Živnosť popri zamestnaní

chiara_elle
25. okt 2023

Poradte mi prosim, ako to funguje v pripade zivnosti popri zamestnani.

Ak by bol prijem zo zivnosti v tomto roku mensi ako hranica 7 824 Eur, socialne odvody by sa buduci rok neplatili.
Ale ako je to so zdravotnym poistenim?
Nie je povinnostou platit mesacne preddavky do zdravotnej poistovne, avsak, s akymi poplatkami do zdravotnej poistovne mozem ratat po podani danoveho priznania buduci rok? Da sa to uz teraz nejak odhadnut? Predsa len, odvody do ZP mi budu strhavat z TPP. Dakujem.

melanta
25. okt 2023

Preddavky do ZP nemusíš platiť, ale ak budeš mať tento rok príjem, budúci rok vo vyúčtovaní ZP budeš mať nedoplatok. Takže ak máš príjem aj zo živnosti, zaplať si aj preddavky, výšku si vieš ty vypočítať podľa toho, aký máš zo živnosti príjem.

maranco
25. okt 2023

@chiara_elle zdravotná je 14% z čistého zisku. Budeš mať príjem 5000€, výdavky/náklady ak si dáš paušálne 60% sú 3000 €, zisk = 2 000€ z toho zdravotnú zaplatíš 280€.

chiara_elle
autor
25. okt 2023

@maranco Super, dakujem, toto som si chcela overit. Znama mi spominala, ze ak je zivnost popri zamestnani a prijem pod tou hranicou 7 824, tak tie odvody do zdravotnej by mali byt okolo 400 Eur - co sa mi nejak nezdalo.

melanta
25. okt 2023

@chiara_elle veď aj to bude cca 430 eur ak dobre počítam v hlave. Tým prepočtom ako píše maranco, z príjmu 7824 ak využiješ paušálne výdavky, tak 14% zo zisku bude 430 eur.

chiara_elle
autor
25. okt 2023

@melanta ano, nevedela som ako sa to pocita.
@maranco mi potvrdila, ze je to naozaj tak.

alickapusinka
25. okt 2023

áno presne tak ako píšu ženy.