Zbieranie jahôd vo Fínsku

appletatiana
9. máj 2023

Ahojte.
Chcela by som sezónne na jeden mesiac pracovať vo Fínsku ako zberač jahôd. Má s tým niekto skúsenosti? Alebo s prácou vo Fínsku? Každú radu si cením a vopred ďakujem.

pribinak
9. máj 2023

@appletatiana koľko zarobíš za 1 mesiac? Aké sú náklady na cestu, ubytovanie, stravu?

appletatiana
autor
9. máj 2023

@pribinak zarobím tam za ten jeden mesiac podľa toho koľko nazbieram. 1 kilo- 1,12€ očakáva sa, že 10kg by som mala normálne nazbierať a tam je už fixne na hodinu 9,35€. Takže určite dostanem 9,35€ .
Ubytovanie si platíš sám, jedna noc stojí od 5-9€
Zvyšok si musím zistiť.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bmolko
10. máj 2023

Škandinávia je najdrahšia časť Europy, takže neviem, neviem, či ti po odpočítaní všetkých nákladov aj zostane taká suma, že sa ti to oplatí. A hlavne, že len na mesiac....

lusesita2
10. máj 2023

strava je v škandinávskych krajinách na naše pomery drahá a ubytovanie 5 -9€? to má byť kde? nechcem to znevažovať, ale nezdá sa mi to

dadis
10. máj 2023

@appletatiana Mas to preratane? Mne to nepride celkom vyhodne..cesta ta kolko vyjde?

zooeynka
10. máj 2023

Namakas sa neumerne tomu platu, odpocitas letenky, ubytko, stravu a za 1 mesiac prides narobena domov....

hiro
10. máj 2023

5-9€ za den to vyzera ze ubytovanie bude zdarma a plati sa len za spotrebu vody 🙂 Asi stanovacka na kraji pola 🙂
10€/h to je zo 1600€ mesacne, priemernu maju cca 3800€ tak to veru moc neponukaju. A tych 9,35 ma uz byt zdanenych ci este nezdanene?

lindusss2016
10. máj 2023

@appletatiana nemam skusenosti s jahodami vo finsku, avsak roky som robila na farme v UK. Vela ludi ta bude odradzat, ja ti naopak poviem, ze ak je to overena praca chod a uzi si to, ale skus porozmyslat, ci nemozes ist na dlhsie. Za mesiac nezarobis nic, ale zas ak chces len trosku pocestovat, chod do toho. Zbierat ovocie a zeleninu na farmach rozhodne nie je nic pre damicky, robili sme za kazdeho pocasia, fyzicky dost narocna praca, ale psychicky balzam na dusu. Urcite musis byt aj sikovna, lebo tie zarobky sa odvijaju od toho. U nas taki gramblavejsi zarobili mozno £30 za den, co bolo fakt nic. Ale sikovnejsi okolo £100. Boli aj take zarobky ze £200 denne, ale to dosiahol malokto. Vo vseobecnosti nad tu stovky sa dostali len chlapi, zeny proste nemaju take fyzicke sily. Dolezite bolo najst si v tom system a uz potom makat ako pila. Ale za prvy mesiac budes len chodit po poli a tapat 😃 Takze ak ides kvoli zarobku, nie. Ale na to by ti nestacil mesiac nikde 🤷 Za mna to boli najkrajsie roky mojho zivota.

muchotrafka298
10. máj 2023

Moj kamarat kedysi chodil sezonne zbierat jahody, ale do UK. A hovoril vzdy, ze je to fyzicky velmi narocne, lebo si tam cely cas zhrbena, kazdy den XY hodin. Takze ak mas nejake problemy s chrbtom alebo s nohami, tak to asi pre teba nebude. zbierat musis za kazdeho pocasia, neexistuje, ze je skaredo a nechce sa Ti. Okrem toho atm sa ide aj niekde ukolovo, ze treba nejaku normu splnit. Skandinavske krajiny su nie ze drahe, ale drahe jak fras. Aj ked Finsko je z nich tusim najlacnejsie. To ubytovanie to je v stane? Alebo postel v ubytovni? Lebo to by cenovo asi tak korespondovalo.

tehulka2011
10. máj 2023

Cely den zbierat jahody? To musi byt strasna otrocina

lindusss2016
10. máj 2023

@tehulka2011 alebo aj nie. Staci si tu pracu uzit, vychutnat si, ze si vonku, pobyt v prirode, ze si medzi ludmi, s ktorymi mozes len tak kecat o nicom a o vsetkom zaroven, alebo si naopak uzit samotu a pocuvat lrn stebot vtakov. Preco by to mala byt otrocina? Bezne som cele vikendy u nas na zahrade od rana do vecera. V podstate okrem zimy zijeme vonku a je to krasne, to ti sedenie pred tv nikdy neda.

slavomira236
10. máj 2023

@appletatiana ja som bola ale vo francuzku my sme nemali normu zbierali sme doobedu a potom ku veceru cca 2hodiny aj po dazdi...ja som bola 4mesiace..

slavomira236
10. máj 2023

@tehulka2011 praveze relax s nikym nic len si zbieras🙂

tehulka2011
10. máj 2023

@lindusss2016 otrocina lebo viem ako vyzera take obrovske jahodove pole a to si chcem pozbierat len par kg jahod. Za kazdeho pocasia, vkuse zohnuta, neviem si to ani predstavit..

lindusss2016
10. máj 2023

@tehulka2011 takze si to ani neskusila, ale hne je to otrocina. Ja som to na poli milovala, uplne som sa tam dokazala na hodiny stratit do inej dimenzie. Je to len o nasom nastaveni. Ty to vidis ako otrocinu, ja ako relax

tehulka2011
10. máj 2023

@lindusss2016 no skusila som si to na hodinu a mala som dost 🙂

appletatiana
autor
10. máj 2023

Ďakujem za vaše rady. Uvedomujem si, že je to fyzicky náročná práca aj ma na pohovore cez Eures, varovali. Ja som tam chcela ísť len kvôli peniazom. Pracovať sa na poli dá iba cez sezónu, čo je zhruba 3-4 týždňe. Je to málo. Letenky vyjdú minimálne 200€, v čase keď tam budem chcieť prísť. Neviem si zistiť cenu za jedlo.
Suma sumárum pre pár stoviek sa mi neoplatí na jeden mesiac tam ísť, ked si pár stoviek viem, brigádami zarobiť aj tu.

lindusss2016
10. máj 2023

@tehulka2011 tomu rozumiem, ale skusit nieco na hodinu a robit nieco cele dni, je fakt rozdiel. Najdes si sposob, aky ti vyhovuje, najdes si system a potom si uz krasne ides. Ale prvy mesiac moze byt boj 😊

lindusss2016
10. máj 2023

@appletatiana tak nechod do finska. Farmy su vo francuzsku, v uk, kdekolvek inde a sezona tam trva niekolko mesiacov. U nas v uk sa dalo robit aj cely rok, ale to bolo len pre tvrde natury. Ale letna sezona tam bola minimalne jun - september