Živnostníci a návrat zo zahraničia

sashka22
3. aug 2024

Ahojte ženy, boli ste v situácii, že vaši partneri sa nevedeli dostať späť zo zahraničia, tak aby to nenaburalo rozpočet? Môj je živnostník, ma objednávku od českej firmy, rámcovú zmluvu však nepodpísal ale robí v Rakúsku. Teraz ho previezli do Nemecka, auto aj veci zostali v AT. Jeho šéf -objednavatel - je každý deň opitý, gambli, priznáva sa, že chce pobrať ďalších mužov na zákazky a potom žiť zo zmluvných pokút,keď odídu z roboty... Preto sa pochopiteľne aj môj boji len tak zbaliť a odísť, i keď tu rámcovú zmluvu skutočne nepodpísal ale nastúpil do roboty na základe objednávky. Firma cez ktorú je tam, je nová, čiže ešte neexistujú ani dobré a ani zle recenzie. Už by mal mať zarobenu 4 cifernu sumu ale ani neverí, že bude vyplatený. Nevie čo ďalej, zatiaľ robí len aby sa dostal aspoň späť k svojmu autu a veciam. Šéf sa pri jeho opileckych scénach priznáva, že bol v base, že si bude užívať ich peniaze pri mori...

tundra
3. aug 2024

@sashka22 nie je v zmluve aj klauzula o ukonceni spoluprace,resp.porusenie zmluvy - nevyplatenie prace?To je dost tazke precitat,co si napisala,nie este zazit.Neviem ti pomôct,pracujem vonku, uz viac ako 20 rokov,ale ako zamestnanec.

sashka22
autor
3. aug 2024

@tundra zmluvná pokuta je 1000€ plus ďalšie náklady, ak nedokončia dielo alebo by si podľa zmluvy mohol nárokovať to,že to namiesto týchto chlapov nechá dokončiť inými ľuďmi na ich náklady....ale oni túto zmluvu podpísanú nemajú

tundra
3. aug 2024

@sashka22 potom na zaklade coho pracuju a su vyplateni?

sashka22
autor
3. aug 2024

@tundra na základe Objednávky. Majú tam určené miesto výkonu práce a hodinovku

sashka22
autor
3. aug 2024

@tundra reálne vyplatení ešte neboli nikto z nich, teraz tlačia šéfa do záloh ale chlapi sami neveria, že nejaké e uvidia

tundra
3. aug 2024

@sashka22 pracuju uz dlho vonku,tymto spôsobom,alebo su prvy x?

sashka22
autor
3. aug 2024

@tundra ako živnostníci majú skúsenosti so zahraničím ale prvý krát sú v situácii, kedy z toho všetkého majú veľmi zlý pocit. Táto firma je nová, reagovali na inzerát

luccija
3. aug 2024

@sashka22 objednávka je nič už len, keď čítam ako sa správa šéf, tak si myslím, že nedostanú čo majú.

iveta7677
3. aug 2024

@sashka22 celé zle. Von sa odchadza cez spoľahlive a dlhšie fungujúce firmy. A doklady majú byť v ppriadku. Ja by som môjho ináč nepustila.

maranco
3. aug 2024

@sashka22 tvoj priateľ nemá šéfa, má zákazníka, českú firmu ktorá si u neho objednala služby
keď už má mať zarobenú 4 cifernú sumu poslal objednávateľovi faktúru? Koľko času uplynulo od dodania prác a čakania na vyplatenie? Podpísal zákazník prevzatie prác? Má odfotené dôkazy že tam niečo preňho urobil?
Maximálne sa sním potom môže súdiť, ale ak je grobian tak nechá skrachovať firmu a nevymôže od neho nič.

vevesh
3. aug 2024

Fu, tu teraz velmi zavazi, kde bola zmluva uzavreta (zakony ktorej krajiny sa idu uplatnovat) a kde su prihlaseni. Ja by som asi kontaktovala tu cesku firmu, ci boli nejake peniaze prevedene a informovala ich, ze ste ako pracovnici nedostali vyplatu. Ja len, ak bude muz spadat pod nemecky system, zmluvu nepotrebuje (akceptuju sa ustne dohody) , ale tu je brany ako klasicky zamestnanec, aj ked ma zivnost a teda zamestnavatel ma povinnost ho prihlasit do socialnej poistovne a na danovy urad.

sashka22
autor
3. aug 2024

@maranco chlapi majú v stredu poslať zálohové faktúry, všetci z partie sú nesvoji tak sa teda s Objednávateľom dohodli, že v stredu mu ich pošlú. Je ich tam 14 zo Slovenska. Robia tam týždeň zatiaľ, 10 hodinovky, vo výškach, nie ľahká práca. Fa by inak mali vystavovať mesiac spätne a splatnosť fa je 14 dní. Ešte nemal kto podpísať prevzatie prác, lebo zákazka stále trvá a nie je dokončená.

tundra
3. aug 2024

@sashka22 ak to maju od zaciatku zle nadstavene,co sa týka fakturacie a platieb,asi treba urcit priority,poradit sa s pravnikom a zacat konat.Kazdy odrobeny den alebo aj hodina,ktory nedostanu zaplateny je pre nich strata.

sashka22
autor
3. aug 2024

@vevesh v tej českej firme je len jeden konateľ-slovak, a to je ten čo sa práve vyjadruje, že bude žiť zo zmluvných pokút, opitý každý deň na mol a rozpráva chlapom,že ma na účte nulu... S tými firmami v DE a v AT spolupracuje tá česká firma a môj partner a zvyšní chlapi zo Slovenska 'vykonávajú dielo'. Objednávka medzi českou firmou a slovenskými živnostníkmi, kde sa dielo vykonáva v DE a AT. Už to neviem inak napísať

vilma7
4. aug 2024

@sashka22 išli cez PKS Family?

sashka22
autor
4. aug 2024

@vilma7 nejde o túto firmu

mk1111111111
4. aug 2024

V prvom rade, najst co najskor dobreho pravnika, aj ked za posledne peniaze, cim neskor to urobia, tym viac stratia a budu robit zadarmo. Tu ti nikto neporadi, nevieme, ak a je zmluva, ake su prava a ake povinnosti vyplyvajuce z nej

sashka22
autor
4. aug 2024

@mk1111111111 áno, o to sa snažíme, len škoda, že je víkend a oni strácajú každým dňom, lebo robia stále