Založenie živnosti počas materskej

sara22
26. jan 2015

Ahojte,kedze som tu nasla poslednu diskusiu na tuto temu z 2013 a od tej doby sa co to menilo,mozno aj s tymto suvisiace,prosim,viete mi helfnut s mojou dilemou?
Ak by som si zalozila zivnost pocas materskej,ale nevykazovala by som ziaden zisk (zivnost by
bola neaktivna a neskor aj oficialne so ziadostou pozastavena),mala by som povinnost nieco
odvadzat do zdravotnej a socialnej poistovne? Ak ano,kolko? Pripadne ako si to vypocitat- z
platu? z vysky materskej?
Mohlo by to mat vplyv na vypocet/priznanie materskej,kedze som len teraz nastupila a vypocet
denneho vymeru stale cakam?
Dakujem,zienky,za kazdu odbornu radu!

petraxy6
26. jan 2015

@sara22 ahoj, skús sa opýtať v skupine právne poradenstvo https://www.modrykonik.sk/list-of-groups/?categ... alebo Ženy v biznise https://www.modrykonik.sk/list-of-groups/?categ...

Ja som si zakladala živnosť, ale dovolili mi až po MD, čiže počas RD. Prvý rok som neplatila nič, potom podľa DP mi boli vypočítané odvody do SP a ZP

sara22
autor
26. jan 2015

@petraxy6 super,dakujem. Pls,este otazka k tomu dovoleniu-ako ze ti dovolili? Ze ti ju nechceli zalozit pocas materskej,alebo si nemohla vykazovat za obdobie,kt.si bola este na MD zisk?

petraxy6
26. jan 2015

@sara22 áno tak, nedovolili mi ju založiť počas MD. musela som čakať. a bolo to dosť náročné, lebo som síce mala čas dať si dokopy "plány" ale nie na 100% lebo k cenám som sa mohla dopracovať až po pridelení IČO. Neviem, ako to funguje teraz, ja som to riešila v roku 2011

david93
26. jan 2015

@sara22 môžeš podnikať, prvý rok sociálku neplatíš a zdravotku len zo zisku
aj keď musíš sa na zdravotke zaevidovať ako SZČO, ale môžeš si nastaviť preddavky na 0 Eur, potom v ročnom vyúčtovaní sa posúdi zisk zo živnosti a ak by nejaký bol, z tohto zisku doplatíš 14 percent zdravotnej poisťovni

sara22
autor
26. jan 2015

@david93 a socialke? Tam sa asi tiez musim nahlasovat,ze? A tiez sa nic neodvadza,ak by som nemala ziaden zisk?

david93
26. jan 2015

na sociálke sa musíš zaregistrovať až vtedy keď máš príjmy za predch. rok vyššie ako nejaký limit, prvý rok sa neregistruješ vôbec (iba ak dobrovoľne)

charlotte29
27. jan 2015

ahojte dievcata,potrebujem poradit,som zamestana ale rozmyslam si urobit kurz pedikerky a zalozit si zivnost,robit zatial popri zamestnani,lebo neviem,ci vobec bude po tom dopyt,ako sama matka s dietattom rozmyslam,ako si privyrobit a toto by ma bavilo....neviete mi prosim poradit ako to funguje??kolko clovek plati do zdravotky a do socialky??myslim,ze prvy rok len do zdravotnej, a do socialky to treba po roku nejako prihlasit??vobec neviem,ci to bude vobec rentabilne a ci mi to vobec pojde,da sa zivnost kedykolkvek zrusit??bez toho aby som platila nejaku pokutu??bojim sa ze ak budem platit po roku aj do socialky,ze to bude asi aj dost vydavkov a neviem,ci vlastne na to budem mat...je aj nejaky prispevok,myslim,ze kedysis take daco bolo,ked zacal clovek podnikat,ci je to nejaky blud??dakujem vam za vsetky rady a tipy
🙂

david93
27. jan 2015

@charlotte29 trošku sa mi to zdá neuvážené hneď zakladať živnosť, keď ani nevieš či by ti to prinieslo nejaký zisk... skús si urobiť nejakú kalkuláciu - koľko klientov by si mohla mať, koľko by si im asi účtovala a aké by boli výdavky, či sa to vôbec oplatí

ak by si živnosť chcela robiť popri zamestnaní, zdravotná sa platí 14 percent zo zisku a sociálna prvý rok nič, druhý rok podľa príjmov za predchádzajúci rok

ak by bola len živnosť, tak zdravotná je minimálna suma poistenia (cca 57 Eur mesačne), sociálna ako píšem vyššie

živnosť sa dá pozastaviť najviac na tri roky alebo aj zrušiť, ale ak ju už máš, musíš podávať daňové priznanie a odsledovať si všetky vyhlášky, zákony a pod. týkajúce sa tvojej činnosti

charlotte29
28. jan 2015

dakujem za info,ved ja som chcela napr. na dohodu,lebo tiez neviem,ci mi to vôbec bude vynasat,ale majitelka salonu nechce na dohodu...☹((

evita68
29. jan 2015

@charlotte29 založenie živnosti stojí 5 eur, tak nevidím dôvod do toho neísť 🙂 môžeš ju kedykoľvek zrušiť, nič za to nedáš..

charlotte29
30. jan 2015

@evita68 dakujem