Zmena profesie

10. máj 2023

Mám vyštudovanú vš- farmácia- dobrú prácu, ktorá ma baví, dobrý plat. Napriek tomu ma však láka zmena. Ako veľké negatívum svojej práce vidím to, že som viazaná miestom a časom, nemôžem teda pracovať odkiaľkoľvek “kedykoľvek”. Odkedy máme deti rada by som bola schopná venovať im väčšiu časť dňa…
Uvažujem nad úplnou zmenou profesie, no nie som si istá smerovaním. Prvotým nápadom je IT, no neviem, ktorým konkrétnym smerom sa ubrať, či sa aj ako začiatočník viem dopracovať k časovo neviazanému home-officu a pod..
uvažovala som aj nad online lekciami cudzieho jazyka, mám skončené španielske gymnázium, no aj tu mi chýba “odvaha”, ako začať, ako sa “odpromovať”…
Budem vďačná za všetky konštruktívne rady a pripomienky ;)

tanyan
10. máj 2023

A nezvažovala si zostať bližšie k svojej profesii? Napríklad medicínsky reprezentant alebo niečo podobné?
Na oficiálnu prácu s jazykom je vhodné mať štátnicu a aktívne používanie...
Ani IT neznamená časovo neviazaný HO...

autor
10. máj 2023

@tanyan rada by som, no nič bližšie a naplňujúce mi nenapadá. Celkom vidím do fungovania med. reprezentantov a nie je to “ono”, príde mi to príliš obchod na to, že sa jedná o zdravie. A druhá vec, s časovou flexibilitou to tak ružové zvyčajne nemajú..

viky173
10. máj 2023

co sa tyka IT, tak ako uplny zaciatocnik, co nema s IT nic spolocne by som to na 100% HO nevidela, pripadne, ked budes mat velke stastie mozno by sa podarilo, ale skor nie. takisto ten HO v IT nie je uplne "neviazany", k dispozicii musis byt nejaky fixny cas, najcastejsie to byva medzi 9:00 - 15:00 a zvysok si mozes odrobit ako Ti to vyhovuje

domi235
10. máj 2023

V oblasi IT su pozicie so 100% na poziciu Tester, dokazes si spravit kurz teraz je projekt nestrat pracu vzdelavaj sa a cez tento projekt si dokazes spravit zadarmo kus ja idem na kurz do akademie smartakademy.sk samozrejme je to tvoja vec aku online vzdel. firmu si vybereš a budes mat 100 HO je vela ponuk na profesii, co sa tyka jazyka ak by si spravila napr statnicu z jazyka mozes doucovat doma jazyk, aj tak sa to da. 🙂 skus si zistit ci v danej oblasti v kt. Pracujes ci je moznost zmenit poziciu kt. Poskytne ti 100 % HO

autor
10. máj 2023

@domi235 uvažovala som nad tým programom, len sa bojím, že moju aktuálnu pozíciu nevyhodnotia ako takú, pri ktorej sa treba “báť” o prácu. Ale za vyskúšanie nič nedám. Prosím ťa, a môže byť ten kurz online formou? Neviem prečo som pracovala s tým, že tam treba byť fyzicky prítomný. Vďaka a držím palce 🙂

ketrint
10. máj 2023

Na ten projekt cez UP môže byt kurz online formou, ja tak mám. V inej oblasti, len teda potvrdzujem 😉

domi235
11. máj 2023

Ano kurz je online formou. Neber to tak, staci ak napises odvodnenie, do tych papierov, a ti posudia a rozhodnu sa ze ci ti to schvalia alebo nie ale ak napises, ze ta it svet zaujima a tak dalej napises k tomu pekny sloh do papierov podla mna ti ich schvalia. 👌

domi235
11. máj 2023

@ketrint aky kurz skusas ty cez ten projekt ?

ketrint
11. máj 2023

@domi235 účtovnícky, ale sedi mi to k pracovným skúsenostiam, dalo sa to dobre zdôvodniť

domi235
13. máj 2023

Inac kde si studovala farmaciu v akom meste na SR alebo ČR? 🤗

katuskamala1
13. máj 2023

Ak ta praca bavi a jedinou prekazkou je ten cas mimo rodinu,neuvazovala si len nad skratenim uvazku o napr 2h denne?

autor
13. máj 2023

@domi235 v BA, FaFUK

autor
13. máj 2023

@katuskamala1 ale áno, no to je taká krajná možnosť…

viktoriaandrascik
13. máj 2023

Ja pracujem v IT na HO ale nie je to tak flexibilne ako si ľudia myslia že si robím kedy sa mi zachce a ako sa mi zachce. Musím byt online vždy od 8;00 do 14;00 pričom sme na videohovore cez Teams takze si nemôžem odbehnúť na 30 min kam sa mi zachce zvyšný čas si môžem odrobiť buď ráno alebo večer ale musí to byt v ten deň do 00;00

finett
14. máj 2023

Ja momentálne riešim podobnú dilemu. O päť mesiacov sa chcem vrátiť z materskej ale do lekárne na full time už nie. Jedine na skrátený úväzok. Viac ma ale láka riešiť niečo vo firme a mat čiastočne HO. No mam pocit, že už len ten firemný žargón bude náročný. Niektoré tie výrazy nepoznám. Aj keď som počas školy pracovala na dohodu pre jednu farma firmu, je to predsa iné ako zamestnanec so zodpovednosťou. Mňa baví a láka viac taka kancelárska práca a radšej by som bola v kontakte s kolegami ako denno denne s pacientami.

finett
14. máj 2023

O pár mesiacov. Nie päť 🙈

beky223
14. máj 2023

@finett Ja takisto, po RD na nejaký čas možno skrátený úväzok v lekárni a potom najradšej niečo iné... Ale ani neviem z akého konca to chytiť, na čo sa zamerať či doučiť 🤷

chichua
14. máj 2023

@domi235 prosím ťa, čo je náplňou práce testera? Čo by mal ovládať? Pre mňa sú tieto IT pozície veľká neznáma

finett
14. máj 2023

@chichua Tester moze byt rozny. Su testeri, ktori len prechadzaju nejake scenare v aplikacii, co maju fungovat a ked to nefunguje, tak na to spravia ticket s chybou. Ono je to ale komplexnejsie. Mal by vediet co ta ktora aplikacia ma robit, ako ma fungovat, musi vediet vytvorit scenare, dostat system do patricneho stavu. No a v neposlednom rade ide dost o to, co najviac tych veci zautomatizovat. Cize veci co robis pomaly kazdy den zautomatizovat tak, ze to, co clovek robi rucne hodiny, automatizovany test spravi za par minut a vždy rovnako.

domi235
15. máj 2023

@chichua tester, testuje jednotlive scenare v roznych programoch, a zapise kod a dany program to overi ci je to spravne alebo nie, poslem link na poziciu junior testera https://www.profesia.sk/praca/cgi-slovakia/O452... Rychlo som nasla tuto kazda firma na ine podmienky na dane programy. Aj platy kazda firma ma ine, niektora firma ponuka pre tuto poziciu 100% niektora len zriedka HO.

chichua
15. máj 2023

@finett
@domi235 ďakujem žienky. Aj som si to pogooglila a usúdila som, že na niečo takéto zrejme nemám bunky 🙈. Napr. mne išla strašne zle matika na gymply. Neviem či by som vôbec nejaké programovanie zvládla.

viky173
15. máj 2023

@chichua mozno nejaky junior manualny tester by si mohla skusit, ak chces robit v IT a tam programovat nemusis vediet 🙂

domi235
15. máj 2023

@chichua tazko posudit, najlepsie vyskusat, ak si mala blbu ucitelku tak sa necudujem preco ti nesla, alebo ta odradila skus zvazit vsetko, este mi napadlo skupina na fb virtualne asistentky, Niki Kolesar so svojou maminou pracuju ako virtualne asistentky, mozem povedat ze maju kurz a ten preplaca urad prace, vela zien, je v danej komunite, skus sa pridat na fb, ja to sledujem ale zatial sa nechystam uvidim casom. 🤗