Živnosť a príspevok od štátu na podnikanie popri materskej

lulu_2323
10. nov 2016

Ahojte chcela by som sa opytat mamiciek ktore s tym maju skusenost som na materskej mala ma 15 mesiacov od buduceho roku by som chcela podnikat a ist na zivnost a chcela by som poziadat o prispevok na podnikanie a rozbehnut firmu kym som este na rodicovskom je moznost dostat tento prispevok aj ked som na materskej? Mozem si otvorit zivnost? Vopred dakujem za odpovede

zalka
10. nov 2016

@lulu_2323 živnosť si otvoriť môžeš,
príspevok od UP nedostaneš,
nakoľko je určený pre evidovaných nezamestnaných kt. sú v evidencii 3 a viac mesiacov.
Ak sa zaeviduješ na UP, tak príspevok môžeš dostať. Ak nemáš zamestnanie. Ak si zamestnancom na RD, tak by si musela ukončiť PP.

lulu_2323
autor
10. nov 2016

@zalka takze na urad prace sa mozem prihlasit az po skonceni rodicovskej ze

zalka
10. nov 2016

@lulu_2323 nie môžeš aj teraz, ak nemáš prácu...
a prepíš RP na partnera.

lulu_2323
autor
10. nov 2016

@zalka no len u nas to nejde prepisat na manzela pretoze on je tiez zivnostnik a ostat doma nemoze takze jedine co mi ostava pockat kym mi neskonci rodicak

esther03
10. nov 2016

@lulu_2323 a preco by mal zostavat doma?

zuza.na
10. nov 2016

Nemusí zostávať doma, len papierovo sa prepíše, že rodičovský príspevok bude napr. od 01.12.2016 poberať on, a ty sa zaeviduješ na Úrad práce, ako nezamestnaná od toho spomínaného dátumu. Počkáš tri mesiace a podáš žiadosť o príspevok na podnikanie. Podnikateľský plán a potrebné kalkulácie k tomu už môžeš pripravovať, počas toho obdobia, kým budeš musieť byť evidovaná ako nezamestnaná. Lebo toho bude dosť veľa. V každom prípade choď na kontaktné miesto, čím skôr, a povedia ti podrobnosti... 😉

lulu_2323
autor
10. nov 2016

@zuza.na a prosim ta staci ked teda budem 3 mesiace zaevidovana na urade prace manzel bude zatial tie 3 mesiace poberat rodicak za mna a potom sa to da zase prepisat spet na mna? Ci ked si otvorim zivnost dostanem prispevok tak uz nemozem zase poberat rodicak? A muz moze chodit do prace aj poberat rodicovsky?

lulu_2323
autor
10. nov 2016

@zuza.na dakujem ti za info

esther03
10. nov 2016

@lulu_2323 a je to velky problem, ze rodicak je pisany na muza? Ved pokial nie ste v rozvodovom konani, je to len statisticka vec.

lulu_2323
autor
10. nov 2016

@esther03 tak v podstate na koho to je pisane je mi to uplne jedno len aby s tym nebol problem ze chodi do prace pobera aj rodicak a vies ako takto zatial za mna odvadza stat vsetky veci potom ako to bude ked muz bude poberat rodicak robit na zivnost s odvodmi? A ja po troch mesiacoch sice budem mat otvorenu zivnost a chcem sa pustit do podnikania ale stake mam v plane byt este s malou doma

esther03
10. nov 2016

@lulu_2323 nie zo zakona mozes na RD pracovat do aleluja 🙂 Muz bude normalne odvadzat odvody aj ked bude na rodicaku, ma prijem odvadza bez ohladu na poberenie rodicaku. No a ty hned ako otvoris zivnost zacnes odvadzat tiez, teda minimalne do ZP kedze do SP ti nevznikne povinnost az po roku podla prijmu.

esther03
10. nov 2016

@lulu_2323 este dodam, ze uz davno neplati podmienka, ze ked si na RD nemozes pracovat or mat zivnost. Ja som napriklad popri RD pracovala z domu.

lulu_2323
autor
10. nov 2016

@esther03 super dakujem ti za info toto som potrebovala vediet aspon nemusim cakat kym mala bude mat tri roky

lenka92tf
10. nov 2016

ahojte, a môže byt papierovo nahlásený aj niekto iný než otec/mama dietata napríklad stará mama?

zalka
10. nov 2016

@lulu_2323 ak je muž szčo, a platí odvody do SP viac ako 270 dní, tak dokonca je mu výhodnejšie požiadať o MD,
lebo RP je 203e ale MD je 300e
počas poberania RP platí dalej odvody do ZP a SP
počas p oberania MD neplatí odvody do ZP a SP
počas oboch môže pracovať a faktúrovať ...

lulu_2323
autor
14. nov 2016

@zalka ked bude poberat matersku moze normalne pracovat? Toto som vobec netusila ze ked on pojde na matersku normalne moze pracovat a ja ist na urad prace dakujem za info

zalka
14. nov 2016

@lulu_2323 áno ako szčo môže normálne pracovať faktúrovať a poberať MD .. a neplatiť odvody do ZP a SP
ale na materskú má nárok len ak za posledné dva roky má 270 dní poistenia .. má?

lulu_2323
autor
14. nov 2016

@zalka jasne ma on uz na szco robi 6 rokov takze odvody stale plati poctivo

lulu_2323
autor
14. nov 2016

@zalka a tym ze bude na materskej nemusi platit odvody?

9lf9
14. nov 2016

@lulu_2323 pocas poberanie RP sa mozes kludne evidovat na urade, nemozes len ked mas matersku, ale ak manzelovi bude vychadzat materska je vam vyhodnejsie riesit tak ako pise zalka. ak si SZCO nemala tak po 3mes. v evidencii si mozes poziadat o szco s príspevkom.

lulu_2323
autor
14. nov 2016

Zeny ste zlate dakujem vam dozvedela som sa koiu veci o ktorych som vobec nevedela 🙂

zalka
14. nov 2016

@lulu_2323 áno je oslobodený od odvodov do SP za čas kedy zo SP bude poberať materskú,
a ZP tam budú na neho divno pozerať, ale musí tam nahlásiť že je na MD, tj. je oslodobený, no asi mu dôjde menší nedoplatok po RZZP .. ak nebude platiť počas MD.