Zamestnávateľ ma chce prepustiť kvôli tehotenstvu

monca2332
15. apr 2016

Som v 2 mesiaci a mám dosť ťažkú robotu robím v kovo výrobe.Zamestnávať mi povedal že nemá pre mňa robotu.Tak mi povedal že buď mám ísť na pn alebo mi dá výpoveď.Tak teraz neviem čo mám urobiť a ako to povedať gynekológovi.Ďakujem za každú radu.

emily76
15. apr 2016

@monca2332 v tehotenstve si chranena a ak nemas skusobnu dobu, vypoved ti dat nemoze. Bud mozes ist na PN, alebo ti musi podla zakonnika prace dat pracu, ktoru robit mozes. Ak taku pracu nema, jeho smola... ale vypoved urcite nie, Ak by ti ju napriek tomu dal, tak ho mozes udat na inspektorat prace a mal by z toho riadne problemy. treba ale preukazatelne pisomne oznamit, ze si tehotna... tak, aby sa nemohol branit, ze o tom nevedel. Tehotnej moze dat vypoved len za hrube porusenie pracovneho poriadku, ak by sa stahoval a tebe nove miesto vykonu nevyhovovalo, z dovodu zrusenia zamestnavatela... inak nie.

mircalla
15. apr 2016

@emily76 tak veru. @monca2332 moze ti dat vypoved, len asi si v skusobnej,nenechaj si dotlacit do vypovede, je to protizakonne

jaja018
15. apr 2016

@monca2332 baby vyššie maju pravdu ALE tehotenstvo nestaci oznamit ustne TREBA OZNAMIT PISOMNE S POTVRDENIM OD DR.!!!!

mircalla
15. apr 2016

@jaja018 ano to je tiez pravda, treba pisomne. plus potvrdenie alebo tehu knizku, ja som dala kopiu len prvej strany

jaja018
15. apr 2016

@mircalla ja som si od dr. vypytala potvrdenie. On mi tam napisal ze v ktorom tt. práve som a predpokladany termin nastupu na MD.

mircalla
15. apr 2016

@jaja018 aj to sa da. ja mam dost v pohode zamestnavatela, kludne som im ofotila tu knizku (zaciatok), nevadilo mi to. pisomne oznamenie mi dali taky standard list oni, boli to 2 vety

divozienka26
15. apr 2016

@monca2332 hlavne mu daj na papieri ze si tehu inac nie si chranena zkonom a kym to neni na papieri vyhodit ta moze. A je povinny ti dat robotu taku co mozes robit v tehu, ak neni ochotny povedz ze zavolas na neho urady

petulda333
15. apr 2016

Presne to iste som mala ja,nahradnu pracu mi nedali lebo ina nebola a veduci mi rovno povedal ako tehu som v praci zbytocna a ze bud pojdem na pn alebo si ti hore uz nieco najdu aby som mala vypoved...tak som sla na pn...a pozor su tu zeny ktore sa do teba pustia tak si z toho nic nerob,lebo niektore nemaju co robit!

mircalla
15. apr 2016

@petulda333 nemyslim, ze by sa do nej niekto pustil keby sla na PN tehotna v kovovyrobe, to je uplne logicke, ja by som sla tiez v takom pripade. isteze lepsie by bola ina pozicia, lebo takto straca peniaze

petulda333
15. apr 2016

@mircalla ja som mala tiez tazku pracu,dennodenne dvihanie ozaj tazkych veci atd..ked som tu raz do temy jednej toto napisala a plus ze mi zamestnavatel nedal na vyber,tak sa domna asi 4pustili ze keby som chcela tak to s vedenim riesim,ze som leniva,ze si vymyslam ze mi vedenie nic ine neponuklo a top bolo ze som obycajna darmozracka na ktoru ine matky musia robit aby som ja lezala na riti lebo som len tehu a ze dieta som mala preto aby som nemusela makat.....no comment..preto autorku varujem,lebo niektore tu su fakt sproste

monca2332
autor
15. apr 2016

@petulda333 mne tiež poveda veduci že som nepotrebna keď som tehotná

katuliena82
15. apr 2016

ja som pred rokmi robila na poste, veduca ktora mala problem s otehotnenim mi nechavala dvihat naschval tazke baliky, niekedy aj 25kg. Vedenie mi ale nastastie rovno povedalo ze mam zostat na PN, lebo vhodnu pracu pre mna nemaju. Doktorovi som to povedala presne tak, on ma vypisal a nakoniec bol rad, ze to tak bolo lebo som mala aj tak rizikove teho. Doruc zamestnavatelovi (s potvrdenim dorucovacim listkom, ktory si nechas) potvrdenie o tom ze si tehotna a daj sa vypisat. Je vela profesii, kde lekari zeny vypisuju na PN uz len kvoli prevencii a zamestnavatelom sa to viac hodi, nez drzat v praci zenu, ktora profesiu nemoze plnohodnotne vykonavat 🙂

mircalla
15. apr 2016

@petulda333 ja mam sedavu pracu, kebyze reaguje zamestnvatel takto, urcite idem na pn. tehu a kovovyroba ci tazke bremena rozhodne nie.

mima4
15. apr 2016

@katuliena82 neexistuje nejaka norma na dvihanie veci pre zeny? ak sa nemylim, tak ano...

elise
15. apr 2016

@mima4 zeny mozu zdvihat max 15 kg

katuliena82
15. apr 2016

@mima4 do 15kg myslim je to u tehotnych, co sa mi zda byt v niektorych pripadoch aj tak vela, teraz som zdrav.sestra, nikdy sa to nedodrziavalo ale aj preto nemal problem nechat ma gynekolog doma hned po 1.trimestri. Myslim ze vacsinou s tym problem lekari nemaju. Napr. v zahranici moje kolegyne normalne pracovali do 8.mesiaca, ale mali ulavy a jasne ze kolegovia museli tahat za nich a nepozerali sa na nich pekne.Tu na Slovensku nie je tolko personalu, aby mohol dvihat namiesto jedneho zamestnanca nieco navyse ten druhy.

nyusika
15. apr 2016

a ako sa toto riesi v pripadre, ked zena nechce ist na PN. predsa len, pride o dost eur, ked bude na PN.
a nie kazda chce byt doma.
ale v zamestnani pre nu nemaju vhodnu poziciu ?

elise
15. apr 2016

Pre kludne tehotenstvo je dobre zostat na pn ako sa stresovat v praci. Pn je 55% z vymeriavacieho zakladu. Vo vyrobnom podniku byva dakedy tazko moznost niekam inam presunut.

katuliena82
15. apr 2016

@nyusika ked som bola PN ja, vyslo mi rovnako alebo malinko viac ako to co som dostavala v cistom...neprisla som o peniazky a bola som v klude.

elise
15. apr 2016

@nyusika musi vykonavat pracu ktora neohrozuje jej zdravie podla pracovnej zmluvy a pracovnej naplne. Je moznost aby lekar napisal obmedzenia to je povinny respektovat napriklad nevykonavat nocnu pracu, vtedy musi zamestnavatel vyplacat vyrovnavaci pridpevok, je to vela papierovaciek a zvysuje mu to naklady, ked na 5 az 6 tehotnych.....

nyusika
15. apr 2016

@katuliena82 no ano, ale pri vyssich platoch je rodiel uz markantny

@alise takze je to tak, ze zamestnavatel jej proste musi platiti tolko, kolko by mala aj s nocnymi. dakujem, toto som chcela pocut 🙂
pripadne bude dostavat plat za to, ze bude (zvelicene) zametat vyrobnu halu 🙂

liz_lemon
15. apr 2016

@katuliena82 tiez ta oklamali, ziadna PN, ked pre teba nemali vhodnu pracu, tak si mala ostat doma, a mala si narok na nahradu prijmu, lebo vznikla prekazka na strane zamestnavatela

katuliena82
16. apr 2016

@liz_lemon vidis a toto som nevedela

daniela.ho
16. apr 2016

Presne, pokiaľ nema pre teba prácu je poviny ti dať prekážky na strane zamestnávatela. S tym ze budes doma a dostávať plat. Tak sa nenechaj oklamať a žiadna pn