Zamestnávateľ mi od apríla nevyplatil stravné lístky

chellina
21. júl 2016

Ahojte, od apríla pracujem pre jednu firmu, každý mesiac mi strnhú za stravné lístky ale ani raz som ich ešte nedostala. Stále sa vyhovárajú, hovoria že už ich poslali a stále nič, dlžia ich takto zamestnancom po celom slovensku a neviem čo s tým lebo veľmi mi tie peniaze chýbajú, robím 6 dní v týždni a ostatným dlžia už od januára. Nechcem dostať výpoveď, robota je OK ale chcem to čo mi patrí. Čo robiť?

tanina724
21. júl 2016

Treba na nich poslať kontrolu. Anonymne.

chellina
autor
21. júl 2016

Firma je pravdepodobne na tom dost zle a ked im naparia pokutu tak neviem, bud zatvoria moju prevadzku ...maju po celom Slovensku a nikto nedostava listky alebo mi zacnu dlzat este aj vyplatu...robotu surne potrebujem...keby sa im moze urad nejako vyhrozit aspon, kolegyna im uz pisala ze na nich posle kontrolu a nic ...

rakywanda
21. júl 2016

@chellina tak buď teda solidárna, keď je firma na tom zle...a nechaj sa zdierať ako väčšina slovače, potom sa nečudujem, že to tu vyzerá tak ako to vyzerá
alebo si bojuj za svoje práva aj za cenu straty práce

chellina
autor
21. júl 2016

@rakywanda tiez som na to vzdy nadavala a hovorila ze ludia si nechaju vsetko aj s.at na hlavu len preto ze maju strach bohuzial teraz si nemozem dovolit ostat bez prijmu ...ale anonymne to nahlasim. Uz pretiekol pohar, keby nas aspon neklamu ze uz to poslali atd...ze uz su objednane a blablabla....peniaze mo chybaju a nielen mne je to za 4 mesiace dost, keby mi to aspon nestrhaju z vyplaty zmrdi

weronika2
21. júl 2016

@chellina na tvojom mieste by som si hľadala nejakú inú prácu, lebo očividne ti tie lístky nedajú a strhávať ich musia, aby im sedelo účtovníctvo..ak by aj naozaj prišla tá kontrola a firma by dostala pokutu, čo by malo za následok zatvorenie prevádzky, kde pracuješ, tak aj tak by si zrazu zostala bez práce a príjmu..skús si niečo pohľadať, lebo tých lístkov sa nikdy nedočkáš, nakoniec ti možno nevyplatia ani mzdu a ty budeš stále čakať a dúfať...

tajomna21
21. júl 2016

@chellina osobne by som napisala doporuceny list na spolocnost, ze nakolko do dnesneho dna mi neboli dane stravne listky, ziadam ich o okamzite vratenie strhnutej ciastky a zaroven ich upozornila, ze si nezelam, aby mi strhavali ciastku za stravne listky pokial ich v sktuocnosti neprijmem ... ich konanie sa da klasifikovat ako bezdovodne obohatenie ... ludia, nedajte si pre boha kaslat na hlavu ...

tajomna21
21. júl 2016

@weronika2 to nie je pravda co pises ... nemozu jej strhnut za nieco, co nedostala .... z ich strany je to bezdovodne obohatenie ... ved ked listky nenakupili, nemoze im to sediet v uctovnictve ....

rakywanda
21. júl 2016

@weronika2 no neviem, neviem, ako môžu stŕhať za lístky a pritom ich nemať a ešte im to bude aj v účte sedieť...podľa mňa im to sedí, lebo tie lístky reálne kupujú, stŕhajú zamestnancom, ale končia v inom vačku...

weronika2
21. júl 2016

@tajomna21 prepáč, možno som si nevšimla, ak autorka písala, že tie lístky nenakúpili..ja som písala v prípade, že ich nakúpili ale nevydali...samozrejme, že ak ich nenakúpili, ale strhli zo mzdy, tak im to sedieť nebude...

weronika2
21. júl 2016

@rakywanda presne takto som to myslela, len som sa asi zle vyjadrila 🙂

chellina
autor
21. júl 2016

@rakywanda
@tajomna21 My im všetci voláme, mailujeme otravujeme stále stále stále a rovnaká odpoveď majú nečakané výdavky, teraz im to nevydalo, opäť neočakávané výdavky, garantujeme, že ich dostanete atď... ale stále nič, mám kamošky čo pre nich robili a vždy im to vraj doplatili po dlhej dobe ale toto ma vážne nebaví, potrebujem ich teraz, mám 390€ plat a to čo mi dlžia by sa mi teda sakra hodilo...

rakywanda
21. júl 2016

@chellina tak im oponuj - ak vám ich v ten mesiac nemienia dať, tak nech vám to ani nestŕhajú, toto zaváňa ...niekto si ich pekne užíva a vy mu to platíte

chellina
autor
21. júl 2016

@rakywanda keby je to nejaka iná robota, lebo táto je fakt super, je to pohodička len ma štve že nás ťahajú za nos a nedajú mi to na čo mám nárok!

tajomna21
21. júl 2016

@chellina preto pisem, ze oficialne doporucene napisat list a vyzvat na vratenie neopravnene strhnutych penazi za nevydane listky, alebo okamzite vydanie stravnych listkov, urcit im nahradny termin dokedy to ziadas ... a hlavne tam hrubym napisat, ze si nezelas dalsie strhavanie z uctu. Osobne by som tam napisala aj to, ze ich upozornujes, ze z ich strany ide o bezdovodne obohatenie

tajomna21
21. júl 2016

@chellina prepac, ale za 390 € to nie je az taka super robota, aby som si nechala "...." na hlavu

rakywanda
21. júl 2016

@chellina tak to ber tak, že žiadna práca nie je ideálna, všade sa niečo nájde...

rakywanda
21. júl 2016

len taký bonbónik - na jednom školení som vysvetľovala nárok zamestnanca na náhradu mzdy pri návšteve lekára a jedna mladá kočka ostala v šoku, lebo jej zamestnávateľ tvrdil, že má na to síce nárok, ale až keď u neho odpracuje jeden rok, na obednú prestávku ako predavačka nemala nárok vôbec, ale inak to bola tiež super robota 🙂

chellina
autor
21. júl 2016

@rakywanda
@tajomna21 čo teda? skôr napísať list alebo anonymne poslat pekne krasne kontrolu, ja sa hrozne divim zamestnancom ze si to vsetci nechaju , mam pocit ze len ja to riesim, ostatny sa pytaju pytaju ale prd z toho...

tajomna21
21. júl 2016

@chellina osobne by som najprv pisomne vyzvala (tym mu dam sancu nedostat pripadne pokuty) ... a ked do mnou urceneho terminu nezjedna napravu, podat podnet na inspektorat prace

rakywanda
21. júl 2016

@chellina
treba ale rátať s tým, že i keď to bude anonymné, zamestnávateľ sa dovtípi odkiaľ vietor fúka a môže sa ti "pomstiť"

tajomna21
21. júl 2016

@rakywanda ked ich je viacej, musi podozrievat vsetkych ... ale teoreticky ano, moze zacat hladat chyby a snazit sa ju vyhodit ... lenze netreba sa dat ....

rakywanda
21. júl 2016

@tajomna21 no vieš keď jediná vykrikuje a jediná pošle doporučený list, psychický nátlak a iné praktiky dnešných podnikateľov sú neobmedzené

tajomna21
21. júl 2016

@rakywanda mas pravdu, ale ona pise, ze aj ini kolegovia volaju a pisu mail ... ale jasne, da sa zneprijemnit zivot v praci ... na druhej strane, za tie peniaze a tychto podmienok ci by som tak trvala na tej praci

simca06022011
21. júl 2016

@rakywanda nemusia, kludne im to moze na papiery sediet, mzdarka to nemusi s uctom vobec spajat ... zauctuje konecnu mzdu a dovidenia ;) nesedi jej ale to ze nevydala listky a tym padom v pripade kontroly by mohol byt problem

@chellina doporucene ich vyzvy, vypis si z vyplatnych pasok kolko ti strhli, dopocitaj kolko je to listkov (ta strhnuta suma by mala byt 45% z nominalnej hodnoty listka, 1 listok na den resp. ). Daj im termin na vydanie listka.. ziadne vyplatenie strhnutej sumy, ty mas narok na 100%. Ak nie tak inspektorat prace - informuj sa ako postupovat,kludne anonymne.

chellina
autor
21. júl 2016

@simca06022011
@tajomna21
@rakywanda
Ďakujem dievčatá...

simca06022011
21. júl 2016

@rakywanda no ale ked ho vyzivaju viaceri zamestnanci, ako si bude isty? nik asi nedostal listky...

rakywanda
22. júl 2016

@simca06022011 som pochopila, že len ona na to tlačí, že ostatní sa len "vezú"
mzdárka tlačí mzdové zostavy pre účtovníčku a tam je každá jedna položka, ktorá sa zobrazuje na výplatnej páske zamestnanca, takže sa to nedá len tak obísť, v každom prípade jej nemôžu sedieť pohľadávky voči zamestnancom, resp. ceniny
ale zasa je pravda, že výplatných lístkov si dnes natlačíš koľko chceš a na sumy aké len chceš

simca06022011
22. júl 2016

@rakywanda ja robim aj mzdy a aj ucro, vobec to uctovnicka nemusi riesit sk vie ako na to .. Ja uctujem vacsinou priamo iba to co sa vyplaca a rovnako moze postupovat ona... Ziadne rozpisovanie a roxuctovavanie do takychto detailov nemusi byt

rakywanda
23. júl 2016

@simca06022011 no neviem, som síce z účta nejaký ten čas mimo, ale vždy som rozúčtovávala každú jednu položku mzdy aj pri podvojnom aj pri jednoduchom, veď mi musí sedieť strana MD a D, musí mi sedieť inventúra...no tak na takéto účtovníctvo pána podnikateľa by bolo zaujímavé sa pozrieť,
každopádne jej to môže sedieť, ak tie gastráče končia v inom vačku, aj to nechápem, pretože preberanie lístkov mi vždy zamestnanci potvrdzovali podpisom, kópiu preberacieho protokolu som vždy pripínala k internému účtovnému dokladu,
ale ak by si chcela, kľudne mi napíš IP ako sa to teda robí "priamo"

simca06022011
25. júl 2016

@rakywanda ;) nie je to spravne, ale to v tej firme urcite vedia vsetci zainteresovani... Podpis nac preberacom listku je v SR velmi lahko sfalsovatelny, staci ked si pozriem ako uctovnicky bezne podpisovali konatelov atd... Lebo im sa nechcelo. Ale zakladatelke moze byt uctovnictvo fuk, ona sa potrebuje dostat ku svojim peniazom...