Založenie spoločnosti s.r.o.

dobryclovek1
20. aug 2024

Pozdravujem vás konici. Premýšľam, nás založením S.R.O

Našiel som video, kde je podrobný postup, aj zo všetkými zápismi.
Len sa obavám ,že to bude komplikovanejšie. A nastane, nečakaná birokrokracia. A nebudem vedieť, ako ďalej.

Ďalšia moznost, je založíte si ju cez portál SroOnline.sk kde uvadzaju, konečnú cenu 181€ čo mi príde dosť malo. Na to ,že len notársky poplatok je 181€ vie niekto koľko stojí celý proces? Robil to niekto sam? Koľko ho to všetko vyšlo? Alebo radšej to zveriť niekomu kto ma s tým skúsenosti? Ďakujem za recenzie

moonlight1210
20. aug 2024

@dobryclovek1 zver sa firme, co zaklada srocky.

michaela412
20. aug 2024

Mala som klientku čo si to robila sama a skoro som zošedivela, darmo som jej vravela, že veľa vybaví aj cez občiansky s podpisom no absolútne nerozumela čo jej vravím, zbytočne chodila osobne po úradoch a vyvolávala tam. Za mňa určite zveriť sa firme a bude to všetko na poriadku. odporúčam toto: www.firmaren.sk

mmonika
20. aug 2024

@dobryclovek1 ja som si zalozila s.r.o. cez firmaren a mozem len odporucat.. max spokojnosť.. a najlepšie ze si to možes dat hned do nakladov 🙂

veronikaszabova
20. aug 2024

@dobryclovek1 tiez som vyuzila sluzby firmarne.

dobryclovek1
autor
20. aug 2024

@michaela412 jasne, ďakujem a ako to je zo ziskami? Keď si založím, a za rok nebudem vykazovať zisky musím platiť odvody a dane?

mojemenonikto
20. aug 2024

@dobryclovek1 Naša skvelá vláda, ktorá vznikla z posledných volieb zaviedla znovu daňovú licenciu. Prvý rok po vzniku s.r.o. je síce firma oslobodená, ale ďalšie roky sa platí minimálne 340EUR ročne. Čo sa týka odvodov, závisí to od toho v akom vzťahu k s.r.o. budeš. Ak si len konateľ, tak nemusíš platiť nič, lebo nedostávaš plat. Ak sa zamestnáš, tak platíš normálne odvody podľa výšky mzdy.

michaela412
21. aug 2024

@dobryclovek1 presne tak ako napísal @mojemenonikto

dobryclovek1
autor
21. aug 2024

@mojemenonikto Pri vytvorení uvádzam seba ako majiteľa a aj konateľa. Takže keď za tento rok neukážem žiadne zisky. Neplatím nič, ani odvody ani dane? A až na další rok?

mojemenonikto
21. aug 2024

@dobryclovek1 Pokiaľ si nevyplatíš výplatu, alebo odmenu, tak nie. Samozrejme ak nemáš žiadny ďalší iný príjem a nebudeš si platiť zdravotné poistenie, tak ťa nemusia ošetriť. A tiež ti tento rok vypadne z výpočtu dôchodku. Takže na tvojom mieste by som zvážil, či by som dobrovoľne neplatil aspoň minimálne odvody. 😉

dobryclovek1
autor
21. aug 2024

@mojemenonikto ďakujem za vašu reakciu, vidím ,že sa do toho rozumiete. Myslím to tak ,že pracovať ostanem zatial na živnosť, samozrejme platím aj odvody zdravotku socialku. Čo mi teraz vypočítali tak odvody ma výjdu tak 550€. Len uvažujem nad zmenou fakturovať na sro skrz nižšie odvody, a lepšie krytie. Na druhej strane neviem či mi objednávatel umožní, faktúrovať na sro, no každopádne si ju chcem založiť preto sa pýtam. Keď nebudem mať žiadne zisky príjem proste nič, musím platiť odvody aj tam?

mojemenonikto
21. aug 2024

@dobryclovek1 Ak je to takto, tak prvý rok nie. Len pozor na kúpu hotovej sro, ktorá by bola založená v minulom roku. V takom prípade sa na ňu už vzťahuje daňová licencia. Konateľ sro a ani majiteľ neplatí nič. Ja mám sro takto už roky. Sro je vo všeobecnosti bezpečnejšia ako živnosť, najmä kvôli tomu, že sa ručí len do výšky majetku spoločnosti, pričom pri živnosti ručí podnikateľ celým svojim majetkom. Čo v prípade napríklad nejakej šialenej pokuty môže byť likvidačné.