Výpovedná lehota v školstve

2. júl 2023

Som učiteľka už niekoľko rokov,zostala som veľmi vyhorena, preto posledný rok sa snažím zmeniť prácu, posielam žiadosti chodím na pohovory. Nikde ma neprijali až teraz. Veľmi túto novú prácu chcem avšak bojím sa, že riaditeľka ma nebude chcieť prepustiť, lebo nedodržim 2 mesačnú výpovednú dobu a má málo času zohnať za mňa náhradu nakoľko učiteľov je málo. Nie som zákerný typ človeka ktorý zámerne ubližuje druhým,naopak vždy sa snažím každému vyhovieť a pomôcť. Tiež nemôžem za to že až teraz sa mi naskytla nová príležitosť, ktorej sa nechcem vzdať. Oznámiť jej to môžem až vo štvrtok lebo je odcestovana a do telefónu jej to nechcem oznámiť, príde mi to nekorektné.Neviete prosím na čo mám nárok? Do nového zamestnania mám nastúpiť 15.8. Ak mi to nedovolí a prídem o možnosť mojej novej práce, tak ma porazí, chodím do roboty už s nechuťou až frustráciu pociťujem. Verím a akosi cítim, že tá nová práca má byť pre mňa nový začiatok, nový život,bude má baviť tam chodiť atď. Mám nejaké právo proste odísť? Alebo ak sa nedohodneme tak mám proste smolu? Ďakujem za akúkoľvek radu

autor
2. júl 2023

Ešte dodám škola je na dedine, ktorá je odľahlejšia q je problem tam niekoho zohnať

hipuska
2. júl 2023

Ja by som to oznámila hneď teraz-mailom - začne ti plynúť výpovedná lehota. A keby si to dajak skombinovala s dovolenkou? Veď to by ti mohlo vyjsť. Nemôžes brat na nikoho ohľad. Proste taký je život. Ma dosť času nájsť si náhradu

heni79
2. júl 2023

@hipuska Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po jej podaní. Ak by ju aj ihneď poslala emailom, stále to bude od 1.8. ! Jediná možnosť je uzavrieť dohodu o skončení pracovného pomeru ku konkrétnemu dátumu. No na dohodu treba dvoch.

nikdenikto
2. júl 2023

Výpovedná doba ti začne plynúť až od 1.8. Teraz záleží, aký máte s riaditeľkou vzťah. Vysvetli jej to takto ako nám, ponúkni sa možno vo voľnom čase nejako pomôžeš (ak to samozrejme pracovný čas v novej práci dovolí) a uvidíš no, toto je vždy také ošemetne, ale treba myslieť na seba

office15
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lvulik
2. júl 2023

No skoda, ze si výpoveď písomne nedorucila 30.6. Teraz si stratila jeden mesiac.
Pripadne sa skus s novým zamestnavatelom dohodnúť, ze kym ti plynie výpovedná, tak by si tam chodila na nejaké zaskolenie poobede, po práci? Ucitelia končia predsa skor..

o__o
2. júl 2023

Podla mna by sa s nou dalo dohodnut, ved ked budes mat vypovednu august a september, nenecha ta ucit v septembri a od oktobra nova ucitelka, nie? Bolo by to trochu divne

o__o
2. júl 2023

Pravo proste odist nemas 😀 bud vypovedna 2 mesiace alebo skoncenie dohodou

letfenixa
2. júl 2023

@o__o na našej škole sa to stalo. Dohoda nemožná, riaditeľka kalkulovala s tým, že nová škola na kolegyňu čakať nebude. Takže oducila september a október u nás a potom odišla.

autor
2. júl 2023

@heni79 určite jej to po dobrom vysvetlím snáď bude ohľaduplna a pochopí má.

autor
2. júl 2023

@o__o presne takto to nefunguje

autor
2. júl 2023

@lvulik nemohla som podať do 30.6. Lebo som sa to dozvedela včera večer,keby skôr určite by som to takto urobila

lvulik
2. júl 2023

Potom by som skusila uplatniť druhu časť môjho príspevku, ak nebude prístupná dohode..

autor
2. júl 2023

@nikdenikto máme taký neutrálny vzťah, skôr pozitívny.. áno to je dobrý nápad s tou pomocou to je navrhnem. Nechcem jej spôsobiť problémy ale presne konečne chcem myslieť aj na seba a na moje šťastie.

autor
2. júl 2023

@lvulik môžem skúsiť ale učitelia si väčšinou hľadajú prácu od septembra neviem ktorá by bola ochotná ísť učiť od októbra. Každopádne ďakujem

autor
2. júl 2023

@letfenixa to je smutné:( hmm len problém je v tom že oni do októbra na mňa nebudú čakať v tej novej práci

janka608
2. júl 2023

Podla mna ti to dovoli, lebo zober si realne, na co by si jej bola v auguste v skole? Mozno nejaka drobna pomoc ale neuci sa, takze ak mate skor pozitivny vztah ako tvrdis, tak v pondelok za nou a vysvetlit jej to

autor
2. júl 2023

@janka608 veď presne. V auguste chodíme týždeň do práce ale chcem jej navrhnúť že prídem a porobim čo treba. Nemôžem ísť za ňou v pondelok lebo je odcestovana,budem s ňou až vo štvrtok.

luccija
2. júl 2023

Si si istá, že máš 2m výpovednú lehotu?
Si tam menej ako 5 r?dúfam, že dobre píšem potom je 3m výpovedná doba.V každom prípade záleží na ochote riaditelky

heni79
2. júl 2023

@luccija Píšeš zle. 3 meesiace by to boli, ak by jej dal výpoveď zamestnávateľ. Pokiaľ dáva výpoveď zamestnanec, sú to 2 mesiace. Aj kedy tam pracovala 20 rokov.

dkethe
2. júl 2023

V kazdej praci je vypovedna doba 2 mesiace pri odrobenych 1-4r. A kazdy s tym musi pri zmene miesta ratat. Preco ako ucitelka cakas specialne postupy?

Btw, vcera vecer si sa dozvedela ze ta prijali. To je sobota. Kto pise v sobotu vecer? Dufam ze je to seriozna ponuka. Vypoved sa dava az mas novu zmluvu v ruke, ne nejaku infosku zo sobotneho vecera.

januska12323
2. júl 2023

Máš celý mesiac na podanie výpovede. Ja by som to spravila až po podpísaní zmluvy v novej práci. S riaditeľkou sa porozprávaj ale kým to nie je oficiálne nič nepodpisuj. Veľmi ľahko by sa mohlo stať, že nakoniec nebude ani jedna práca.

mogaa
2. júl 2023

Teraz ma baby asi ukameňujú, ale pokiaľ viem, poradím....sú prázdniny, máš veľa dovolenky...takže hoď sa na PN, zrátaj si dni dovolenky a tú si rozrátaj od konca výpovednej doby a uvidíš do kedy môžeš ostať na PN....samozrejme PN nemôžeš byť súbežne ak už nastúpiš do novej práce, treba si to prepočítať , teda ak by si išla na PN od zajtra tak mesiac a zbytok do konca výp.doby dovolenka....alebo jednoducho odídeš, či ti dohodu schváli alebo nie....nanajvýš ti nevyplatí posledný plat, iné nemôže nič....podľa Zákonníka prác sú tam naozaj len tie 2možnosti, teda výpoveď alebo dohoda, ale bežne sa stáva že ak zamestnávateľ na dohodu nechce pristúpiť, zamestnanec odíde....zo Zákonníka práce môže od neho zamestnávateľ žiadať vyplatiť pokutu vo výške 1platu...

mogaa
2. júl 2023

Inak ako hovoria dievčatá, aj keď ide o súkromnú firmu, zamestnávateľ volá cez prac.týždeň a nie v sobotu večer....takže si to zváž čo je to za firma....na podpis novej zmluvy sa nezvykne čakať, lebo minimum zamestnávateľov podpíše prac.zmluvu 2mesiace pred nástupom, ale tam je možný aspom akceptačný lit že s tebou počítajú....ja už som sa stretla aj s tým že mi volali že som prijatá od určitého dátumu a v deň keď som chcela dať výpoveď mi zavolali z danej firmy že miesto obsadili z vlastných zdrojov....nová zmluva sa zvykne podpisovať až týždeň dva pred nástupom, aj tak je platná až odo dňa nástupu, do nástupu je to len zdrap papiera...

mamina7070
2. júl 2023

nestresuj sa normalne to povedz riaditelke cim skor nech hlada nahradu a uvolni ta dohodou nerob si z toho hlavu

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka608
2. júl 2023

@karinka223 nikto nie je dokonaly a nikto neovlada vsetko. Autorka je vyhorena a jednoducho poziadala o pomoc. Nie je nutne byt hned jedovata.

veronikapetra
2. júl 2023

Ak mate klauzulu o penaznej nahrade, zamestnavatel si ju moze uplatnit. Za dni absencie sa vam tiez krati dovolenka o 1-2dni za jeden den abs. Uvedene plati v pripade ze nedodrzite vypovednu dobu, zbran pri hlave vam nikto drzat nebude, je potrebne ale ratat s nasledkami.

pallacinka29
2. júl 2023

@hipuska ani nahodou… preco radis nieco, o com nemas tusenia?

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz