Zamestnávateľ, ktorý mi nechcel dať dovolenku

tiarka256
9. júl 2024

Tak, už som to vyriešila. Včera som za ním napochodovala (keďže bol na 1. prvej z 3 dovoleniek a skôr sa nedalo...) a povedala mu, že na tú dovolenku pôjdem. Dala som mu možnosti: A) Buď mi dá tú dovolenku.
B) Pôjdem PN a aj tak bude musieť nájsť nového človeka ako náhradu.
C) Rovno ma vyhodí a tak či tak, bude musieť nájsť náhradu.

No a ešte som ani neodišla z práce a zrazu len pri uzávierke mi príde správa, že našiel náhradu a môžem na dovolenku.
Zaujímavé, čo človek musí urobiť za roky dobre odvedenej a poctivej práce kvôli 1 týždňu dovolenky.
No na druhú stranu, aspoň ma to naučilo si rázne dupnúť...

alickapusinka
9. júl 2024

Však dovolenka je zo zákona pre každého.

esteris
9. júl 2024

@alickapusinka ano, ale zo zákona rozhoduje zamestnávateľ o tom, kedy si ju môže zamestnanec čerpať

alickapusinka
9. júl 2024

@esteris príklad to znamená že jej nedá august ani júl tak povie že nie a zamestnanec to musí rešpektovať príklad nedá ani cez rok tak čo ani nepreplatí divné. To znamená že ak zamestnavateľ cez prázdniny povie NIE tak zamestnanec nemôže ísť na dovolenku povie pred Vianocami že zas nie nemôže ísť dotyčná na dovolenku tak nie.

klarissa25
9. júl 2024

@alickapusinka dotyčná si zaplati dovolenku. Oznami dostatočne vtedy a vtedy potrebujem dovolenku. Všetko je o komunikácii...

cibinka18
9. júl 2024

moze narabat s dovolenkou, ale ak ma plan dovoleniek dopredu schvaleny, a nie s celou dovolenkou

misana84
9. júl 2024

Pocas PN nemôžete ísť na dovolenku 🤦🏼‍♀️ ja by som vám dala možnosť 3 Resp. Nie nepustila a vy dajte alebo choďte na Pn a okamžitá výpoveď bez odstupného

esteris
9. júl 2024

@alickapusinka myslene je to tak, že zamestnávateľ disponuje s tým, kedy - v ktore dni, týždne v roku si môžu zamestnanci čerpať dovolenku. U menších firiem je benevolencia v tom, ze si toto právo zamestnávateľ neuplatňuje. Ale vo veľkých výrobných podnikoch je typické, že zamestnanci majú vopred určené časové bloky, kedy si môžu čerpať dovolenku. Záleží to aj od kolektívnej zmluvy alebo zamestnaneckej rady. Takže áno, zamestnávateľ môže povedať, že v júli sa proste dovolenka nemôže čerpať a ponúkne možnosť napríklad august. Tento rozvrh dovoleniek určujú niektore podniky už na začiatku roka, práve aby sa zamestnanci vedeli zariadiť vopred. Ale ma právo zamietnuť dovolenku aj ad hoc, ak je to nutné.

janai1
9. júl 2024

@cibinka18 zamestnávateľ nakladá s celou dovolenkou

tiarka256
autor
9. júl 2024

Je tu mierne zmätenie, tak tu je upresnenie toho, čo sa mi stalo
https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/zamestnavatel-mi-odmieta-dat-dovolenku/

rozculena
9. júl 2024

@klarissa25 nestačí oznámiť.

klarissa25
9. júl 2024

@rozculena áno treba vypísať aj žiadosť o dovolenku..ale všetko je o komunikácii aj z jednej aj z druhej strany

kiki68
9. júl 2024

Toto bol trosku iny pripad a naozaj tam bola pani v prave, nakolko ide este aj z tej firmy prec. Cize dobre, ze si konecne dupla. Cloveka to tiez nauci, ze byt poslusny sa nevyplaca a treba si uplatnit svoje a trvat na veciach, ktore boli raz jasne dohodnute