Živnosť - paušálna daň

20. nov 2022

Vobec sa v tychto veciach nevyznam.Muz presiel tento rok u zamestnavatela z TPP na zivnost.Uctovnik mu poradil, ze v jeho pripade je lepsie si uplatnovat pausalnu dan.Je pravda, ze v tom pripade si nemoze odpisovat vydavky na auto, kupa monitoru a pod...?
Ak si fakturuje 1800 eur preco mu poradil pausalnu dan preco nie je vyhodna klasicka? Pri s.r.o.by to bolo ako?tam sa to oplati az pri vyssich prijmoch a nemoze si spravoy Muz je motak
Muz

autor
20. nov 2022

Muz je dost motak...len som chcela vediet ci to je prenho najlepsi model

janettdamian
20. nov 2022

Poradil mu paušálne výdavky, nie daň. V prípade pauš. výdavkov si nemôže odpisovať napr. auto atď. V tých 60% výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky živnostníka + výdavky na zaplatené poistné ešte sú výdavkom. V prípade príjmu mesačného 1800€ sú pre neho tieto výdavky pravdepodobne výhodnejšie ako výdavky skutočné (ak nemá iné náklady). S.r.o. má iný typ účtovníctva. Model paušálnych výdavkov, bude pre neho OK

melanta
20. nov 2022

Ak si uplatní paušálne náklady, uplatní si náklady 60% z príjmu. Ak náklady ako benzín, občasná kúpa niečoho je viac ako 60%, tak samozrejme nech využije reálne náklady. Ale predpokladám, že jeho náklady sú menej ako 60%, takže sa mu viac oplatia nie reálne ale paušálne náklady. Pretože daň platí zo sumy príjmu mínus náklady.

autor
20. nov 2022

@janettdamian
@melanta dakujem Vam...nie, benzin a ine veci by neboli v takej vyske.Mne len neslo do hlavy preco si neodklada bloky za tankovanie a vysvetlil mi, ze on nemoze.Z coho mu potom vyrataju odvody po prvom danovom priznani si odrata tie vydavky zo zbytku zaplati dan a podla toho bude vediet odvody?kolko to bude pri tejto sume?

mogaa
20. nov 2022

výšku odvodov mu to neovplyvní...jediné v čom je výhoda , že nemusí robiť učtovníctvo teda odkladať si bločky do nákladov.....náklady sa mu pri paušálnej dani určia z príjmu.....

kabinka11
20. nov 2022

Napíš mi SS vysvetlím ti to.

0silvia0
20. nov 2022

@mogaa cize staci pri danovom priznani zdokladovat faktury, ktore mu boli vyplatene?

elenka74
20. nov 2022

@0silvia0 ja som robila evidenciu príjmov a evidenciu odoslaných faktúr, mali sme aj príjmy v hotovosti

0silvia0
20. nov 2022

@elenka74 ja to riesim kvoli synovi, on je tiez motak a zivnost ma len od oktobra.
On nema vydaje, robi sluzby, cize stacia asi faktury za pracu.

kabinka11
20. nov 2022

@0silvia0 stačia faktúry, tiež asi pôjde na paušálne výdavky.

mogaa
20. nov 2022

@0silvia0 myslím že všetky faktúry ktoré on vystaví za svoje služby, nie iba tie čo mu už dodávatelia uhradili.....ale to si len ja myslím nie som učtovník

danieladeley
20. nov 2022

https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/pausaln... tu je to velmi dobre vysvetlene, na pausalne musi odkladal len faktury a v podstate sa to oplati zivnostnikom, ktori na podnikanie nemaju velke mesacne vydavky, napr. nenakupuju kazdy mesiac tovar na podnikanie

danieladeley
20. nov 2022

@0silvia0 pri sluzbach sa zvacsa oplatia viac pausalne

0silvia0
20. nov 2022
anos18
20. nov 2022

@0silvia0 čo musíš viesť je v par.6 ODS.10 zákona o dani z príjmov. Treba viesť evidenciu príjmov v časovom slede v členení na zdaniteľné a nezdaniteľné, evidenciu pohľadávok a zásob.

simonah73
20. nov 2022

tak teoreticky si moze odkladat bloky a ak zisti ze mal tolko vydavkov ze mu to pokryje prijmy moze si uplatnit vsetko o com si pisala. ale obvykle ak sa poskytuju len sluzby tak urcite pausalne vydavky. a teda ak zostal u toho isteho zamestnavatela, len uz nie je klasicky zamestnanec tak doporucujem obcas spravit aj niekomu dalsiemu sluzbu a vyfakturovat to, lebo inak to bude vykazovat znamky zavislej cinnosti a to je zakazane - pracovat pre jedneho na zivnost.