18Dobrý deň, chcem sa opýtať či zamestnávateľ môže meniť pracovný čas rodičovi, ktorý sa stará o maloleté dieťa aj keď teda nie je sám, má partnera. Pretože pracujem vo fabrike, kde zamestnávateľ chce 4 zmennu prevádzku to znamená aj víkendy aj sviatky a každý druhý deň sa mení zmena. Partner robí na 2 zmeny, čiže nám to nevyjde veľa krát a s deťmi nebude mať kto byť. Môže to zmeniť zamestnávateľ aj bez súhlasu zamestnanca ktorý sa stará o deti? Ďakujem
@alenah31 ale môžem podať žiadosť aj keď nie som slobodná matka?
moze a nemusi (ta formulacia v Zakonniku prace je tak napisana)
treba ho pisomne poziadat a uvidite ako sa zachova, za pokus to stoji
Jasne, mozete podat ziadost aj ked nie ste slobodna matka
samozrejme - si žena trvale starajúca sa o dieťa do 15 rokov. Toto s osamelým rodičom nesúvisí. Podaj si žiadosť.
odvolaj sa na ten paragraf, pokiaľ je napr. na prevádzke iné pracovisko kde by ťa mohol preradiť (ostáva ti rovnaký plat aj hlavná náplň práce) aj to je možnosť - s tým potom počítaj. Držím palce.
Ale už teraz máte 4 smeny alebo len chce zaviesť? Neviem či mám správne informácie (opravte ma) ale ak pracuješ teraz napríklad na 2 smeny a chce zmeniť na 4 smeny, musíš to podpísať, nie?
@emma2782 to máš pravdu, lenže ak sa mení celý chod prevádzky - je to ako s presťahovaním (organizačná zmena) - kto nesúhlasí a zamestnávateľ ho nemá kam preradiť, pôvodné prac. zaradenie vlastne zaniká - zamestnávateľ dá výpoveď s odstupným. Ona pracovať chce - vopred ak požiada o úpravu PČ a miesto majú či už na pôvodnej prevádzke alebo v inej časti fabriky - prednostne ho dostane ona.
Oznamovala resp. žiadala si o úpravu prac. smien z dôvodu starostlivosti o dieťa do 15 rokov? Sám od seba - pokiaľ ty nepožiadaš o úpravu - nemusí riešiť zamestnávateľ nič.
Podľa § 164 ods. 1 až 3 Zákonníka práce:
Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
"Ak tomu nebránia zamestnávateľovi vážne prevádzkové dôvody" t. j. ak by vyhovením tvojej žiadosti bola narušená výroba a pod. - povinnosť vyhovieť ti nemá.