídlo má v inom okrese. Zamestnanci, ktorí budú súhlasiť s presunom, budú podpisovať dodatok ku zmluve.

simca06022011
23. máj 2023

@al1001 mozno nepojde o zanik firmy, ale o zlucenie, prevzatie firmy inou atd. A cely "kmen" sa presunie do inej firmy, pobocky. Fima nova moze byt nastupca.

al1001
autor
23. máj 2023

@simca06022011 myslím že sa jedná o zánik. Zamestnanci, ktorí sú tam majú na výber buď skončiť s odstupným, alebo prejsť do inej firmy s tým, že dostanú k prestupu bonus 5 mesačné odstupné. Môžu si vybrať. Ja údajne túto možnosť nedostanem, iba ma presunú lebo som na RD.

melanta
23. máj 2023

@al1001 s rovnakým názvom môže byť aj 10 firiem. Ide o iné IČO? V takom prípade ide o inú spoločnosť. Máš písomne, že tí, čo sú na MD/RD bez ich súhlasu budú presunutí do inej firmy? A na základe čoho? Ak nepodpíšete dodatok či novú zmluvu? Aj toto by som chcela na papieri resp. aspoň mailom. A potom Inšpektorát práce.

melanta
23. máj 2023

@simca06022011 ak aj iná firma preberá zamestnancov, tí s tým musia súhlasiť predsa.

lienka.7
23. máj 2023

@al1001 ak je hocijaká zmena, ty musíš vždy súhlasiť. Neexistuje, ze ta len tak presunu niekam inam... musi byt tvoj písomný suhlas/nesúhlas.
Pokial ty nemáš záujem, tak mas dostať vypoved aj s odstupnym. Nič iné by som nepodpisovala

simca06022011
23. máj 2023

@melanta nemusia, mozu. Nemusia. Ak nesuhlasia, ukonci sa s nimi PP k datumu z rusenia. Ak sa nevyjadria, napr. su takto mimo, MD/RD.. presunu sa automaticky, nic sa neovplyvni ich presunom, ich podmienky su rovnake, su na md/pnkach a pod.
Tu ale vobec blizsie info nemame, podla mna zbytocne to riesit bez presnych informacii. Treba si proste vyziadat pisomne presne informacie ako to bude, a co s nou sa bude robit, co po RD, kde bude mat pracovat atd.
Napr tu je presne jeden priklad k tomu, a takychto verzii moze byt viac...
https://www.akmv.sk/pravna-poradna/zrusenie-zam...

al1001
autor
24. máj 2023

@simca06022011 mám nové info, manažérka sa vyjadrila že keď sme na RD tak nám nemusí dávať podpisovať žiadny dodatok ku zmluve, že nás jednoducho iba presunie do inej firmy.. tá druhá firma má ten istý názov ako naša, ale má iné DIČ a IČO. A stále sa manažérka obranuje s tým, že ona nás prepustiť nemôžme počas RD, aj keď sa firma ruší..