Zamestnávateľ so mnou nechce predĺžiť pracovnú zmluvu

michaachim
9. nov 2022

Dobrý deň prajem,
Som v 5 mesiaci tehotenstva. Momentálne pracujem cez projekt na dobu určitú. Pracovná zmluva mi končí koncom novembra. Na MD mám nástup až koncom januára. Zamestnávateľ mi nepriamo naznačuje, že so mnou nechce predĺžiť pracovnú zmluvu z dôvodu odchodu na MD. Keď sa snažím s nimi komunikovať tak len sa všelijako vykrúcaju a nezodpovedajú priamo. Aké mám možností? Keď sa rozhodnem ísť na marodku ešte v čase trvania pracovného pomeru budú sa mi tieto dva mesiace zarátavať k materskej?

petamich
9. nov 2022

nie a nie - moznosti nemas ziadne, ak nepredlzia, tak nepredlzia 🤷‍♀️ a co sa tyka PN, tak do vymeriavacieho zakladu sa nepocita

veronikaszabova
9. nov 2022

@michaachim pracujes na dobu urcitu, takze smola. Nic ti nemusi predlzit.
PN - z PN sa MP nerata

michaachim
autor
9. nov 2022

@veronikaszabova to je také nefer :( Ďakujem za odpoveď. Neviete ako to je potom s tou ochranou lehotou? Čo to vlastne znamená.

veronikaszabova
9. nov 2022

@michaachim co je na tom nefer?

jakoma
9. nov 2022

@michaachim ochranna lehota sa tyka zamestnanych na dobu neurcitu

chadkroeger
9. nov 2022

ako dlho si Zamestnaná? Vyjde ti nárok na MD? si nemocensky poistená 270 dní za posledné 2 roky?

michaachim
autor
9. nov 2022

@chadkroeger Zamestnana budem rok. Hneď po vysokej škole som nastúpila do zamestnania

chadkroeger
9. nov 2022

@michaachim tak nárok na MD ti vzniká aj ked s tebou ukonci pracovný pomer.

petamich
9. nov 2022

@jakoma ochranna lehota sa tyka kazdeho a nema nic spolocne s typom pracovneho pomeru, cast ochrannej lehoty hovori o tom, ze ak otehotnies pocas trvania pracovneho pomeru a ten napr. zanikne pocas tehotenstva (ako u autorky), tak ma stale narok na matersku z ochrannej lehoty ak zaroven splni podmienkz 270 dni NP za posledne dva roky

tenerifka
9. nov 2022

@michaachim takze tych 270 dni si poistena, budes mat na MD narok.
Inak ja sa zamestnavatelovi necudujem, tiez by som ti zmluvu nepredlzila, prepac, neviem, preco by som mala, bolo by to nefer jedine voci mne, drzat ti 3 roky miesto, naco?, este kebyze si na MD 4 mesiace, ako v inych zapadoeuropskych krajinach a potom by prevzal stafetu manzel a ty by si bolo tazko nahraditelna, tak, ok, ale tie 3 roky bez prace ta poznacia tak, ze uplne vypadnes z pracovneho kolotoca a navykov, a je dost pravdepodobne, ze pred skoncenim rodicovskej znova otehotnies

kikus7
9. nov 2022

@tenerifka Každá nechce trčať doma tri roky na MD/RD. To nie je predsa povinnosť pre Slovenky. Možno je autorka tento prípad. A možno jej bude stačiť len jedno dieťa, zase nezovšeobecňujme, že každá ženská musí nutne byť doma tri roky alebo mať viac ako jedno dieťa.

michaachim
autor
9. nov 2022

@tenerifka Zamestnaná som len cez projekt, ktorý sa bude predlžovať len na pol roka a končí.

maranta_leuconeura
9. nov 2022

Ved narok na matersku mat budes. Pokial si bola na urcity projekt, ktory skonci, nevidim dovod, aby ti predlzovali zmluvu. Zaucis sa a hned pojdes prec? Aky bude mat z toho ten zamestnavatel prinos? Ono normalne sa to robi tak, ze v dobe urcitej si davas pozor, aby si neotehotnela, ak sa chces mat kam vratit po materskej. Ale chapem, ze nie vsetko funguje idealne 🙂

petka552
9. nov 2022

@tenerifka pracovnu zmluvu mozu predlzit aj do nastupu na matersku. Vopred sa treba dohodnut. Neverim zeby na dva mesiace nepredlzili. Zatial budu mat cas najst za pani nahradu,

maranta_leuconeura
9. nov 2022

@michaachim tak ked projekt skonci, pre teba nie je rozdiel ci skonci pred tvojim nastupom alebo po tvojom nastupe na matersku, matersku dostanes tak ci tak a zrejme aj v rovnakej vyske

mogaa
9. nov 2022

ochranná lehota sa týka len nemocenských dávok....čo sa týka ochrannej lehoty v úrípade že ťa nesmú ako tehotnú prepustiť, tá sa týka len zamesntnancov na dobu neurčitú čo je logické.....

sasenkas33
9. nov 2022

Ja som ostala tehotná v novembri,,zmluvu som mala do apríla ( na dobu urcitu) od začiatku tehu som bola na PN ,moja PN pokračovala aj po ukončení pracovnej zmluvy ..poberala som Pnku až do Materskej...nikdy som nepracovala inde čiže len ten rok a nárok na MD som mala a platila ochranná lehota aj pre pracovnú zmluvu na dobu určitú ..ale bolo to pred 6 rokmi ..či sa niečo zmenilo neviem

nevenka
9. nov 2022

@jakoma nie, tyka sa aj tych, co pracuju na dobu urcitu. Ja som takto robila v 2020 a otehotnela som este ked som bola zamestnana, zmluvu nepredlzili a na matersku som sla az v novembri, zmluva mi skoncila koncom aprila. Narok na MD som mala z OL. Len horsie je to pri druhom tehotenstve, no...