Za koľko dní od nevyplatenia mzdy môžem dať podnet na inšpektorát práce?

18. júl 2023

Za koľko dní od nevyplatenia mzdy môžem dať podnet na inšpektorát práce? Našla som 15 dní a nepremeškať lehotu 2 mesiace. Ale ak je viac pochybení na strane zamestnávateľa môžem to dať aj skôr a vec o mzde k tomu pripojiť?

zmrzlinka2021
18. júl 2023

V zmluve mas aky termin na úhradu mzdy?

alenah31
18. júl 2023

pokiaľ nemáte v pracovnej alebo kolektívnej zmluve uvedený presný deň výplaty tak je zo zákona zamestnávateľ povinný vyplatiť ti mzdu najneskôr posledný deň v mesiaci ,ktorý nasleduje po mesiaci, za ktorý má byť mzda vyplatená...to znamená napr. za marec 2023 je splatná najneskôr 30.4.2023. Pokiaľ mzdu nepošle a mešká viac ako 15 dní a mzdu nezašle ani po písomnom upozornení viete podať nielen podnet na IP, podať okamžitú výpoveď, ale tiež podať TO na prísl. pol. odd. - to tiež mnohí nevedia. Ak je viac pochybení zo strany zamestnávateľa viete podať podnet hneď - to o mzde vieš pripojiť len vtedy ak už je po lehote - pred lehotou nie (do lehoty to logicky nie je považované za pochybenie zamestnávateľa).

autor
18. júl 2023

@zmrzlinka2021 obvyklý termín je už 5 rokov 13.-14. V zmluve je do konca mesiaca.Minulý mesiac som dostala iba časť mzdy,tento mesiac nič.

alenah31
18. júl 2023

v tomto prípade obvyklý termín vyplácania mzdy nikoho zaujímať nebude - máte v zmluve uvedené "do konca nasl. mesiaca). O doplatok mzdy za máj 2023 písomne požiadaj. Mzda za jún 2023 - má stále čas ju zaslať - tu z výplatou nemešká.

autor
18. júl 2023

@alenah31 o tých 15 dňoch viem, ďakujem za radu, podám teda tie okolnosti okrem mzdy. Výpoveď samozrejme, je tam katastrofálny prístup k zamestnancom

alenah31
18. júl 2023

tak to ma mrzí - čoraz častejšie počúvam tento problém. Ono nie je problém vyplácať mzdu aj na 2x, ALE len so súhlasom zamestnancov. Nevyplatiť mzdu za vykonanú prácu či službu - to je fakt úbohosť. Ak je tam viac pochybení ako píšeš - nečakaj a hľadaj niečo lepšie. Držím palce🙂

autor
18. júl 2023

@alenah31 s výplatou nemeska,ale roky bola vždy okolo 13. a kolegyne tento mesiac už mzdu dostali síce menej ako mali,ale ja nič,pretože som sa ozvala a upozornila na to čo sa tam deje,nedodržiava sa Zákonník práce, bezpečnosť, nič, a po hlave si skákať nenechám.Jednoducho ma nevyplatil kvôli antipatiám.Ano, je toho veľa teraz a bohužiaľ väčšina ľudí nebojuje,lebo majú strach,že prídu o prácu a nevedia si nájsť niečo lepšie

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz