Zrážky zo mzdy

my_kids_my_love
24. máj 2022

Dobry den, mam urcene vyzivne 150e na dve deti, moj ex ma uz dva roky zrazky zo mzdy. Dnes som volala exekutorke ze ci posielali uz na moj ucet a že neboli evidované ziadne peniaze za tento mesiac. Zamestnany je stále. Stalo sa vam to už ako to mám riesit? Bez tych 150eur neviem ako prezijeme cely mesiac kedže som na md so zdravotnych dovodou a pracovať nemozem. S Ex v kontakte niesom takze jeho kontaktovat nemožem aby som sa dozvedela čo sa stalo

aandrea9
24. máj 2022

@my_kids_my_love ty tu nemusíš riešiť nič. Je na exekútorovi aby zistil, či ex vôbec ešte pracuje alebo ci je praceneschopny alebo poberá podporu. Ak je PN, nariadi mu zrážky z nemocenskej a ak je už nezamestnaný tak z podpory.

alenah31
24. máj 2022

@my_kids_my_love pokiaľ je ex napr. PN - zrejme nebolo možné zrážku vykonať. Zrážky sa vykonávajú aj z nemocenského - to musí exekútor riešiť cez pobočku SP - a nemocenské sa vypláca spätne - fakt nemusí exekútor v takomto prípade preposlať na tvoj účet nič nakoľko povinný - tvoj ex - nemal dostatočný príjem, z ktorého by bolo možné zrážku vykonať. Alebo je problém u zamestnávateľa - čo pochybujem, svojvoľne nevykonať zrážku nemôžem - postihlo by to firmu pokutou. No skús si tam zavolať.

matullienka
24. máj 2022

Ono v tom môže byť veľa faktorov, PN, mohol prísť o zamestnanie, alebo je vychcany a nechal si oficiálny úväzok znížiť natoľko, že z jeho príjmu nie je možné vykonať zrážku. Exekútor to určite bude riešiť len asi ti nebude zo dňa na deň

alenah31
24. máj 2022

@matullienka pokiaľ už bol exekučný príkaz nejakú dobu aktívny zamestnávateľ akúkoľvek zmenu hlási exekútorovi - hlásim dokonca aj tie PN nakoľko som povinná tak urobiť. Nemôže znížiť záväzok len tak - zamestnávateľ nebude riskovať pokuty pre účelové napomáhanie povinnému v neprospech oprávneného. Tie pokuty sú sakra vysoké.

matullienka
24. máj 2022

@alenah31 mne je to jasné, zamestnávateľ to aj mohol nahlásiť exekútorovi len ten to ešte nemusel postúpiť matke. Tak pokiaľ si vie zamestnávateľ obhájiť zníženie úväzku tak exekútor s tým nespraví nič. Bohužiaľ je to tak tiež robím mzdy a veru stretla som sa aj s týmto

my_kids_my_love
autor
24. máj 2022

@alenah31 exekutorka to pozerala vraj neeviduju ze by bol nezamestnany..

matullienka
24. máj 2022

@my_kids_my_love a neevidujú teda prečo nevykonali zrážku?

my_kids_my_love
autor
24. máj 2022

@alenah31 skor si myslim ze zamestavatel zabudol poslať exekútorovi skúsim tak zajtra zavolat ci nenastala nejaka chyba tam

my_kids_my_love
autor
24. máj 2022

@matullienka to neviem nevedela mi k tomu povedat viac, len ze vzdy k 12temu dnu vykonali zrážku a tento mesiac je policko prázdne tak neviem uz dva roky trva tento prikaz a doteraz sa to nestalo

matullienka
24. máj 2022

@my_kids_my_love ono tieto zrážky by mali odchádzať spolu so mzdami nie zvlášť. Možno im posunuli vyplatny termín no uvidíš či ti niečo povedia u zamestnávateľa kvôli gdpr

alenah31
24. máj 2022

@my_kids_my_love ja nepíšem nezamestnaný - píšem práceneschopný - PN. Ak jeho príjem nie je dostatočný tak sa za daný mesiac zrážka nevykoná - skrátka za ten daný mesiac výživné cez exekútora nepríde. Výživné je prednostná pohľadávka - ale je časť príjmu povinného, ktoré zrážke nepodlieha. Aj jemu musí zostať príjem aspoň vo výške živ. minima.
A zamestnávateľ nezabudne poslať - to sa nastavuje v mzdovom programe a zráža automaticky - do systému už nezasahujem. Ak mám zamestnanca, ktorý má ex. zrážky no príjem na vykonanie zrážky nedosiahne - skrátka mu to program neurobí - lebo nemá z čoho. Okrem toho jeho zamestnávateľ Vám nemôže poskytnúť žiadne info, GDPR nepustí, ja by som Vám po tel. nepovedala absolútne nič, Vy nie ste náš zamestnanec - Vy musíte kontaktovať exekútora - teraz tieto veci musíte riešiť len cez neho.

aandrea9
24. máj 2022

@my_kids_my_love zabudnúť nemôže pretože má exekučný príkaz. Ty nemáš čo vyvolávať zamestnávateľovi, na toto je oprávnený exekútor a nie ty. Nikto ti žiadnu informáciu nedá a už vôbec nie po telefóne.

my_kids_my_love
autor
24. máj 2022

@aandrea9 ano to mi je jasne ze urcite mi nedaa zamestnavatel ziadne info..

my_kids_my_love
autor
24. máj 2022

@alenah31 ano aj riesim cez exekutora volam jemu.. Ale keby je pn tak by to mal zamestnavatel nahlasit exekutorovi aby som o tom vedela.. Len ani exekutor nevie ze precl nebola vykonana zrazka

alenah31
24. máj 2022

@my_kids_my_love tak nech exekutor oslovi zamestnavatela, je to aj v jeho zaujme.....exekutor ma pravo ziadat info preco zrazka vykonana nebola a zamestnavatel ma povinnost mu poskytnut sucinnost.