Zamestnávateľ počas lockdownu neplatí za mňa do zdravotnej poisťovne

smejkuskaa
11. feb 2021

Ahojte, skúsim to v skratke. Od centra som zamestnaná v jednej nemenovanej firme na dohodu. Bohužiaľ od 19.12. tu máme lockdown a ja som si ešte len dnes všimla že moj super zamestnávateľ neplatil za mňa zdravotku od začiatku lockdownu. Pozerala som na stránke sociálnej poisťovne aj na dôvere a nie som na zozname neplatičov. Ako teraz? Kto ma za mňa platiť ? Ja sama? Bez akéhokoľvek prijmu ? :( Toto už je moc . Nemal zamestnávateľ aspoň oznámiť že prestava platiť ? Nemal mi dať radšej výpoveď úplne aby som išla na úrad ? ... Budem rada ak mi poradíte ako postupovať ďalej ak niekto vie , ak sa niekto s tým stretol .. toto už je moc pre jednu osobu, neviem si predstaviť žeby som mala živiť ešte rodinu ... Ďakujem za každu radu ;(

meluela
11. feb 2021

@smejkuskaa zavolaj si na Doveru ako si momentalne vedena. Ci este bezi ta dohoda alebo ci si ako samoplatca. Socialne si platit nemusis.
Kebyze si zamestnana, tak by to absolutne nebol tvoj problem, takto zalezi od toho ci ta dohoda bola len na nejaky cas a co to bola za dohodu, ci ti vobec z nej vyplyvala povinnost platit odvody.

smejkuskaa
autor
11. feb 2021

@meluela určite budem volať, dohodu mám platnú rok, čiže aj na základe toho nie som na úrade práce .. normalne sa mi chce plakať .. človek už nemá na účty a teraz ešte aj toto :(

jana005
12. feb 2021

@smejkuskaa zruš dohodu a choď na úrad, podľa všetkého budeš mať nárok na SOS dotáciu.
to si ešte zisti na ich stránke, ale keď nemáš nárok na podporu a budeš na up, tak by si mala mať nárok

vroni
12. feb 2021

@smejkuskaa, mňa by zaujímalo, ako si si "všimla", že zamestnávateľ neplatí odvody. A na deň presne.

nafka0483
12. feb 2021

@smejkuskaa Ak mas platnu dohodu, tak nemas co riesit. Dlh na zdravotke nie je tvoj dlh, je to dlh zamestnavatela. Ak mas ty platnu zmluvu, tak tym preukazes, ze ty mas vsetko splnene. Zamestnavatel ti nemal co oznamovat, ze prestava platit, pretoze nesmel prestat platit. On porusil zakon, takze urcite ti neda vediet, ze idem porusit zakon, prestavam platit poistenie.

lucka_ke
12. feb 2021

@nafka0483 podľa toho akú dohodu majú podpísanú

ivuska027
12. feb 2021

Pozri si dokedy mas platnu dohodu. Tá sa uzatvara len na rok. Kludne Ti mohla 19.12 skoncit platnost. Podla mna to bude to. Ak na dohodu nevykonavas cinniost, nevykazujes hodiny, nerobis, nevykazjujes prijem, ergo nema ti z coho platit odvody.

nafka0483
12. feb 2021

@lucka_ke Zdravotka sa neplati z kazdej dohody? Socialne odvody viem ze nie, ale zdravotka bola automaticky, to uz neplati?

lucka_ke
12. feb 2021

@nafka0483 ak má nepravidelný príjem tak nie, ale môžu mať aj takú dohodu, že ju vyplatia len za odpracované hodiny, to nie je ako trvalý pracovný pomer, kde má nárok na náhrady

nafka0483
12. feb 2021

@lucka_ke Cize dni, ktore nepracuje sa ma hlasit na ZP a zaplatit si odvody? Ak pracuje pondelok-piatok, tak potom nema pokryte ani vikendy?

juliatriscova
12. feb 2021

@smejkuskaa ak máš platnú dohodu a si doma, tak logický nevykonávaš žiadnu prácu, nemáš odpracované hodiny, tak nemôže predsa za teba odvádzať odvody......z akej sumy by ich odvádzal? je rozdiel, keď si zamestnaná na dohodu a na pracovnú zmluvu..........to si treba ujasniť.....keď nemáš žiaden príjem, tak sa informuj ohľadom SOS dotácie.........na SOS dotáciu majú nárok aj tí, ktorí majú pracovnú zmluvu alebo dohodu ale nemajú z nich príjem.........

snehulak77
12. feb 2021

Pokiaľ máš zmluvu a ide ti plat, máš výplatnú pásku, kde máš zmrazené poistné, tak ta to vôbec nemusí zaujímať. To si socialka a zdravotná rieši priamo so zamestnávateľom, tebe predsa tie peniaze zrazil za účelom odvodu.
Stalo sa mi to isté, vôbec za mňa neplatili, len som predložila zmluvu (aj to len na zdravotnej) a viac ich nezaujímalo. Nikdy som nebola v zozname neplatičov. Zamestnávateľ áno. A PN, aj do zapoctov na invalidný mi to normálne išlo.

basska_b
12. feb 2021

Z čoho mal za teba platiť zdravotné odvody, keď si nemala žiadny príjem? Jedna vec je byť evidovaný v zdravotnej poisťovni ako zamestnanec, prípadne dohodar, druhá vec je odvedený príspevok na zdravotné poistenie vo výške podľa výšky tvojho platu v danom mesiaci. Pokiaľ si na dôvere v ich aplikácií alebo systéme vedená ako typ osoby, za ktorú odvody platí zamestnávateľ (názov firmy) a nie ako samoplatca alebo osoba, za ktorú to platí stat, tak nemáš žiadny problém, žiadny nedoplatok... nič...

marzuz89
12. feb 2021

@ivuska027 presne toto som išla písať.
@smejkuskaa dohoda sa uzatvára na rok, tebe jednoducho skončila. Nemáš platnú dohodu, nemáš ani pracovný pomer, určite to rieš.

Píšeš, že nemáš ani na účty. Prečo teda niekde nepracujes? Minimálne všetky obchody čakajú na každý jeden pár rúk..

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

@marzuz89 čiže dohoda mi skončila lebo nastal lockdown ? Dohodu mám platnú celroely rok tuším do 11/2021 ... A Sos dotacia má byť na moje účely aby som zaplatila účty a nie aby som bola samoplatca zdravotnej poisťovne, su to nemalé peniaze .. čo sa týka práce už dávno sa snažím niečo si nájsť, momentálne bohužiaľ neuspešne. To že človek napíše že nemá na účty neznamená že automaticky nehľadá 🙂

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

@snehulak77 myslím že zdravotné poistenie musí zamestnávateľ platiť bez ohľadu na prijem 🙂

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

@ivuska027 zmluvu mam na rok .. presne 19.12. začal lockdown 🙂 .. zdravotku má zamestnávateľ platiť bez ohľadu na príjem

nafka0483
12. feb 2021

@smejkuskaa Nie platit, len ma byt aktivna, nema ta odhlasovat.

ivuska027
12. feb 2021

@smejkuskaa veru nie. Nestačí, čo si ty myslíš. Žial.
Ty teda tušís platnosť dohody. Dalej píšeš zmluvy. Tažko sa radi, ked nevieme, co vlastne si podpisala a v akom rozsahu. Kazdopadne, ak mas dohodu a mas nulovy prijem, zamestanvatel nema povinnost platit za teba zdravotne poistenie. Na to je zákon. Nestačia domnienky.

juliatriscova
12. feb 2021

@smejkuskaa nemáš pravdu čo sa týka platenia odvodov.........to čo ty tvrdíš platí iba pri pracovnom pomeru na pracovnú zmluvu ale na dohodu nie.........pri dohode zamestnávateľ platí odvody len za tie dní, ktoré odpracuješ reálne a vznikne ti vymeriavací základ čiže hrubá mzda........ak neodpracuješ ani jeden deň, tak vymeriavací základ je nula.........

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

Ok, ďakujem vám za pomoc .. ako sa hovorí .. učíme sa celý život na vlastných chybach .. toto čo je do života potrebné ani v škole neučia 🙂 pekný deň všetkým

simca06022011
12. feb 2021

No.. zdravotne poistenie sa plati z prijmu (konketne % a ano zalezi na tom ci mas prijem). Z kade mas, ze tvoj zamestanvatel to neplati? Ak mas dohodu, dostavas peniaze za vykonanu pracu, vysavuje sa ti mzda. Od decembra je lock down, termin decembrovej vyplaty niekde maju az do 31.1., tak ako vies ze neplati odvody za teba? Preco by to teba napr. malo trapit? A preco by si ty mala byt ako neplatic (skor pozri ci tam je zamestnavatel, lebo on je platitel poistneho, nie ty)? Skor si pories to, ze ked mas dohodu, nemusis byt doma.. mozes si najst inu pracu, dalsich xyz dohod aleo TPP.. a mozes pracovat. AK samozrejme to profesia dovoluje prave teraz...

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

@vroni ja osobne mám dôveru , tak mam aj aplikáciu kde si viem presne pozrieť platenie zdravotky 🙂 preto to viem na deň presne, tam vidím kedy ma kto prihlási/odhlási

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

@simca06022011 zistila som to vdaka apke z dôvery , lebo tam viem presne zistiť kto prihlásil odhlásil 🙂 ... Mam dohodu, to znamená že nemám nárok na 80%z platu, to platí len pre tpp .. je tu teraz sos dotácia ktorá je pre ľudí bez príjmu úplne to je dohoda, poprípade pre ľudí ktorí nemajú nárok na podporu z úradu práce 🙂 .. fakt som prekvapena s tou zdravotkou, lebo mala som dohodu aj počas prvého lockdownu aj v novembri (bohužiaľ nemala som odrobene nič) ale sociálku a zdravotku som mala riadne odvadzanu .. preto som teraz zmätená že čo sa to deje ..

vroni
12. feb 2021

@smejkuskaa, nemám dôveru, tak sa možno pýtam blbo, ale keď vidíš, že ťa odhlásil, tak to nie je neplatenie zdravotnej, ale ta jednoducho odhlásil, nie? Pracuješ pre neho naďalej alebo dohodu jednoducho ukončil? (teraz pomlcme o tom, či mal na to zákonný nárok, to je na inú debatu)

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

@vroni že neplatí zdravotku som si všimla včera, aj to náhodou . V aplikácii mi píše že od 19.12. za mňa nikto neplatí ... zmluva mi ďalej trvá , len teraz nikto nepracuje lebo je zatvorene .. ak sa otvorí automaticky nastupujem do práce

vroni
12. feb 2021

@smejkuskaa, divný je ten dátum. Zavolaj si do dôvery, ako si vedená. Ci ako zamestnanec s nulovým príjmom alebo ako dobrovoľne nezamestnaná. Lebo to je obrovský rozdiel. Čím skôr zavoláš, tým menej budeš pripadne platiť.

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

@vroni budem volať najprv s manažérom, snáď sa to vyrieši :( ale mám pocit že platenie zdravotky ma neminie ... Od 19.12 je lockdown .. Ešte 18.12. som bola v práci 🙂

juliatriscova
12. feb 2021

@smejkuskaa v novembri si mala v zdravotnej poisťovni zaplatený celý mesiac? každý jeden deň?

smejkuskaa
autor
12. feb 2021

@juliatriscova bol to síce iný zamestnávateľ ale ano, povinnosti na zdravotnej a sociálnej poisťovni si splnil aj napriek tomu že môj prídem bola 0€ .. a taktiež dohoda