Výpoveď zo zamestnania

enka81
30. mar 2015

Potrebujem poradiť, manžel potrebuje ukončiť pracovný pomer k 01.06.2015. Je zamestnaný na dobu neurčitú. Čítala som , že najlepšie je dat výpoveď dohodou. Plynie aj tam nejaká výpovedná lehota? Alebo inak sa opýtam, je lepšie dat výpoveď alebo žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou? Je v tom nejaký rozdiel? A ešte, keď dá dohodou k nejakému dátumu, môžu oni ukončiť pracovný pomer skôr?

sorciera24
30. mar 2015

@enka81 vypoved je jednostranny prav. ukon, dohoda dvojstranny, to znamena, ze ak da vypoved, musia ju akceptovat a po vypovednej lehote moze odist, dohoda (resp. skoncenie prac pomeru dohodou) znamena, ze sa musia obaja - zamestnanec aj zamestnavatel dohodnut na urcitom datume......to vela zamestnavatelov neakceptuje, resp. maloktory, elbo musi si najst za neho nahradu...ybt nim tak mam pripravenu aj dohodu aj vypoved....najprv by som sla za zamestnavatelom, ze sa chcem dohodnut, ale on to nemusi akceptovat a pre ten pripad by som mala nachytanu vypoved k 1.6.2015....treba ju ale stihnut podat do 31.3.2015 ...lebo plynie 2mesacna lehota od noveho mesiaca...teda april, maj....a od juna by odisiel....

enka81
autor
30. mar 2015

@sorciera24 vdaka za vysvetlenie, este spat k malej otazke, mozu mu ukoncit pracovny pomer skor, ked da vypoved dohodou k 31,5,2015?

sorciera24
30. mar 2015

neexistuje vypoved dohodou! bud poda vypoved a plyne mu 2mesacna vypovedna lehota od nasledujuceho kalendar. mesaica alebo da skoncenie rpac. pomeru dohodou na urcity datum a tam zaidan lehota zo zakona neplynie.....len na dohodu musia byt davaja, cize s tym datumom musi pisomne suhalsit zamestnanec aj zamestnavatel.....a potom nevidim dovod, aby mu ukoncovali skor, ak sa dohodnu.... ak da vypoved, tiez nie...lebo zo zakona plynie vypovedna doba....

rooskoliv
30. mar 2015

@enka81

ak dava vypoved dohodou, dohodnu sa na datume skoncenia. ten datum moze byt lubovolny

ak da vypoved iba on najneskor 31MAR, je to ako spomenula sorciera24... plynie vypovedna lehota, ktorej dlzka je dana zo zakona (mesiac alebo dva). Ak ma 2 mesiace, posledny pracovny den bude 31MAY. Zamestnavatel nemoze ukoncit skor pracovny pomer

enka81
autor
30. mar 2015

@rooskoliv dakujem pekne, to som potrebovala vediet

macik6
7. feb 2024

@sorciera24 ja som tiez dala dohodou a chvalabohu suhlasili s tym len teraz neviem,ked som dala vypoved ku14temu ci v ten den je vlastne posledny den v praci?