Živnosť verzus trvalý pracovný pomer

janaa_1
31. aug 2020

Dobry den,
mam moznost vyberu pracovat na TPP alebo si otvorit zivnost. Vedel by mi niekto poradit aky je v tok rozdiel? Vyhody/nevyhody? jedna sa o administrativnu pracu.
dakujem

mirka807
31. aug 2020

Výhody živnosti si pani sama sebe čo sa týka času, nevýhody musíš si platiť odvody sama čo je suma čím ďalej horšia, musíš mať niekoho kto ti spraví účtovníctvo. Výhody tpp všetko za teba rieši zamestnávateľ, a ty máš čistú hlavu od odvodov a povinnosti úradom.

asfodelka
31. aug 2020

@janaa_1 ked si zivnostnik nemas platenu dovolenku ani pn. Plus tie odvody do socialnej poistovne a zdravotnej.

miskooo1987
31. aug 2020

@asfodelka PN máš normálne (po júli nasledujúceho roku...)

miskooo1987
31. aug 2020

@janaa_1 záleží na pomere súm, koľko by ti dali ako hrubý príjem, resp, koľko by si dali na FA.

mogaa
31. aug 2020

@janaa_1 všetko má svoj pre a aj proti....na živnosť máš vyšší príjem, si sám sebe pánom, no na druhej strane sám si platíš zdravotku a nikto ti nerepreplatí čas čo nie si v práci(dovolenka, PN-ka)....prvý rok si platíš len zdravotku takže to obdobie sa ti ani nikam nezaratáva....treba si prepočítať či sa ti ten vyšší plat oplatí aj vzhľadom l tomu že strácaš výhoda pre zamestnanca(stravné lístky, preplatenie dovolenky, preplatená PN,OČR....

s_a
31. aug 2020

Ja len že tá dovolenka je na dobrej vôli zamestnávateľovi.. ja pracujem na zivnost ale dovolenku mam preplatenu 🙂

asfodelka
31. aug 2020

@miskooo1987 dobre vediet, hoc manzel je zivnostnik a nic nema.

miskooo1987
31. aug 2020

@asfodelka nič nemá?? A je poistený??? Lebo živnostník PN normálne dostane, dokonca na rozdiel od zamestnanca kde ju platí prvých 10 dni zamestnávateľ tak od prvého dňa dostane zo SP...

fliacik
31. aug 2020

@miskooo1987 Živnostník má nárok na PN, iba ak má aktívne nemocenské poistenie (t.j. nesmie to byť počas tzv. odvodových prázdnin) alebo je v ochrannej lehote, a iba ak má 270 dní nemocenské poistenie v posledných 2 rokoch. Plus nesmie mať nedoplatky/dlhy na poistnom tuším za posledných 5 rokov.

miskooo1987
31. aug 2020

@fliacik no áno... preto som písal v pôvodnom príspevku že od budúceho júla to bude mat ... a nemusíš mat 270 dni aby si mohla na PN

fliacik
31. aug 2020

@miskooo1987 Pri živnosti áno, čítaj napr. tu: https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-... Rovnaká podmienka platí aj pre nárok na materské (myslím tých 270 dní). Jedine pri zamestnaneckom pomere máš nárok na nemocenské od 1. dňa.

miskooo1987
31. aug 2020

@fliacik ale to je len v prípade živnostníka čo neplatí odvody povinne ale len dobrovoľne... vtedy to tam je...

Upozorňujeme, že, ak je živnostník dobrovoľne nemocensky poistený (t. j. ak mu ešte nevzniklo povinné poistenie a prihlásil sa na dobrovoľné nemocenské poistenie), musí okrem vyššie uvedených podmienok splniť aj špecifickú podmienku, a tou je dosiahnutie 270 kalendárnych dní

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-... © Podnikajte.sk

fliacik
31. aug 2020

@miskooo1987 Však som nikdy netvrdila opak, povinne nemocensky poistený je však až po nejakom čase (júl/október po podaní daňového priznania, resp. dosiahnutie určitej hranice príjmu), dovtedy odvody platiť nemusí = zákonite nemá ani nárok na nemocenské, alebo si začne platiť poistenie dobrovoľne ako balík dôchodkové + nemocenské.

fliacik
31. aug 2020

@janaa_1 A ešte k pôvodnej téme - som SZČO a z vlastnej skúsenosti Ti poviem, že Tvoje rozhodnutie do veľkej miery závisí od toho, aké podmienky Ti budúci zamestnávateľ / obchodný partner ponúkol. Ako zamestnanec máš väčší pocit istoty (platí nejaká výpovedná doba, zákaz výpovede v istých prípadoch, výplata chodí v presne určených termínoch a pod.), taktiež Ti odchádzajú do Sociálnej poisťovne väčšie odvody (aj za zamestnávateľa), zákonite máš väčšie sociálne dávky (napr. nemocenské, materské) a väčší dôchodok v porovnaní so SZČO. Keďže ako SZČO si ale uplatňuješ výdavky (reálne alebo paušálnych 60 %), znižuješ si základ dane a zostáva Ti viac peňazí na bežnú spotrebu v porovnaní so zamestnancom. Ako zamestnanec máš nárok na určitý počet dní dovolenky, návštev lekára, ako živnostník ich nemáš (to je ale na ochote Tvojho "partnera"). Ako živnostníkovi Ti nik nepreplatí nadčas ani dni pracovného voľna = "dovolenky" (pokiaľ si to vyslovene nedohodnete s obchodným partnerom), nemáš nárok na stravné od "zamestnávateľa", príspevky zo Sociálneho fondu, zamestnanecké výhody/benefity, svoje pracovné pomôcky (napr. notebook) si financuješ sama. Odmeňovaná si úkolovo, t.j. za odvedenú prácu a si závislá od platobnej schopnosti odberateľa (faktúra má istú splatnosť, ak sa omešká, si nejaký čas bez peňazí). Na druhej strane by si mala mať väčšiu flexibilitu (žiaden pevný pracovný čas, home office, možnosť práce pre viac firiem súčasne), do výdavkov na podnikanie si môžeš zahrnúť časť svojich bežných výdavkov (napr. telefón, pohonné hmoty a pod.). Ako živnostník si ale vedieš sama účtovníctvo (minimálne istú evidenciu), musíš si založiť živnosť (práca+náklady navyše), sama si odvádzať odvody, podávať daňové priznanie (buď sa potrápiš sama, alebo platíš účtovníka). Plus mi ešte napadlo - mzda zamestnanca sa valorizuje, zákon napr. určuje minimálnu mzdu, ktorá každý rok rastie. Tvoja odmena závisí od dohody s druhou stranou, ak Ti ju nebudú chcieť zvýšiť, nemáš žiadne "páky" v rukách, ako ich donútiť.

asfodelka
1. sep 2020

@miskooo1987 to tvrdi on.. po pravde od kedy sme spolu na pn nebol tak teraz neviem 🤷‍♀️😉

patka06
1. sep 2020

ja som rozhodne za živnosť, platíš síce odvody /cca 70 Eur mesačne/.. do zdravotnej poisťovne ..do sociálnej nie sú prvý rok po otvorení živnosti povinné a potom sa odvíjajú od príjmu. - do určitej výšky príjmu sa neplatí ani potom
Nemáš síce platenú dovolenku, ale si pánom svojho času.
Uplatňuješ si náklady, takže menšie dane ako pri TPP.
Nedostávaš platenú PN ani OČR, ale sú to tak smiešne sumy, že na odvodoch by si zaplatila omnoho viac.

madriamon
1. sep 2020

no to záleží na daných podmienkach. kým nevieme detaily, tak ťažko povedať, čo sa viac oplatí. Taktiež nie každému vyhovuje tpp a nie každému živnosť. A ak sa rozhodneš pre živnosť, aspoň na začiatok si zaplať úvodnú konzultáciu/ poradenstvo s dobrým účtovníkom - veľa ľudí to podceňuje a potom to vyzerá, ako to vyzerá... Ak nechceš písať verejne, kľudne mi napíš ss s detailami a pozrieme sa na to 🙂

simonah73
1. sep 2020

a pozor na zavislu cinnost, ak budes robit len pre jedneho zamestnavatela na zivnost, je to zavisla cinnost a ta je zakazana robit na zivnost (je to vyuzivanie "zamestnancov" lebo ked ho prijmu na zivnost tak vlastne nemaju ziadne povinnosti voci nemu, ziadne dovolenky, ziadne preplacanie pn, nemusia riesit bozp, ci zdravotnu sluzbu, platit koncesie) ja viem, ze vela ludi sa takto zamestnava ale ked pride nejaka kontrola bude problem aj s vycislenim pokuty.