Výpovedná lehota a čerpanie dovolenky

daniela09
17. aug 2020

Dobrý deň,
potrebujem poradiť. V júli som dala výpoveď, s 2-mes výpovednou lehotou. Robím na polovičný úväzok. Mam 19 dní starej a 19 dní novej dovolenky. Na výplatnej páske som mala stiahnutých 6 dní dovolenky za júl. Bez môjho vedomia, dovolenku som nepodpisovala. Nič mi nebolo oznámené dopredu, ani sa o tom nezmienil sef. Ja som v júli chodila do roboty. Má na to právo?
Šéf chce, aby som na prelome august/ sept. bola este v práci (robím v papiernictve) aby som pomohla kolegyni s prevádzkou. Ja som si od dnes vypísala dovolenku do konca augusta,a hneď aj od začiatku sept do konca sept. Po kolegyni odkázal ze sa bude robit inventúra. Môze ma stiahnut z dovolenky? Podotýkam že u nas sa dovolenky nikdy nepreplácali. takže pochybujem ze bude ochotný preplatiť mi nevyčerpanú dovolenku. Ako sa môžem brániť?
Môžem od neho žiadať aby mi mi pisomne zaručil ,ze mi preplatí dovolenku, a zaroven mi zaplatí hodiny čo budem v práci? Inak mi po telefone naslubuje hory doly. (prevádzka je v inom meste ako sídlo firmy)
Ďakujem.

luulinkaa
17. aug 2020

Ahoj a nie je tých 6 dní za časť ktorú už nebudeš v práci? Ak si dala výpoveď k 1.7. Nemôže po tebe chcieť, aby si ešte v septembri pracovala. Ak ti neposkytne dovolenku musí ti ju preplatiť.

alenah31
17. aug 2020

@daniela09 nechápem...ako môžeš mať 19 dní novej a 19 dní starej? Dovolenka sa čerpá postupne - najskôr čerpám starú - potom prechádzam k čerpaniu novej (resp. je to tvoja celá za 2019 mínus tých 6 za júl - ani jeden deň si inak nečerpala? + alikvótna časť do 30.9. 2020?) Pokiaľ si odpracovala svoj pracovný fond za júl a on ti dal za júl nejakú dovolenku ako to vykázal v dochádzke? Dal ti tie odprac. hodiny ako nadčas? Plus k tomu potom aj príslušné príplatky? A áno...pokiaľ zamestnávateľ neumožní zamestnancovi vyčerpať dovolenku, ktorá mu k skončeniu PP dňa prislúcha zo zákona mu ju musí preplatiť. Čiže ak ťa z prevádzkových dôvodov odmietne nechať čerpať dovolenku - môže - ale v poslednej výplate ju musíš mať preplatenú A nechápem ako to, že ti ju nevyplatí - mzdový program by to mal urobiť automaticky. Pokiaľ ju preplatenú mať nebudeš - a aj čo sa týka toho júla - a máš svoju dochádzku k dispozícii - obrátila by som sa na inšpektorát práce. Momentálne sa inšpektori veľmi radi "venujú" takýmto prečinom voči zamestnancom. @luulinkaa ak dala výpoveď až 1.7. tak jej výpovedná lehota plynie od 1.8. do 30.9. Pokiaľ by dala výpoveď k 30.6. vtedy je výp. lehota 1.7. do 31.8.

madriamon
17. aug 2020

@luulinkaa ak dala vypoved v júli - výp. doba začína plynúť 1.8.2020

daniela09
autor
17. aug 2020

výpovedná lehota začala plýnúť od 1.8. ekonómka mi vypočítala do septebra 19 dní dovolenky.
nie nečerpala som za min rok, pretože robím na polovičný úväzok a nechce preplácať.

madriamon
17. aug 2020

@alenah31 ak má nárok na 25 dní / rok - do 30.9.2020 je to 19 dní

alenah31
17. aug 2020

@daniela09 tak pokiaľ si nečerpala - a nepodpíše ti čerpanie do konca výp. lehoty musí ju preplatiť. Pokiaľ ju nepreplatí vezmi pásky + tvoju dochádzku a obráť sa na IP. Inak si nepomôžeš.

alenah31
17. aug 2020

@madriamon ja viem - ak si všimneš čo píšem aj som to tam napísala - som mzdárka

madriamon
17. aug 2020

@daniela09 zamestnávateľ ti musí dovolenku schváliť, podľa toho, čo tu píšeš, asi to nebudete tam mať úplne v poriadku s dochádzkou... zrejme sa inak robí ako vykazuje

ivkazba
17. aug 2020

@daniela09 áno, môže ti nepovoliť čerpať dovolenku, má na to v rámci Zákonníka práce nárok. Vôbec by som neriešila či chce alebo nechce preplatiť dovolenku. Informovala by som ho, že v poslednej mzde čakám vyplatenú nečerpanú dovolenku inak budem uvedené riešiť s inšpektorátom práce. Myslím, že tvoja dovolenka ho vyjde lacnejšie ako pokuta. Treba byť asertívny.

daniela09
autor
17. aug 2020

ja mam výplatnú pásku OK, presne ako má byť. Problem je že s peniazmi gazduje šef. On neda a hotovo. Tiež uvažujem ze to dám na inšpektorát práce, myslím že som v práve. Dochádzku mám k dispozícii.
On má svoje zákony.

madriamon
17. aug 2020

@alenah31 jasné, vidím 🙂 podľa mňa to myslela tak, že ostalo jej 19 starje k 1.1. a na tento rok 19 a čerpala zatiaľ 6... ale chápeme sa

ivkazba
17. aug 2020

@daniela09 tak potom neváhaj a rieš to cez IP, niektorí podnikatelia sa takto správajú iba preto, že ľudia čušia a nechajú so sebou zametať.

madriamon
17. aug 2020

@daniela09 toto je klasický postup pri veľa zamestnávateľoch. skús IP ak ti nepreplatí pri skončení... robia si čo chcú a ako chcú

alenah31
17. aug 2020

@daniela09 nejde o to, že nemáš pásky OK. Ale na páskach máš uvedený aj nárok na dovolenku, jej čerpanie, krátenie, prenos do ďalšieho roka + máš tam časový fond......to celé plus tvoja dochádzka vie dokázať, že manipuluje s časovým fondom.

daniela09
autor
17. aug 2020

@madriamon áno presne tak.

daniela09
autor
17. aug 2020

@alenah31 práveže pásky mám Ok, tak ako majú byť. Ekonomka to robí podla zákona. Len šef si robí podľa seba.

alenah31
17. aug 2020

@daniela09 pokiaľ by to bolo podľa zákona tak ti nemôže vykazovať na páske čerpanie dovolenky pokiaľ si ju nemala + odprac. hodiny - ľahká matematika. Pokiaľ odpracujem 100 hodín a nemám ani hodinu dovolenky na páske mám odprac. 100 hodín a dovolenka 0 hodín. Ak odpracujem 100 hodín a na páske mám odprac. 60 hod a 40 hod dovolenky (ktorú som nečerpala) kde je tých 40 skutočne odpracovaných? Máš ich preplatené v nadčasoch? Toto som myslela.

daniela09
autor
17. aug 2020

@alenah31
Takto mam na vypl paske. On nariadil ekonomke aby mi tu dovolenku tam zapocitala. Sama mi to povedala.

majusqa77
17. aug 2020

s cerpanim dovo musi zamestnavatel suhlasit.
a ano, moze ta z dovolenky "stiahnut"

mogaa
17. aug 2020

@daniela09 a to si sa neozvala že si žiadnu dovolenku nečerpala? chybu mohla robiť aj mzdárka.....inak spomínaš že v júli ti bola stiahnutá dovolenka a ty si bola v júli v práci.....ale v júli je výplata za jún....

daniela09
autor
17. aug 2020

@mogaa jasne ze som sa ozvala, odpoved bola ze mam vela volna a preto nechcem cerpat dovolenku. Necerpem ju, lebo mi ju nechce zaplatiť . dovolenka mi bola stiahnuta za mesiac jul, a mam ju vo vypl. paske, ktora mi bola dorucena v piatok, foto vyssie.