Živnosť - poplatky

9. mar 2023

Ahojte, chcem si založiť živnosť a skúsiť predaj mojich handmade výrobkov. Dobre tomu chápem, že ak mám normálne zamestnanie a živnosť bude len popri tom, nebudem platiť nič nikam, ak zo živnosti nebudem mať žiadny príjem? Ide mi to, aby som nebola prípadne v strate.
Samozrejme ak budem mať zo živnosti príjem, odvody sú ok.

maranco
9. mar 2023

Ak budeš mať ročný príjem/tržbu zo živnosti menej ako 7266€ tak platíš iba odvody do zdravotnej poisťovne a to 14% z čistého zisku. Preddavok si daj 0€ a zdravotné zaplatíš pri zúčtovaní.

Príklad predáš výrobky za 1000€ a do nákladov si započítaš materiál, náradie, internet, poštovné a všetko čo si k tomu potrebovala.

Ak by boli náklady 400€ tak 600€ máš čistý zisk a zdravotné zaplatíš 84€.
Alebo budeš náklady počítať paušálne 60% vtedy nepotrebuješ odkladať bločky a faktúry.
Náklady by boli 600€ čistý zisk 400€ odvody do zdravotnej poisťovne 56€.

Ak všetko zarobené minieš na ďalšie budovanie svojho podnikania tak neplatíš nič.

autor
9. mar 2023

@maranco super ďakujem 🙂

maranco
9. mar 2023

Živnosť si založ online, vtedy neplatíš poplatok 5€ za každú voľnú živnosť/predmet podnikania, potrebuješ OP vydaný po 7/2021, ak máš starší bezplatne ti ho vymenia.
A daj pozor na podvodníkov hneď na začiatku ti pošlú "šek" za zápis do kadejakých fiktívnych registrov s napodobeninou štátneho znaku.

https://www.slovensko.sk/sk/detail-sluzby?exter...
https://www.minv.sk/?ohlasenie-volnej-remeselne...

autor
9. mar 2023

@maranco ja už som v minulosti živnosť mala, tak zrovna tento register viem, že je blbosť. 🙂

tomasnh
17. dec 2023

@maranco vedeli by ste mi poradiť ohľadom založenia živnosti a fakturácie? ĎAKUJEM

maranco
17. dec 2023

@tomasnh a čo konkrétne?
založenie je o príspevok vyššie a fakturácia stačí mať na faktúre povinné údaje a či ju napíšete rukou na tlačivo z papiernictva, napíšete ju vo Worde/Exceli alebo cez nejaký web na faktúry je finančnej správe jedno.

Ak neberiete hotovosť stačí bankový účet a vystavovať faktúry, ak beriete aj hotovosť tak bezplatnú pokladňu cez web https://vrp2.financnasprava.sk alebo mobil aplikácia https://play.google.com/store/apps/details?id=s...

tomasnh
17. dec 2023

@maranco nie skôr mam na mysli keď chcem dodávať a montovať tovar, ako to budem faktorov at, keď cena tovaru bude cca 6000€ a práca 1500€, na výpočet daňového sa berie suma 7500 alebo iba 1500

maranco
17. dec 2023

@tomasnh máš možnosti uplatňovať skutočné výdavky (vhodné ak predávaš aj tovar) alebo paušálne výdavky (vhodné ak poskytuješ služby)

Takže skutočné výdavky.
Kúpiš tovar za 6000€, urobíš prácu za 1500€ na faktúre bude suma 7500€ ktorú ti zaplatia.
Bločky a faktúry z nákupov si uchovávaš (zapisuješ do tabuľky), do nákladov uvedieš 6000€ a zisk budeš mať 1500€ z neho platíš zdravotné, sociálne a daň.
Do nákladov si dáš aj internet, počítač, mobil a všetko čo potrebuješ k práci tak možno zisk bude 1000€.

Paušálne výdavky, tie sú 60%.
Vtedy nepotrebuješ odkladať a evidovať bločky, náklady z faktúrovanej sumy 7500€ by boli akože náklady 4500€ a zisk 3000€ čo je pre teba nevýhodné ak máš zisk 1500€.

Tretia možnosť, materiál nefakturuješ ty, iba tvoje služby.
Objednáš tovar za 6000€ na ich meno, zaplatia priamo danému obchodu/veľkoskladu.
Ty dáš faktúru na 1500€ čo sú tvoje služby a použiješ paušálne výdavky.
900€ by boli akože náklady a 600€ zisk.

tomasnh
17. dec 2023

@maranco ďakujem veľmi pekne

maranco
17. dec 2023

@tomasnh ešte počítaj s tým že tú tretiu možnosť súkromníkovi, bežnému človeku je jedno, že zaplatí 2 faktúry (materiál+služby), ale ak by si robil aj pre štátnu organizáciu tí môžu chcieť to mať všetko v jednom aby nemuseli zaevidovať 2 faktúry

tomasnh
17. dec 2023

@maranco ved to ze robím aj pre štátnu, tak preto som sa pýtal, a to simusim stále vybrať iba jednu z tých moznosti? Kombinovať sa nedajú?
A ak nemám auto písané na firmu viem si dat phm nejako do nákladov?

maranco
17. dec 2023

@tomasnh keď budeš v marci robiť daňové priznanie tak si vyberieš čo bude pre teba výhodnejšie, každý rok to môžeš mať inak
daňové priznanie robíš s príjmov za celý predošlý rok
to budeš mať živnosť popri zamestnaní alebo ako jedinú prácu?
lebo je hlúposť neplatiť si sociálne odvody, z čoho budeš mať platenú PN alebo dôchodok?
phm neviem ako sa účtuje

tomasnh
17. dec 2023

@maranco teraz mam Tpp a od januára chcem aj zivnost koli zákazka pre štátnu spravu

tomasnh
17. dec 2023

@maranco
A ešte jedna otázka ak budem objednávať materiál na živnosť, musím každú faktúru zaevidovt? Ide o to ze ak budem chcieť si niečo objednať sám pre seba ale inak ako na IČO mi to nepredaju, či ju musím uviesť na konci roka v daňovom?

maranco
17. dec 2023

@tomasnh zaeviduješ len tie faktúry ktoré si chceš uviesť do nákladov