Zlé podmienky v práci

alzbeta79
13. mar 2013

Som zamestnaná už desiaty rok v jednéj firme. Pracujem ako predavačka v luxusnom obchode. Od samotného začiatku mi majitelia
priznávajú minimálnu mzdu, no na ruku dostanem inak. Mám priznaný taký nízky základ, že sa aj na úrade čudovali. Nemám v ruke
žiadnu zmluvu, no bola som si zistiť či všetko za mňa platia a chvalabohu je to v poriadku. V živote som nevidela vyplatnú pasku
a daňové priznanie podpisujú za mňa a kopec iných vecí... Nevravím že mi tu je zle, no mám obavy o dôchodok... Tiež pracujete v podobných
podmienkach ?

soldi
13. mar 2013

@alzbeta79 myslim, ze u mensich podnikatelov je to pomerne bezna prax vzhladom na nehostinnost pracovneho prostredia u nas. odvody za zamestnancov su vysoke.
ci radsej by si dostavala viac v hrubom, ale v cistom podstatne menej?
lebo ak to pojde takto dalej, tak z dochodku sa Ti aj tak bude tazko zit. radsej si spor sama.

zuzana909
13. mar 2013

@alzbeta79 neviem koľko máš rokov, ale ja by som dôchodok neriešila, lebo ako majú v pláne bude sa zvyšovať hranica odchodu do dôchodku a v konečnom dôsledku si dôchodok ani neužiješ.
skôr by som si šetrila ako píše @soldi
žiaľ odvody sú také vysoké, že z celkovej mzdy tvoria cca 52% z hrubej mzdy 😉 a veľa podnikateľov ich obchádza z tohto dôvodu, možno keď sa dohodneš so zamestnávateľom, že chceš menšiu výplatu na ruku a radšej chceš platiť odvody tak sa možno dohodnete 😉

liz_lemon
15. mar 2013

@alzbeta79 pracujes 10 rokov bez pracovnej zmluvy, nedostavas vyplatne pasky? mam dost...
mas minimalnu mzdu, pricom dostavas na ruku viac? toto sa vola cierna praca, a je to trestny cin, detto neplatenie dani a odvodov, falsuju tvoj podpis? a ty si nesvojpravna, alebo uplne hlupa?

ketrinka17
15. mar 2013

kazdy maly podnikatel presne toto robi,inac by nevyzil ani on. Kazdy co pracuje v butiku a v malych obchodoch, restauraciach, ma presne take iste podmienky... :/

simca06022011
15. mar 2013

minimalne by si mala mat v ruke zmluvu, vyplatne pasky a samozrejme aj potvrdenie o rocnom zuctovani (ja ho davam iba ked ho zamestnanec chce, lebo vacsinou si to ani nevzali.. ze na co🙂 ) aj ked na inu sumu aku ti davaju na ruku... je to pre teba doklad o tom ze si pracovala, ked sa o 20 rokov nieco strati v socialne tak iba ti pomoze... + zapocet rokov po skonceni prace.. to ze ti davaju inu sumu na ruku je bezna vec.. uplne nizku mzdu mat nemozes🙂 iba ak minimalnu mzdu... este by ta teoreticky nemuseli mat nahlasenu na trvaly pracovny pomer na plny pracovny cas...
no pytaj si zmluvy....
ak mas minimalnu mzdu (ak mas hmotnu zodpovednost tak je tam este aj koeficient), tak ta sa meni..cize za tie roky by tam mali byt aj dohody o zmene pracovnej zmluvy....🙂

simca06022011
15. mar 2013

@ketrinka17 no pracovala som v butiku a nemala som take podmienky
ale je to v podstate pravda, setri sa kde sa da... vacsinou na odvodoch 🙂 Ale necudujme sa... 1000EUROVY NAKLAD A ZAMESTNAEC DOSTANE 450EUR ;)

ketrinka17
15. mar 2013

@simca06022011 a existuje este ten butik ?